Království za střelce! Čeští došli. A liga zchudla o 50 gólů

Luděk Mádl Luděk Mádl
2. 12. 2014 10:29
Podzimní statistiky vyslaly fotbalové Synot lize signál SOS. Výrazně klesl nejen počet nastřílených gólů, ale i divácká návštěvnost
Plzeň i Jablonec budou přes zimu shánět střelce. Sparta ho má: Davida Lafatu
Plzeň i Jablonec budou přes zimu shánět střelce. Sparta ho má: Davida Lafatu | Foto: Reuters

Glosář - Jdou po titulu. Jenže Plzeň i Jablonec cítí, že jedno jim ve srovnání se Spartou, třetím účastníkem téhle Hry o trůny, zatím schází.

První i třetí tým podzimní tabulky si proto vytyčily stejnou prioritu. Sehnat přes zimu útočníka. Ještě přesněji řečeno - střelce. Hledají svého Davida Lafatu. Jistotu, co pod normu 10 gólů na sezonu nejde, tedy skoro, za posledních 8 let potvrdila tohle pravidlo jediná výjimka. A letos tu "desítku" stačil v lize načepovat už na podzim.

To v Plzni útočníka číslo 1 pořád tak trochu hledali, nejlepším střelcem je tam zatím s 5 góly Stanislav Tecl. A v Jablonci dokonce vede klubovou tabulku kanonýrů krajní obránce Filip Novák (šest gólů). Zatímco útočník Doležal dal jen čtyři góly a třeba jeho kolega Jun žádný.

Mahmutovič na západ, Beauguel na sever?

A na koho tedy mají na západě Čech, resp. pod Ještědem políčeno?

V souvislosti s Plzní se zatím nejčastěji zmiňuje jméno bosenského rychlíka. Aidina Mahmutoviče. Ten už se nějaký čas vůbec netají tím, že teplickou kolonádou rozhodně nemíní bloumat další dva roky, jak mu stanoví smlouva. Stěhoval by se rozhodně rád. 

A Jablonec už údajně oslovil Duklu ohledně Francouze Jeana-Davida Beauguela.

Vše je zatím stále velmi syrové, spíš ještě ve stadiu úvah či zmíněných prvních kontaktů. Variant je ve hře určitě víc, nicméně i tento první nástřel velkých přestupních cílů signalizuje jistou nepříjemnost spojenou s perspektivami českého fotbalu. Jde o to, že s visačkou Czech Made toho v obchodním domě jménem Synot liga, především pak na regálech oddělení toho nejfajnovějšího sortimentu, to jest nabídky spolehlivých anebo velmi nadějných kanonýrů, vskutku nenajdete mnoho. Lépe řečeno, prakticky nic.

Brankové hody skončily

A nejenže tu chybí velcí kanonýři, oni se přestávají trefovat i ti ostatní. Na podzim totiž v Synot lize padlo nejméně gólů od roku 2010.

V 16 odehraných ligových kolech padlo jen 327 branek, což je o plných 50 gólů méně než při loňském podzimním mezisoučtu. Pokles činí 13 procent. To je dost.

Průměr počtu branek dosažených v přepočtu na jeden zápas prudce spadl z loňské  rekordní hodnoty 2,95 na 2,55.

Že by svou roli sehrálo i policejní vyšetřování "cinklých sázek"? V souvislosti s nejvyšší soutěží se toho v něm, pravda, (zatím) nic moc neprokázalo, nicméně například v Juniorské lize se podle dostupných informací věnovala mafie s oblibou právě sázení na to, že padne vysoký počet gólů, což podle policie někteří aktéři zápasů slíbili a uměli zařídit.

Góly se z ligy ztratily i přesto, že při nedostatku domácích talentů řeší české kluby právě pozici útočníka stále častěji zahraniční akvizicí. Pro ilustraci: do zápasů víkendového 16. kola vyslali trenéři v základních sestavách právě cizince na hrot svého útoku hned v šesti případech (Jihlava, Ostrava, Teplice, Dukla, Bohemians, Brno).

Pozor! Abych snad nebyl špatně pochopen a nařčen z xenofobie nebo něčeho podobného: Bůh chraň, příchody cizinců samozřejmě ligu osvěžují a zkvalitňují. A mládežnická základna tuzemského fotbalu navíc nyní rozhodně neprodukuje žádné diamanty, jejichž jas by nám snad měl příchod cizinců zatemňovat.

Nicméně do českých reprezentačních týmů pochopitelně smíte povolat jen fotbalisty s českým pasem. A na rozdíl od Plzně či Jablonce si Pavel Vrba variantami typu Mahmutovič nebo Beauguel vypomoci nemůže.

Cizinci přicházejí. Blížíme se Nizozemsku

A nejde samozřejmě jen o útočníky. V minulé sezoně se na soupiskách týmů tuzemské soutěže objevilo 129 cizinců, v té právě probíhající zatím 110. A 94 z nich už také do zápasů nastoupilo. Cizinci tak tvoří zhruba 25 procent hráčské komunity v Synot lize.

Česká liga pochopitelně není a nikdy nebude tak kosmopolitní jako třeba anglická Premier League s 66 procenty cizinců. Ale třeba ligovým soutěžím, jež se hrají v zemích soupeřů Vrbova týmu v kvalifikaci o Euro 2016, už se pomalu přibližovat začíná: v týmech turecké Süper Lig totiž najdete 33,5 procenta cizinců, v nizozemské lize 31,6 procenta.

Ale zpátky do Česka. Jak známo, v čele průběžné tabulky Synot ligy přezimuje Plzeň (38 bodů), před Spartou (37) a Jabloncem (33).

V porovnání s loňským podzimem vydoloval letos právě jablonecký "skokan sezony" o 11 bodů víc, Sparta byla naopak loni o 5 bodů úspěšnější než letos, Plzeň zaostala za loňskem o bod.

Co ale ve srovnání s podzimem 2013 praští do očí, je sparťanské skóre. Loni po 16 kolech 41:11, letos 26:7.

Palebná síla Sparty se tedy snížila o plných 15 gólů. A v tomto kontextu ještě výrazněji vynikne, co pro Spartu znamená David Lafata. Tedy střelec, jehož alespoň částečný ekvivalent teď konkurenti intenzivně hledají.

Tecl? Půlka gólů, ale i minut

Podívejme se na to, jak si hráči Sparty na podzim rozdělili své ligové zásahy: 10 Lafata, 7 Dočkal, 3 Hušbauer, 2 Přikryl, 1 Brabec, Kováč, Krejčí a Nešpor.

Srovnejme to s Plzní: 5 Tecl, 4 Kolář, 3 Chramosta, Řezník a Hořava, 2 Hejda, Limberský, Pilař, Petržela a Vaněk, 1 Procházka, Horváth a Bakoš.

Zatímco u Sparty zařídili dva lidé 65 procent podzimních ligových gólů týmu, u Plzně, která celkově zaznamenala o 7 branek víc, je gólová palba rozložena do mnohem větší šířky, dokonce na třináct lidí.

Pro Plzeň je pak sice na jednu stranu příjemným zjištěním, že gól je ve Viktorii schopen vstřelit prakticky každý, na druhou stranu dominantnějšího střelce-tahouna by se jistě také nezříkali.

Nutno zdůraznit, že je tu jeden zásadní rozdíl: zatímco Lafata patřil do sestavy Sparty stabilně (odehrál 1277 minut), v Plzni dostávali útočníci herní porce po menších kouscích.

Takže Tecl sice zaznamenal "jen" pět branek, tedy polovinu Lafatovy produkce, ale měl na to také jen polovinu času, konkrétně 648 minut na hřišti. Zbytek na hrotu odehráli Chramosta, po jeho zranění pak narychlo doplněný Holenda. A minimum Bakoš.

Plzeň před sezonou rozesela spoustu svých hráčů po hostováních, nejviditelnější jsou v Mladé Boleslavi Tomáš Wágner (na podzim 7 gólů) a Michal Ďuriš (3).

S variantou, že by si ale například někoho z nich Viktorka v zimě z hostování stáhla a zkusila vyřešit situaci tímto způsobem, se ale ve Štruncových sadech nepočítá.

Góly obránců? 8:1

Zajímavé je, že pěkná nedělní střela Jakuba Brabce do jihlavské sítě byla na podzim jedinou trefou, jíž do tabulky kanonýrů přispěli Spartě její obránci. To ostře kontrastuje s osmi zásahy, jež  si na podzim připsali plzeňští zadáci.

Sparta hraje jiným stylem, její obránci se tak často k zakončení nedostávají. O to víc se věnují právě defenzivě. Pouhopouhých sedm gólů inkasovaných v 16 duelech ligového podzimu je hodno obdivu, činí totiž průměr 0,43 obdržené branky na zápas. (Plzeň dostala 12 gólů, Jablonec 14).

Pro zajímavost: Když se podíváme na tabulky pěti nejsilnější evropských soutěží, které zatím mají všechny odehráno 13 kol, zjistíme, že lépe než Sparta v nich brání jen Bayern Mnichov, který v bundeslize inkasoval toliko třikrát (průměr 0,23) a Juventus Turín (5 gólů, průměr 0,38).

Barcelona dosud dostala ve španělské lize 6 gólů, což činí průměr 0,46 na zápas.

 

Právě se děje

Další zprávy