HFK má podezření na cinklé sázky. Zvažuje trestní oznámení

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 6. 2013 14:00
Vladimír Dostál, šéf HFK Olomouc, vyřadil z kádru tři hráče. Zároveň říká, že má informace o podezřelých sázkách na vysoké prohry klubu
Takhle klub loni slavil postup do II. ligy. Teď ji kvůli finančním potížím opouští. A navíc se skandálem
Takhle klub loni slavil postup do II. ligy. Teď ji kvůli finančním potížím opouští. A navíc se skandálem | Foto: Lukáš Drštička

Olomouc - Opět se nahlas mluví o cinklých sázkách v českém fotbale.

"Mám informace, že se sázelo na prohry HFK Olomouc alespoň o tři branky v Čáslavi, Varnsdorfu, Karviné a na Bohemians. Tento týden rozhodneme, jestli tu věc předáme policii," říká Vladimír Dostál, prezident HFK Olomouc.

Jeho klub v této sezoně startoval ve II. nejvyšší soutěži, tedy ve Fotbalové národní lize, a obsadil v ní třetí příčku.

A to navzdory jarním výsledkům Čáslav-HFK 3:0, Varnsdorf-HFK 3:0, Karviná-Varnsdorf 7:1 a Bohemians-HFK 5:1. "Skóre 2:18 ze čtyř zápasů není normální," míní Dostál.

Téma cinklých sázek v českém fotbale řeší i kniha "Kmotr Fotbal", která právě vyšla. Objednat si ji můžete i zde.

Jak se dostal k informaci o tom, že se sázelo na vysoké porážky jeho klubu, šéf hanáckého klubu odmítá sdělit: "To bych nerad komentoval."

Policii ještě neinformovali

Podobně tajemný je Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR, který má k dispozici výstupy ze systému, který umí vyhodnocovat anomálně vysoké sázky na sázkové příležitosti spojené s českými fotbalovými soutěžemi.

"Nebudu se k té věci nijak vyjadřovat, abych nezkomplikoval případné vyšetřování," říká Synecký.

"Už se nás na to někdo ptal, snad z toho klubu, ale sdělili jsme mu, že náš systém nic neobvyklého nezaznamenal," říká Marek Herman z APKURS, české Asociace provozovatelů kursového sázení.

Pokud tedy k nějakým podezřelým sázkám skutečně došlo, pak patrně na zahraničních sázkařských webech.

K žádnému vyšetřování případu ale patrně zatím nedošlo. "Ještě jsme se nerozhodli, jestli tu věc předáme policii, nebo ne. Tento týden bychom to rozhodnutí měli učinit," říká Dostál.

Pokud by policii nakonec přeci jen navštívil, podal by patrně trestní oznámení na neznámého pachatele.

Klub sice v květnu vyřadil z kádru tři své nejzkušenější hráče - Davida Kobylíka, Davida Čepa a Ondřeje Čtvrtníčka - ale Dostál v této souvislosti volí svá slova velmi pečlivě a především opatrně.

Kachna s knedlíkem, nebo spíš dluhy klubu?

"V těch inkriminovaných zápasech zahráli špatně, ale důvod mohl být jakýkoli, třeba si předtím dali kachnu s knedlíkem, to opravdu nevím, já žádné důkazy proti nikomu nemám," říká Dostál. "Ale když jsme ty tři z kádru vyřadili, tak jsme zbývající zápasy se Znojmem a Vlašimí vyhráli 2:0 a 4:0."

David Kobylík, kdysi nadějný český reprezentant do 21 let, který hrával i za Štrasburk, Bielefeld, Omonii Nikósia či Žilinu, absolutně odmítá, že by měl mít z nějakého důvodu černé svědomí.

"Do 30. června mám s HFK platnou smlouvu. Teď nemám na co reagovat, pořád se omílá nějaká snůška spekulací. Já bych byl jedině pro, aby se tou věcí  začala zabývat policie a zjistila, jak to bylo doopravdy," říká Kobylík.

Existuje totiž teorie, že celá konstrukce s cinklými sázkami je způsobem, jak se zbavit povinnosti vyplatit hráčům s nejvyššími smlouvami peníze, které jim klub dluží. "To v tuto chvíli nebudu komentovat," reaguje Kobylík.

A že má HFK Olomouc značné ekonomické problémy, není tajemstvím. Právě kvůli nim už klub oznámil, že se v příštím roce nechá přeřadit do nižší soutěže, tedy do MSFL.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy