Praha - Profesionální fotbalista s platem okolo 25 000 korun, to není v Česku žádná utopie, ale pro některé kluby příkaz doby. Aby v druhé a dokonce i v první lize přežily.
Halekání z ochozů - Berete miliony a hrajete houby, do fabriky s váma! - je v současné době leckdy takzvaně ´mimo mísu´.
Pro srovnání - průměrný dělnický plat v mladoboleslavské Škodovce přesahoval na začátku letošního roku více než 28.000 korun.
"Řada hráčů v druhé i v první lize bude muset přijmout to, že si nevydělají víc peněz než průměrní občané," řekl Aktuálně.cz předseda ČMFS Ivan Hašek. "Přebytek profesionálních fotbalistů je nejen u nás, ale i v cizině."
S Haškem souhlasí bývalý reprezentant a současný hráčský agent Václav Němeček a sportovní manažer druholigového FK Ústí nad Labem Stanislav Pelc.
Čtěte také:
Hašek: Majitel Slavie má kapitál na to, aby hrála ligu
Z českých sportovců vydělává nejvíc brankář Čech
Podle nich přichází éra, kdy se především v druhé lize stanou z některých fotbalistů poloprofesionálové. A začnou si vydělávat ještě někde jinde než na hřišti.
"Je to samozřejmě škoda. Na dvoufázovou přípravu už čas nenajdou, a jejich kondice se zhorší," upozornil Pelc. "Na odpolední trénink půjdou z práce unavení a přibudou jim starosti."
Pelc však jiné řešení nevidí. "Peníze nejsou nikde, a fotbal nemůže být výjimkou," uvedl.
Dluhy kvůli vysokým platům, to je cesta do pekla
S Haškem i Němečkem je Pelc zajedno v jedné základné věci - kluby se v příští sezóně neobejdou bez vyrovnaných rozpočtů.
Pokud by kvůli platům hráčů nadělaly dluhy, hrozil by jim zánik. "Skončily časy, kdy u nás fotbalisté brali astronomické platy," dodal Hašek. "Profesionální soutěže se u nás dají hrát s nižšími rozpočty než dosud."
Podle Němečka není Česko zemí, kde by se mohli všichni hráči v první a druhé lize živit jen fotbalem.
Kluby totiž inkasují mnohem méně peněz za televizní práva i za reklamy než v nejlepších ligách světa - ve Španělsku, Anglii, Itálii, Německu, Francii či v Rusku.
"Šetřit na platech hráčů se tady mělo už dávno, a ne až v poslední době. Poloprofesionálové působí v druhých ligách i v bohatších evropských státech, které jsou podobně velké jako my," poznamenal Němeček. "Například v Rakousku, Švýcarsku, v Belgii, Holandsku nebo ve Švédsku."
Mladíci vystačí v druhé lize s dvanácti tisíci korun
Ústí letos sestoupilo z první ligy do druhé. V první lize žilo z nejnižšího rozpočtu ze všech klubů, a platy hráčů pohybovaly převážně okolo 30.000 korun. Mzdy největších opor nepřesáhly 50.000 korun.
Když loni na jaře postupovalo Ústí z druhé do první ligy, brali lepší hráči zhruba 25.000 korun a průměrní asi 20.000 korun.
Ústí patřilo spíše mezi chudší kluby.
"V druhé lize se zase vrátíme ke mzdám mezi 20.000 až 25.000 korun. Ale někteří mladí hráči budou dostávat třeba taky jen 12.000 až 15.000 korun," prozradil Pelc.
Ústí počítá v sezóně 2011 až 2012 s ročním rozpočtem 15 až 16 milionů korun.
Pelc hrál za špičkový oddíl Dukla Praha v 70. a 80. letech minulého století. V socialistickém Československu dostával asi dvakrát větší mzdu než byl průměr.
V prvoligové Bohemce začínají platy na dvaceti pěti tisících
Němeček tvrdí, že mladí hráči by měli brát peníze z druhé ligy na přilepšenou ke studiu nebo k hlavnímu zaměstnání. "A můžou si v ní vyzkoušet, jestli na první ligu stačí, nebo ne, a jestli se někdy se fotbalem uživí," řekl Němeček.
A na jak vysoké noze si žijí profesionální fotbalisté v průměrném českém klubu? Například Bohemians 1905 hospodařili v sezóně 2010 až 2011 s rozpočtem přibližně 50 milionů korun a nejlépe placení hráči tam dostávali 50.000 až 60.000 korun.
Aktuálně.cz to potvrdil jeden z hráčů základní jedenáctky ´Bohemky´.
"Mezi sebou se o přesných platech nebavíme, ale průměrně bereme přibližně 40.000 korun. A nejmenší platy začínají na 25.000 korun," podotkl.
Podle Němečka existuje nyní v Česku jediný klub, kde se hráči zabezpečí fotbalem i do budoucna - Sparta Praha. Fotbalista Bohemians dodal: "Nejhůře placení fotalisté z áčka tam mají o hodně vyšší platy než nejlépe placení kluci od nás."
V Česku musí teď většina profesionálních fotbalistů přemýšlet mnohem víc než dřív, co je zabezpečí po skončení kariéry. "Jejich profese jim vydrží na rozdíl od běžných lidí tak na deset let," připomněl Hašek.