Rakovina fotbalu? Olomouc mluví o korupci vlastních hráčů

Už se ve všech těch korupčních aférách kolem českého fotbalu také ztrácíte? Zorientovat se můžete v tomto fotopřehledu
Začněme aktuálně nejžhavější aférou: Tajná kamera snímala vstupní prostor na sekretariátu Fotbalové asociace ČR v Praze na Strahově. Případ zkoumá policie, její technici si pro kameru přijeli a odvezli si zařízení k další expertize. Kdo tak mohl mít zájem tajně sledovat při práci vedení českého fotbalu?
"Já jsem si původně myslel, jestli to není nějaká legrace, ale když jsem si přístroj prohlédl a našel funkční kameru s funkční kartou plnou záznamu, uvědomil jsem ihned policii," uvedl Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR.
"Tajná kamera na sekretariátu FAČR? Tak slyším to teď od vás poprvé... Co k tomu říct... Jestli někdo takové praktiky v souvislosti s fotbalem používá, tak je to pochopitelně smutné," reagoval Dušan Svoboda, jeden z místopředsedů fotbalové asociace.
Kamera je jen další hodně prohnilou třešní na českém fotbalovém dortu. Rok plný skandálů odstartovala legendární Křetínského taška. S tou přišel šéf Sparty v září loňského roku za šéfem Peltou a rozpoutal aféru. Vedení asociace přednesl znepokojující informace o způsobu řízení soutěží.
Foto: CPA
ČTK Sport ČTK, Sport
22. 10. 2013 10:00
Prezident třetiligového fotbalového klubu HFK Olomouc Vladimír Dostál podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli možnému ovlivnění zápasů hanáckého týmu.

Praha/Olomouc - Prezident třetiligového fotbalového klubu HFK Olomouc Vladimír Dostál podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli možnému ovlivnění zápasů hanáckého týmu v minulém ročníku druhé nejvyšší soutěže.

Dostál pro MF Dnes uvedl, že kauza, která se může dotýkat jeho HFK, zřejmě nesouvisí se sázkařskou aférou odstartovanou v září. Deník Aktuálně.cz o této kauze informoval již dříve - VÍCE ZDE!

Dostál trestní oznámení podal 7. června letošního roku. Pojal prý podezření, že některé zápasy HFK, který se po minulé sezoně kvůli nedostatku peněz odhlásil z druhé ligy, mohly být ovlivněny úmyslně špatnými výkony olomouckých hráčů. Dostál také na konci minulé sezony propustil ze služeb HFK Davida Kobylíka, Ondřeje Čtvrtníčka a Davida Čepa.

"Policii jsme dodali i videozáznamy"

"Mohl jsem se domnívat, že nejméně ve čtyřech venkovních utkáních mohlo případně k něčemu dojít. Policie to šetří. Vyslýchá různé svědky. Dodali jsme jí různé materiály včetně videozáznamu. Ale znovu musím zopakovat, že ty tři hráče jsme vzali jako zodpovědné za výsledky mužstva, protože měli nejlepší smlouvy a také oni podávali špatné výkony," uvedl v MF Dnes Dostál.

Kobylík, Čtvrtníček a Čep naopak nařkli Dostála z toho, že je vyhazovem nepřímo obvinil z korupce a dali na něj podnět k disciplinární komisi, která ale řízení s šéfem HFK v minulém týdnu zastavila. Dostál teď čeká, jak dopadne jeho trestní oznámení vůči neznámému pachateli.

Korupce? Rakovina fotbalu

"Když jsem byl na útvaru po odhalování organizovaného zločinu, tak mi vyšetřovatel říkal, že jsme jediný klub, který to chce oficiálně řešit. Je to hrozný nešvar a nazval bych ho rakovinou fotbalu. Hráči, kteří to dělají, si vůbec neuvědomují, že podráží nejen spoluhráče, podráží trenéra, funkcionáře. Špiní český fotbal nehorázným způsobem," prohlásil Dostál.

Řekl také, že případ podle všeho nesouvisí s paralelně se vyvíjející sázkařskou aférou, v níž už policie obvinila dvanáct současných či bývalých fotbalistů. Ti čelí stíhání za možné ovlivňování zápasů svých týmů v souvislosti s nelegálními sázkami. Podle disciplinární komise FAČR se aféra nedotýká nejvyšší soutěže.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy