HFK má podezření na cinklé sázky. Zvažuje trestní oznámení

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 6. 2013 14:00
Vladimír Dostál, šéf HFK Olomouc, vyřadil z kádru tři hráče. Zároveň říká, že má informace o podezřelých sázkách na vysoké prohry klubu
Takhle klub loni slavil postup do II. ligy. Teď ji kvůli finančním potížím opouští. A navíc se skandálem
Takhle klub loni slavil postup do II. ligy. Teď ji kvůli finančním potížím opouští. A navíc se skandálem | Foto: Lukáš Drštička

Olomouc - Opět se nahlas mluví o cinklých sázkách v českém fotbale.

"Mám informace, že se sázelo na prohry HFK Olomouc alespoň o tři branky v Čáslavi, Varnsdorfu, Karviné a na Bohemians. Tento týden rozhodneme, jestli tu věc předáme policii," říká Vladimír Dostál, prezident HFK Olomouc.

Jeho klub v této sezoně startoval ve II. nejvyšší soutěži, tedy ve Fotbalové národní lize, a obsadil v ní třetí příčku.

A to navzdory jarním výsledkům Čáslav-HFK 3:0, Varnsdorf-HFK 3:0, Karviná-Varnsdorf 7:1 a Bohemians-HFK 5:1. "Skóre 2:18 ze čtyř zápasů není normální," míní Dostál.

Téma cinklých sázek v českém fotbale řeší i kniha "Kmotr Fotbal", která právě vyšla. Objednat si ji můžete i zde.

Jak se dostal k informaci o tom, že se sázelo na vysoké porážky jeho klubu, šéf hanáckého klubu odmítá sdělit: "To bych nerad komentoval."

Policii ještě neinformovali

Podobně tajemný je Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR, který má k dispozici výstupy ze systému, který umí vyhodnocovat anomálně vysoké sázky na sázkové příležitosti spojené s českými fotbalovými soutěžemi.

"Nebudu se k té věci nijak vyjadřovat, abych nezkomplikoval případné vyšetřování," říká Synecký.

"Už se nás na to někdo ptal, snad z toho klubu, ale sdělili jsme mu, že náš systém nic neobvyklého nezaznamenal," říká Marek Herman z APKURS, české Asociace provozovatelů kursového sázení.

Pokud tedy k nějakým podezřelým sázkám skutečně došlo, pak patrně na zahraničních sázkařských webech.

K žádnému vyšetřování případu ale patrně zatím nedošlo. "Ještě jsme se nerozhodli, jestli tu věc předáme policii, nebo ne. Tento týden bychom to rozhodnutí měli učinit," říká Dostál.

Pokud by policii nakonec přeci jen navštívil, podal by patrně trestní oznámení na neznámého pachatele.

Klub sice v květnu vyřadil z kádru tři své nejzkušenější hráče - Davida Kobylíka, Davida Čepa a Ondřeje Čtvrtníčka - ale Dostál v této souvislosti volí svá slova velmi pečlivě a především opatrně.

Kachna s knedlíkem, nebo spíš dluhy klubu?

"V těch inkriminovaných zápasech zahráli špatně, ale důvod mohl být jakýkoli, třeba si předtím dali kachnu s knedlíkem, to opravdu nevím, já žádné důkazy proti nikomu nemám," říká Dostál. "Ale když jsme ty tři z kádru vyřadili, tak jsme zbývající zápasy se Znojmem a Vlašimí vyhráli 2:0 a 4:0."

David Kobylík, kdysi nadějný český reprezentant do 21 let, který hrával i za Štrasburk, Bielefeld, Omonii Nikósia či Žilinu, absolutně odmítá, že by měl mít z nějakého důvodu černé svědomí.

"Do 30. června mám s HFK platnou smlouvu. Teď nemám na co reagovat, pořád se omílá nějaká snůška spekulací. Já bych byl jedině pro, aby se tou věcí  začala zabývat policie a zjistila, jak to bylo doopravdy," říká Kobylík.

Existuje totiž teorie, že celá konstrukce s cinklými sázkami je způsobem, jak se zbavit povinnosti vyplatit hráčům s nejvyššími smlouvami peníze, které jim klub dluží. "To v tuto chvíli nebudu komentovat," reaguje Kobylík.

A že má HFK Olomouc značné ekonomické problémy, není tajemstvím. Právě kvůli nim už klub oznámil, že se v příštím roce nechá přeřadit do nižší soutěže, tedy do MSFL.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy