Joseph Blatter

Joseph Blatter

Joseph "Sepp" Blatter je šéfem FIFA, tedy celosvětové zastřešující organizace fotbalu.

Švýcarský rodák je celkově osmým prezidentem FIFA od roku 1998, kdy nahradil Portugalce Joaa Havelange.

V roce 2011 byl Blatter i přes protikandidaturu Mohameda Bin Hamáma zvolen šéfem FIFA i pro další čtyři roky.

Blatter byl obviňován z korupce při rozhodování o pořadatelství finálových turnajů (především MS 2022 v Kataru), ale prokázáno mu nikdy nebylo.

Na konci dalšího funkčního období, tedy v roce 2015, mu bude 79 let.

FIFA žaluje Blattera kvůli ztrátovému muzeu

Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) chce potrestat bývalého předsedu Seppa Blattera za ztrátový projekt fotbalového muzea. Zástupci FIFA mají za to, že se bývalý management federace a společnosti na něj napojené dopustily při plánování a realizaci muzea trestných činů. Obrátili se proto na státní zastupitelství v Curychu a podali na Blattera trestní oznámení.

Podle Blatterova právního zástupce Lorenza Erniho jsou všechna obvinění nepodložená. Blatter, jenž stál v čele FIFA 17 let, rozhodně popírá, že by se při plánování muzea dopustil jakéhokoliv úmyslného trestného činu.

Zástupce generálního sekretáře FIFA Alasdair Bell uvedl, že si FIFA nechala vypracovat forenzní audit. "Audit odhalil širokou škálu podezřelých okolností a manažerských selhání, z nichž některá mohou mít trestní povahu a musí být proto řádně vyšetřena příslušnými orgány," uvedl Bell v prohlášení.

Muzeum, které média označují za Blatterův projekt, bylo otevřeno v roce 2016. FIFA za renovaci budovy v centru Curychu utratila 140 milionů dolarů, Blatter navíc FIFA zavázal k pronájmu prostor do roku 2045 za 360 milionů dolarů, což je výrazně více, než je tržní nájemné.

Čtyřiaosmdesátiletému Blatterovi tak hrozí další trestní kauza, přičemž ve Švýcarsku už jsou proti němu vedena dvě řízení kvůli podezření ze zneužití financí z doby, kdy byl předsedou FIFA. Jedním z případů je výplata dvou milionů dolarů tehdejšímu předsedovi UEFA Michelu Platinimu z roku 2011.

Bývalý finanční šéf FIFA má na 10 let zákaz působení ve fotbale

Etická komise mezinárodní federace FIFA zakázala svému bývalému finančnímu řediteli Markusi Kattnerovi působit deset let ve fotbale. Za konflikt zájmů a zneužívání své pozice dostal devětačtyřicetiletý Němec také pokutu milion franků (25 milionů korun), kterou má zaplatit do třiceti dnů.

Kattner dohlížel na finance FIFA třináct let v době předsednictví Seppa Blattera. Když byl novým vedením federace v roce 2016 propuštěn, ukázalo se, že Blatter, bývalý generální sekretář Jérome Valcke i sám Kattner měli ve smlouvě bonusy za mistrovství světa, věrnostní odměny a zlaté padáky, dohromady ve výši desítek milionů dolarů.

Před čtyřmi lety to právníci FIFA označili za "koordinovanou snahu těchto tří bývalých vrcholných funkcionářů obohatit se". Kattnerův mluvčí v té době uvedl, že smlouvy byly schváleny tehdejší kompenzační komisí FIFA.

Kattner byl potrestán několik týdnů poté, co ho švýcarské úřady nově obvinily v případu zpronevěry jeho bývalého šéfa Blattera. Nejnovější obvinění dlouholetého prezidenta FIFA se týká podezřelé půjčky ve výši milion dolarů z roku 2010 tehdejšímu šéfovi trinidadského fotbalu a viceprezidentovi FIFA Jacku Warnerovi. Ten později v rámci vyšetřování rozsáhlé korupční kauzy dostal doživotní zákaz působení ve fotbale.

Zdroj: ČTK

FIFA žaluje Platiniho s Blatterem

Světová fotbalová federace FIFA podle očekávání podala u švýcarského soudu žalobu na svého bývalého prezidenta Seppa Blattera a viceprezidenta Michela Platiniho. FIFA chce získat zpět dva miliony franků (téměř 47 milionů korun), které Blatter poslal Platinimu v roce 2011 údajně za poradenskou činnost.

Bývalý hvězdný francouzský fotbalista Platini byl mezi lety 2007 až 2015 šéfem evropské unie UEFA a očekávalo se, že Blattera nahradí v čele světové federace. Podezřelá platba od Blattera mu ale místo toho v roce 2015 vynesla původně osmiletý distanc od etické komise, jenž byl později zkrácen na polovinu a vypršel letos v říjnu.

Podle obou funkcionářů šlo o část platby za Platiniho práci pro FIFA z let 1999 až 2002, kdy byl Francouz Blatterovým poradcem. Neexistuje o tom ale žádný doklad. Funkcionáři uvedli, že mezi sebou měli ústní dohodu, FIFA však považuje platbu za nelegální.

Pokračovat