Guardiola na Messiho zase nevyzrál. Do vyloučení jsme hráli dobře, nic měnit nebudu, říká

Petr Havlíček
20. 10. 2016 7:56
Pep Guardiola s Manchesterem City zavítal do Barcelony, kde zažil skvělé časy jako hráč i jako trenér. Odvezl si ale debakl 0:4, k němuž přispěly individuální chyby a vyloučení gólmana Brava. Proti deseti pak zazářil dvěma brankami Lionel Messi, v součtu s úvodní trefou v první půli si připsal hattrick a nahání Cristiana Ronalda v závodě o stou branku v Lize mistrů.
S Bayernem prohrál Guardiola na Camp Nou 0:3, s Manchesterem City to bylo ještě o gól horší. Po zápase tak musel gratulovat svému protějšku Luisi Enriquemu. | Foto: Reuters

Barcelona - Návrat do města, kde zažil nejlepší časy, trenéru Pepu Guardiolovi pořádně zhořkl. Jeho Manchester City si totiž z utkání Ligy mistrů v Barceloně odváží příděl 0:4. Utkání definitivně zlomilo vyloučení brankáře Claudia Brava v 53. minutě.

Do té doby byl španělský trenér Citizens s předváděnou hrou spokojený. Do vedení sice šel katalánský celek už po 17 minutách po šťastném gólu, kdy Fernandinho ve vlastním pokutovém území podklouzl a nabídl Lionelu Messimu jednoduchou pozici na penaltovém bodě. Barcelona se pak ovšem chvílemi trápila, navíc ji situaci zkomplikovala dvě vynucená střídání Alby a Piquého.

"Utkání bylo otevřené, nemáme čeho litovat. Vytvořili jsme si dostatek šancí a mnohokrát se dostali k jejich bráně. Hráli jsme s obrovským charakterem a měli dvě nebo tři jasné příležitosti," tvrdil Guardiola.

Veškeré šance Manchesteru ale padly osm minut po přestávce, kdy gólman Claudio Bravo opustil vlastní pokutové území a při snaze o rozehrávku doslova "namazal" napadajícímu Suárezovi. Po jeho lobu pak sáhl rukama, za což zaslouženě viděl červenou kartu.

Bravo: Byl jsem ten, kdo zápas změnil

Bravo tak neprožil vydařený večer na místě, kde ještě v loňské sezoně za Barcelonu chytal ligové zápasy. V kádru City v létě nahradil Joa Harta, aby přinesl větší kvalitu do hry nohou. Právě při ní ovšem udělal osudovou chybu.

"Vyloučení změnilo obraz hry. Do té doby jsme hráli velmi dobře, ale takový je fotbal. Je to hra chyb a správných rozhodnutí. Byl jsem ten, kdo zápas změnil." věděl chilský brankář.

Jeho trenér Guardiola mu ovšem chybu nevyčítal a rovnou prozradil, že v dalších duelech neupřednostní Willyho Caballera, který jako náhradník chytil Neymarovi v závěru zápasu penaltu.

"Žádná změna na postu brankáře nebude. Fotbal je hra chyb a Bravo ví, co udělal. Má hodně zkušeností a je jedním z nejlepších gólmanů za posledních deset let. Nemám o něm pochyby, je zklamaný, ale poučí se z toho," věří Guardiola.

Guardiola se nemění. Od gólmana po zemi, v útoku záložník

A zároveň odmítl změnu vlastní filozofie ohledně konstruktivní hry brankáře. "Omlouvám se, ale až do posledního dne mé trenérské kariéry budu zkoušet od gólmana rozehrávat. Bravo to zkusil, to (chyba) se občas stane," obhajoval trenér těžko uvěřitelnou minelu.

V početní nevýhodě pak Manchester City nestačil a doslova se modlil, aby už přišel závěrečný hvizd. Dominanci Barcelony nezamezilo ani rychlé vyloučení Mathieua po dvou žlutých kartách ve dvou minutách.

Na závěrečných 11 minut se pak do hry dostal také útočník Sergio Agüero, který začal jen na lavičce a diváky a novináře překvapil absencí na rozcvičce. "Před zápasem se nerozcvičoval, ale to je OK. Chtěl jsem na té pozici jednoho záložníka navíc, to byl důvod. Mluvil jsem s ním a byl v pohodě," objasnil Guardiola, proč argentinského střelce nenasadil od začátku.

Manchester City nakonec odjel se čtyřmi obdrženými brankami a v říjnu ještě nevyhrál. Po prohře s Tottenhamem na začátku měsíce následovala po reprezentační pauze remíza 1:1 proti Evertonu a teď výprask na Nou Campu.

Guardiola ale, alespoň navenek, neztrácí klid. "Jsme nový klub, postupně se poznáváme. Byli jsme odvážní, druhý poločas jsme začali opravdu dobře a poté už jsme museli jít do desíti a dostali gól na 0:2. Když proti vám stojí Messi, Neymar a Suárez, je to těžké. Potrestají vás," obdivoval útočné trio, jehož střeleckou hvězdou byl ve středu večer autor hattricku Lionel Messi.

Na hattricky vede Messi, na góly Ronaldo. Kdo dřív vstřelí stou branku?

Argentinský šikula tak pokračuje ve stíhání Cristiana Ronalda v celkové tabulce střelců Ligy mistrů. Na začátku sezony ztrácel Messi deset branek, po polovině základních skupin mu chybí už jen šest gólů.

Nyní se zastavil na metě 89 tref a v poslední době jako by se zaměřoval především na hattricky. Třikrát se prosadil na jaře proti Arsenalu, v září proti Celticu a teď si políčil na další anglický velkoklub.

Na hattricky tak vede nad svým úhlavním konkurentem 7:5 a ještě zkusí zvrátit závod o stou branku v Lize mistrů. Ronaldovi chybí 5 přesných zásahů, Messimu jedenáct.

V tempu, kterým včera Barcelona skolila Manchester City, není úplně bez šance. To Pep Guardiola má úplně jiné starosti, čekání na první výhru od 24. září zkusí ukončit v neděli proti Southamptonu.

"Od zápasu s Celticem (3:3 na konci září) je to pořád stejné. Proti Evertonu jsme zahodili dvě penalty. Musíme změnit atmosféru," hledá řešení španělský kouč.