Hašek: Majitel Slavie má kapitál na to, aby hrála ligu

Sport Sport
24. 5. 2011 16:50
Slavia i Ústí nad Labem získaly profilicenci
Foto: Jakub Šafránek

Praha - Slavia Praha bude moci příští rok hrát nejvyšší fotbalovou soutěž v Česku. V úterý o tom rozhodla licenční komise ČMFS v čele se šéfem svazu Ivanem Haškem.

"Majitel Slavie má za sebou silný kapitál na to, aby mohla hrát ligu," řekl novinářům Hašek. Zná majetkovou strukturu Slavie, ale není kompetentní, aby ji zveřejnil..

ČMFS bude po Slavii chtít, aby mu předkládala čtvrtletní výkazy svého hospodaření a do 30. července uhradila dluhy hráčům za letošní rok. Do 30. září by měla dodat popis svých akcionářů a zápis z valné hromady.

Pražský klub tak uspěl s odvoláním proti původnímu rozhodnutí komise, která na začátku května odmítla Slavii profesionální licenci udělit kvůli majetkovým potížím a nevyjasněným vlastnickým vztahům.

Čtěte také:
Natland uhradil dluhy Slavie a věří, že získá licenci
Natland uhradí Slavii zbylé dluhy vůči hráčům
Je Slavia opravdu zachráněná? Platil věří, fandové méně

"Jsem rád, že to takhle dopadlo, společnost je zachráněná a teď ji musíme doléčit," řekl po zasedání tribunálu generální ředitel Slavie Miroslav Platil.

"Ztráta licence by byl opravdu velký problém a cesta záchrany by pak byla daleko trnitější a delší. Nevyhráli jsme žádnou válku, překročili jsme jeden z dílčích problémů, i když významný. Teď musíme pracovat dál se stejným zaujetím jako dosud," uvedl.

S odvoláním v úterý uspěl i tým Ústí nad Labem, který ovšem z první ligy sestoupí tak jako tak, neboť skončí na posledním místě soutěže. V příští sezoně si ale bude moci zahrát alespoň druhou ligu, kam by bez profesionální licence nemohl nastoupit.

"Oba fotbalové kluby tak mají právo startu v profesionálních soutěžích v soutěžním ročníku 2011/12," píše se ve stručném prohlášení svazu.  

Slavia doložila požadavky svazu

O kladném rozhodnutí komise ve prospěch Slavie byli představitelé firmy Natland Group, která se snaží pražský tým zachránit, přesvědčeni již několik dní před klíčovým jednáním.

Foto: Jakub Šafránek

Klub podle nich splnil v odvolacím řízení všechny podmínky fotbalového svazu, a udělení licence tak nic nebránilo.

Mezi tyto požadavky patřilo kromě prokázání vyrovnání nejpalčivějších dluhů i předložení vlastnické struktury akciové společnosti. Slavia také poskytla informace o tom, jak bude vypadat hospodaření klubu na příští sezonu.

"Jsme přesvědčeni, že jsme požadavky svazu objektivně naplnili," prohlásil tiskový mluvčí Natlandu Rostislav Starý.

Natland jedná s ENICem

Investiční skupina Natland převzala akcie Slavie od bývalého majitele sešívaných Antonína France a začala postupně napravovat napáchané škody.

Firma, která je nyní majoritním vlastníkem klubu, koncem minulého týdne uhradila dluhy hráčům a zaměstnancům ve výši zhruba 15 milionů korun.

Natland současně pokračuje v jednáních s britskou společností ENIC, které klub dluží přes 100 milionů korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy