Joseph Blatter

Joseph Blatter

Joseph "Sepp" Blatter je šéfem FIFA, tedy celosvětové zastřešující organizace fotbalu.

Švýcarský rodák je celkově osmým prezidentem FIFA od roku 1998, kdy nahradil Portugalce Joaa Havelange.

V roce 2011 byl Blatter i přes protikandidaturu Mohameda Bin Hamáma zvolen šéfem FIFA i pro další čtyři roky.

Blatter byl obviňován z korupce při rozhodování o pořadatelství finálových turnajů (především MS 2022 v Kataru), ale prokázáno mu nikdy nebylo.

Na konci dalšího funkčního období, tedy v roce 2015, mu bude 79 let.

Bývalý finanční šéf FIFA má na 10 let zákaz působení ve fotbale

Etická komise mezinárodní federace FIFA zakázala svému bývalému finančnímu řediteli Markusi Kattnerovi působit deset let ve fotbale. Za konflikt zájmů a zneužívání své pozice dostal devětačtyřicetiletý Němec také pokutu milion franků (25 milionů korun), kterou má zaplatit do třiceti dnů.

Kattner dohlížel na finance FIFA třináct let v době předsednictví Seppa Blattera. Když byl novým vedením federace v roce 2016 propuštěn, ukázalo se, že Blatter, bývalý generální sekretář Jérome Valcke i sám Kattner měli ve smlouvě bonusy za mistrovství světa, věrnostní odměny a zlaté padáky, dohromady ve výši desítek milionů dolarů.

Před čtyřmi lety to právníci FIFA označili za "koordinovanou snahu těchto tří bývalých vrcholných funkcionářů obohatit se". Kattnerův mluvčí v té době uvedl, že smlouvy byly schváleny tehdejší kompenzační komisí FIFA.

Kattner byl potrestán několik týdnů poté, co ho švýcarské úřady nově obvinily v případu zpronevěry jeho bývalého šéfa Blattera. Nejnovější obvinění dlouholetého prezidenta FIFA se týká podezřelé půjčky ve výši milion dolarů z roku 2010 tehdejšímu šéfovi trinidadského fotbalu a viceprezidentovi FIFA Jacku Warnerovi. Ten později v rámci vyšetřování rozsáhlé korupční kauzy dostal doživotní zákaz působení ve fotbale.

Zdroj: ČTK

FIFA žaluje Platiniho s Blatterem

Světová fotbalová federace FIFA podle očekávání podala u švýcarského soudu žalobu na svého bývalého prezidenta Seppa Blattera a viceprezidenta Michela Platiniho. FIFA chce získat zpět dva miliony franků (téměř 47 milionů korun), které Blatter poslal Platinimu v roce 2011 údajně za poradenskou činnost.

Bývalý hvězdný francouzský fotbalista Platini byl mezi lety 2007 až 2015 šéfem evropské unie UEFA a očekávalo se, že Blattera nahradí v čele světové federace. Podezřelá platba od Blattera mu ale místo toho v roce 2015 vynesla původně osmiletý distanc od etické komise, jenž byl později zkrácen na polovinu a vypršel letos v říjnu.

Podle obou funkcionářů šlo o část platby za Platiniho práci pro FIFA z let 1999 až 2002, kdy byl Francouz Blatterovým poradcem. Neexistuje o tom ale žádný doklad. Funkcionáři uvedli, že mezi sebou měli ústní dohodu, FIFA však považuje platbu za nelegální.

Pokračovat