Křetínský ve fotbale nechce rozpoutat atomovou válku

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 12. 2012 5:00
Šéf Sparty patrně neodtajní svůj hlavní arzenál ani před předsedou disciplinárky
Zasedání disciplinární komise v Praze (Daniel Křetínský)
Zasedání disciplinární komise v Praze (Daniel Křetínský) | Foto: CPA Erben

Praha - Tu nejtřaskavější munici v podobě důkazů o nejčernější špíně českého fotbalu Daniel Křetínský ani nadále nehodlá použít. Neodhallí ji nyní ani před Jiřím Goldou, předsedou disciplinární komise FAČR.

To je zpráva o aktuální strategii Daniela Křetínského, kterou deníku Aktuálně.cz sdělil zdroj, jenž se pohybuje v opravdu nejtěsnějším okolí mladého miliardáře.

"Jisté důkazy sice Křetínský použít může, ale nechce. A to proto, že v českém fotbale nechce rozpoutat atomovou válku s nedozírnými škodami," říká zdroj.

"I dosavadní důkazy by ale na rozhodnutí v současném vyšetřování měly stačit. Předpokládáme, že podobně se na tu věc budou dívat i poradci, které z UEFA pozval předseda asociace pan Pelta," dodává muž blízký Křetínskému (více zde).

Po Berbrovi a Damkové prý nejde

Naznačuje tak nepřímo, že tábor, ve kterém se pohybuje, očekává disciplinární potrestání Viktorie Plzeň.

Její vlastník Tomáš Paclík jakoukoli vinu svého klubu rezolutně popírá: "Já svým lidem věřím. Ať mi někdo ukáže jeden jediný důkaz, že s tím má něco společného Viktoria Plzeň! Žádný takový důkaz ale zatím nikdo neviděl, protože neexistuje," opakuje stále neochvějně.

Tvrzení zdroje z Křetínského okolí, že vlastník Sparty o takových důkazech povědomost má, neumí deník Aktuálně.cz z pochopitelných důvodů nijak potvrdit. Nutno tedy zdůraznit, že celá věc stále zůstává v rovině neprokázaného tvrzení jedné strany.

Spekulace o tom, že Křetínský hodlá z fotbalové scény odstranit i plzeňského člena výkonného výboru FAČR Romana Berbra a jeho partnerku Dagmar Damkovou, předsedkyni komise rozhodčích, zdroj od Křetínského odmítá.

"Berbra odstřelit nechce a s Damkovou už vůbec nemá problém. Cílem celé aktivity je to, aby kluby neplatily rozhodčím," vrtí hlavou.

Adámek, Chřestýš a spol.

Sudí Tomáš Adámek začátkem listopadu označil Martina Svobodu, řečeného Chřestýš, za muže, který mu před březnovým utkáním Jablonec-Plzeň (0:1) nabídl a později i vyplatil 200 000 korun za výhru hostí (více zde).

"Celé to potvrdil i čtvrtý sudí Býma, na schůzku rozhodčích se Svobodou si jeden asistent pamatuje a druhý ne," rekapituluje stav vyšetřování Miroslav Pelta, předseda FAČR.

Přímé propojení korupční hry mezi "Chřestýšem", bývalým manažerem Táborska a Čáslavi ale prokázáno není. Kromě toho, že Viktoria nepopírá Chřestýšův kamarádský vztah s ředitelem klubu Adolfem Šádkem.

Sparta, konkrétně Křetínský, ovšem od 18. září tvrdí, že má o nekalostech v řízení profesionálních soutěží jasné důkazy.

Atomovku mu nedá. Jen ukázal cestu

Po úterním zasedání disciplinární komise FAČR už se zdálo, že Křetínský přislíbil šéfovi fotbalových vyšetřovatelů Goldovi, že ho do svého důkazního arzenálu nechá nahlédnout (více zde). Ale skutečnost je trochu jiná.

"Panu Goldovi naznačil Daniel Křetínský cesty, kterými se poměrně snadno může dostat k důkazům, jež mu v současné situaci pomohou. Pan Golda ale musí v této věci projevit vlastní úsilí," říká zdroj, který trval na anonymitě.

Zdroj tvrdí, že existuje něco jako uzavřená utajená schránka plná nezpochybnitelných důkazů o ovlivňování rozhodčích ze strany klubů Gambrinus ligy. "Ale Dan ji nechce otevřít, tyhle důkazy používat nechce. A má k tomu dva důvody," říká zdroj.

"Důvod první: Kdyby se použily tyto důkazy, znamenalo by to pro český fotbal atomovou válku. A český ligový fotbal jakožto produkt by takový postup velmi poškodil. A to není v zájmu Sparty," říká zdroj.

Důvod druhý? "Dan Křetínský má ještě jeden velmi silný důvod, proč tyto důkazy nechce používat, ale ten nesmím ani nijak přiblížít," říká zdroj.

Důkazy o důkazech nejsou. Jen tvrzení

Odmítá přiblížit zdroj údajných třeskutých důkazů, odmítá jakkoli přiblížit jejich podstatu nebo obsah.

Relevantnost a pravdivost těchto tvrzení od zdroje z nejbližší blízkosti Křetínského nelze nijak potvrdit.  Je tedy teba ještě jednou zdůraznit, že v danou chvíli nelze pracovat s žádnými novými fakty.

Ve hře jsou stále jen tvrzení lidí z Křetínského tábora, která se stejně tak dobře mohou zakládat na pravdě, jako nemusejí.

Sám Daniel Křetínský rozhovory zatvrzele odmítá. Když v úterý přijel na Strahov na zasedání disciplinární komise, prohodil před novináři jen několik vět.

"Předal jsem komisi informace, které se týkají chování klubů v oblasti řízení profesionálních soutěží," řekl Křetínský a odkázal se na moment, kdy celá aféra začala.

Odstartoval ji sám 18. září, pár dní po porážce Sparty v Plzni, v utkání, ze kterého chtěla Sparta v poločase odstoupit kvůli tendenčnímu výkonu sudího Matějka. Nakonec ale zápas dohrála.

Kauza Křetínského černé tašky

Jen několik dní po utkání dorazil Křetínský prvně na Strahov, aby předsedu FAČR Peltu informoval o závažných informacích, které má Sparta o řízení soutěží v Česku.

V ruce přitom Křetínský držel černou tašku, která dala zprvu aféře jméno.

Pelta pak věc předal policii a ta následně informovala, že se k ní dostaly jen informace, žádné důkazy.

Vyšetřování se pak zintenzivnilo poté, co se ke korupci přiznal dnes už bývalý rozhodčí Tomáš Adámek.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy