Když žáci zesměšňují učitele. Slavná nizozemská škola v hlubokém úpadku

Aleš Vávra Aleš Vávra
15. 10. 2015 6:17
Nizozemští fotbalisté poprvé od roku 1984 nepostoupili na mistrovství Evropy. Selhání bronzových medailistů z posledního světového šampionátu šokovalo celý fotbalový svět. Co je špatně v nizozemské fotbalové škole, která v minulých letech určovala směr?
Zklamaný kapitán Nizozemců Wesley Sneijder po utkání s Českou republikou.
Zklamaný kapitán Nizozemců Wesley Sneijder po utkání s Českou republikou. | Foto: Reuters

Praha - Překvapivé prvenství českého týmu v přetěžké kvalifikační skupině, šokující postupy Albánie, Walesu, Severního Irska či Slovenska, nový střelecký rekord Poláka Lewandowského. Všechny extrémně interesantní události bojů o evropský šampionát ve Francii předčí jedna ještě o něco zajímavější. Ostudný krach Nizozemců totiž totálně šokoval celý fotbalový svět.

"Oranjes" nepostoupili na Euro poprvé od roku 1984. Celá desetiletí přitom platili za fotbalový národ, který ukazuje těm ostatním směr. Nizozemci byli v Evropě učiteli fotbalu. Vymysleli vlastní fotbalovou školu, takzvaný coerver. Důmyslně propracovaný systém výchovy mládeže, který se postupně rozšířil téměř do celé Evropy. Nejlépe ho dokázali převzít Belgičané a nadšenými žáky se před pár lety stali také Češi.

Jenže co se stane, když studenti začnou svého pedagoga převyšovat? Logicky se učitel ocitne v krizi, která nesmírně bolí. A nizozemský fotbal dostal v kvalifikaci tvrdou ránu, kterou dost možná bude nějaký čas rozdýchávat.

"Když někomu přihráváte míč, je naprosto nutné, aby byl adresát v pohybu. Myslím si, že je velmi šokující vidět, jak málo hráčů holandského národního týmu tuhle základní věc zvládá a chápe," nechal se slyšet legendární Johan Cruyff.

Chovanec: Nizozemci celkově podcenili situaci

Jak je možné, že se hra bronzových medailistů ze světového šampionátu během roku natolik proměnila? Jde o strukturální problém, nebo nemáme potřebný hráčský materiál, řeší v Nizozemsku. Pravda je, jako obvykle, někde mezi. 

"Je to překvapení pro všechny, tak hluboký propad bych opravdu nečekal. Byli dáváni za vzor a nakonec dopadli takhle. Myslím, že se na tom podepsala hlavně nestabilita na trenérské pozici i uvnitř týmu. A jsem přesvědčen, že to Nizozemci celkově podcenili a nezačali včas řešit obměnu stárnoucího mužstva," řekl deníku Aktuálně.cz trenér Jozef Chovanec, který nizozemský fotbal dlouhodobě sleduje.

"Ten konec kvalifikace byl tragický. Prohráli tři ze čtyř zápasů, porazit dokázali jen Kazachstán, a to ještě velmi těsně. Ten pokles přichází čas od času u všech týmů, měli ho i Němci, ti se s ním ale vyrovnali mnohem lépe, protože včas řešili zapojení mladších fotbalistů. Holanďanům se nic nepovedlo a vše bylo najednou proti nim," podotkl bývalý kouč českého národního týmu.

Ajax? Chabá výkladní skříň nizozemského fotbalu

Výkladní skříní nizozemského fotbalu je odjakživa Ajax Amsterdam. Třiatřicetinásobný mistr domácí soutěže vždy produkoval talenty, které se velmi brzy staly hvězdami národního týmu. Slavný Ajax letos v letním předkole Ligy mistrů překvapivě vypadl s Rapidem Vídeň a namále měl i v kvalifikaci Evropské ligy proti českému Jablonci.

Kdo viděl oba vzájemné duely, nemůže mluvit o žádném zásadním rozdílu mezi nizozemským velkoklubem a při vší úctě provinčním týmem ze středu Evropy. Amsterdamský klub postoupil z dvojzápasu jen díky proměněné penaltě Poláka Milika.

Pokud je současný Ajax ukázkou nizozemské školy, o lecčems to vypovídá. Ano, tým je napěchovaný mladými perspektivními hráči, jejich kvalita ale zjevně není taková, jakou by si holandský fanoušek představoval. Dvacetiletý kanonýr Anwar El Ghazi jediný zatím naplňuje očekávání budoucí velké hvězdy.

V reprezentaci kromě něj v posledních zápasech dostávali šanci i obránci Ajaxu Jairo Riedewald a Kenny Tete. A oba byli součástí tragické nizozemské obrany. Ta v září inkasovala tři góly v Turecku, v říjnu pak zase tři góly na domácí půdě od Čechů. Ti si s obranou hrdých Holanďanů chvílemi dělali, co chtěli.

Chyběla klíčová střední generace hráčů

Takový úpadek národního týmu tulipánů se nedal předvídat. Tým, který vloni v létě na světovém šampionátu smetl Španěly 5:1, se úplně rozpadl.

Poté, co strůjce bronzového úspěchu Louis van Gaal oznámil svůj odchod do Manchesteru United, angažovali "Oranjes" osvědčeného Guuse Hiddinka. Toho však po několika nepovedených zápasech nahradili Dannym Blindem. Ani jeden z nových koučů nedokázal zaplnit jednu celou chybějící generaci hráčů.

Klíčoví hráči jako van Persie, Robben, Huntelaar či Sneijder překročili třicetiletou hranici. A mladým talentům typu Depaye, de Vrije či Wijnalduma bylo kolem dvaceti let. Chybějící střední generace se ukázala být neřešitelným problémem.

"Když v takovém týmu vše funguje, tak jako v Brazílii 2014, přinášejí ti mladí potřebnou dravost a starší zase přebírají zodpovědnost. A těch několik hráčů střední generace se sveze s týmem. Jenže když to nefunguje, tak jako u Holanďanů nyní, jsou mladí zbrklí a veteráni vypadají unaveně a bez chuti. A hráč střední generace se zase sveze s týmem," nabídla zajímavý pohled Amy Lawrenceová z britského listu The Guardian.

Tvrdou porci kritiky v Nizozemí schytává kouč Blind. Toho nizozemská asociace zvolila jako náhradu za Hiddinka, právě on měl řešit nastupující krizi. Jenže podle všeho nebyl tím pravým. Od roku 2005 byl někdejší úspěšný obránce manažerem v Ajaxu, asistentem ve Spartě Rotterdam, asistentem v Ajaxu a poté tři roky asistentem u nizozemské reprezentace.

Nizozemci nebyli na neúspěchy zvyklí

A minimum trenérských zkušeností se projevilo v neschopnosti nastavit základní hrací schéma a dát dohromady dobře vyvážený tým.

"Oni se tehdy museli rychle rozhodnout, odvolali Hiddinka a hledali náhradu. Nakonec zvolili tu nejjednodušší možnost, která ale nebyla správná," poznamenal Chovanec.

Podle jeho názoru nebudou Nizozemci i přes velký neúspěch měnit styl své systematické práce. Že by se v tuhle chvíli naopak chtěli učit od svých bývalých žáků Belgičanů, považuje za nepravděpodobné.

"Tam je velká rivalita, Nizozemci se nesníží k tomu, aby se od nich učili. Jen jim budou asi hodně závidět, protože Belgie má k dispozici hodně vzácnou generaci hráčů. Vzhlížet k nim nebudou a neustoupí ze svého stylu. Myslím, že je otázka času, než zase začnou mít úspěch. Potenciál tam je pořád velký," vysvětlil Chovanec.

Nizozemci dost možná také doplatili na svou vlastní domýšlivost. "Nebyli zvyklí na neúspěchy, stali se čitelnými. Neuvědomili si, že hranice mezi úspěchem a neúspěchem je hrozně tenká. Možná si o sobě začali myslet, že mají na víc, než jaká je skutečná realita," dodal bývalý hráč PSV Eindhoven.

 

Právě se děje

Další zprávy