Blatter konečně prozřel. Video ve fotbale bude!

Sport ČTK Sport, ČTK
5. 7. 2012 19:00
Pravidlová komise IFAB i FIFA schválily zavedení technologií pro sudí při posuzování sporných situací ve fotbale, zda míč přešel brankovou čáru.
Foto: Reuters

Curych - Pravidlová komise IFAB ve čtvrtek na zasedání Mezinárodní fotbalové federace FIFA v Curychu schválila zavedení technologií na pomoc rozhodčím při posuzování, zda míč přešel brankovou čáru.

Využity budou poprvé oficiálně na mistrovství světa klubů letos v prosinci. Pokud se osvědčí, budou pomáhat i na Konfederačním poháru a na mistrovství světa v roce 2014.

Schválení od IFAB dostaly dva systémy. A to videosystém Hawk-Eye (Jestřábí oko), používaný už v tenise či kriketu, a systém s čipem v míči GoalRef. Oba systémy ale budou jen poradní, definitivní rozhodnutí je na sudích.

Video bude pomáhat jen na brankové čáře

"Tyto firmy prokázaly, že ten systém funguje dlouhodobě. Ale neznamená, že je to konečné rozhodnutí. Budeme monitorovat vývoj technologií, a pokud se v budoucnu najdou jiné fungující systémy, může dojít ke změně," řekl na tiskové konferenci generální sekretář FIFA Jérome Valcke.

"Je ale třeba upozornit, že se tu bavíme jen o technologiích na brankové čáře, jiných technologií se naše debata netýká," odmítl Valcke úvahy, že je dnešní rozhodnutí dalším krokem k tomu, aby se v budoucnu používalo video i pro posuzování jiných sporných situací, jako jsou ofsajdy, fauly, či hra rukou ve vápně.

Na schválení IFAB čekaly i přední světové ligy včetně anglické Premier League, které zvažují, že už od příští sezony budou využívat jeden ze systémů. Náklady na instalaci systému na stadion vycházejí údajně na 250 tisíc dolarů (asi 5,2 milionu korun).

Vše ostartoval zápas Anglie - Německo

Debatu o zavedení technologií do fotbalu rozvířil především případ ze světového šampionátu v JAR 2010, když v utkání Anglie s Německem dal Frank Lampard regulérní gól. Míč se však zpoza brankové čáry odrazil zpět do hřiště a pokračovalo se ve hře, aniž byl gól uznán. Anglie následně vypadla.

FIFA a její prezident Sepp Blatter dlouho zavedení videa odmítali, se stále přibývajícími chybnými rozhodnutími však nakonec začala testování až deseti různých systémů. První testy však prokázaly malou spolehlivost, proto se vše o další rok odložilo. Mezi tím se do utkání začalo nasazovat pět rozhodčích, přičemž dva z nich měli na starosti brankový prostor.

Největší změna ve fotbale za dvacet let

Technologie dostala zelenou až nyní. Jedná se o největší změnu pravidel fotbalu od roku 1992, kdy bylo brankářům zakázáno hrát rukou po přihrávce od spoluhráče.

Pravidlová komise IFAB dnes zároveň povolila používaní muslimských šátků v zápasech ženského fotbalu. Dosud to nebylo povoleno a před rokem nebylo íránským ženám dovoleno hrát se šátky v olympijské kvalifikaci v duelu s Jordánskem, který byl kontumován.

Komise IFAB se skládá z FIFA a anglické, skotské, irské a velšské asociace. FIFA má při hlasování čtyři hlasy, ostatní asociace po jednom hlasu. K tomu, aby byl návrh schválen je potřeba celkem šesti hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy