Barák či Jankto vrátili týmu perspektivu, která už se s nouzovými variantami typu Droppa vytrácela

Luděk Mádl Luděk Mádl
27. 3. 2017 5:56
Vysoká výhra v San Marinu je příjemná, podstatnější je ale úspěšně probíhající proces zařazování mladších hráčů do Jarolímovy fotbalové reprezentace.
Jakub Jankto sice v San Marinu neskóroval, i jeho herní chuť ale přispěla k vysokému vítězství českého týmu.
Jakub Jankto sice v San Marinu neskóroval, i jeho herní chuť ale přispěla k vysokému vítězství českého týmu. | Foto: ČTK

Glosář - Na sympatickou výhru 6:0, kterou čeští fotbalisté vezou ze San Marina, můžeme nahlížet různě. Třeba přes číslíčka: pět gólů do poločasu a šest celkem na půdě soupeře, to jsou české rekordy. Fajn.

Můžeme si také říct, že pokud by se v konečné tabulce kvalifikační skupiny ocitli Češi s některým ze soupeřů na bodové shodě, mohla by jim do kýžené baráže o MS 2018 v Rusku teoreticky pomoci i tahle nedělní palba. Protože právě celkový rozdíl skóre má v téhle rozehrané soutěži přednost dokonce i před bilancí vzájemných utkání.

A můžeme vzdát čest třeba i individuálnímu výkonu Antonína Baráka, protože nastřádat bilanci dvou gólů + jedné přihrávky v rozmezí SEDMI minut je v mezistátním utkání opravdu paráda, a to platí univerzálně, i kdybyste hráli třeba proti Vanuatu.

Na jednu stranu by bylo každopádně zavádějící z příjemné výhry v San Marinu jakkoli přehnaně vyšilovat. Na stranu druhou zatleskejme v klidu a bez nervů splněné povinnosti. A především (zdánlivě přirozeně) probíhajícímu procesu omlazování Jarolímova reprezentačního "áčka".

Ono to není tak dávno, co za národní tým proti Severnímu Irsku nastoupil třeba ještě Michal Kadlec, v Německu Milan Petržela, nebo kdy se výrazem vyhřezlé personální krize staly i nominace Lukáše Droppy, fotbalisty, co již z ruského Tomsku přesídlil do Bandirmasporu, tedy do průběžně předposledního týmu druhé turecké ligy.

Ta jména už z hlediska reprezentace, předpokládejme, odvál čas. Nic proti nim, ať už v delším historickém kontextu nebo coby akutní záskok v nouzi nejvyšší - bezesporu českému fotbalu všichni pomohli tak, jak jim jejich aktuální síly stačily.

Prolnutí s hráči z "21" se zintenzivnilo. I "lvíčata" přesto vítězí dál

Ale asi všichni cítíme, že je nade vší pochybnost správné, když už se v nominacích místo nich objevují jména mnohem perspektivnější, v první řadě Antonín Barák s Jakubem Janktem, k nim Jaromír Zmrhal nebo třeba Talent roku jménem Patrik Schick, kterého teď přibrzdilo lehčí zranění.

Spolu s "tankem" Michaelem Krmenčíkem je trenér Karel Jarolím po mrzkém vstupu do kvalifikace začal postupně zapracovávat do svého mužstva a teď, v březnovém dvojtermínu, který máme právě za sebou, došlo k prolnutí zatím asi nejintenzivnějšímu.

Navíc se trenérovi uzdravil Vladimír Darida, který na podzim fatálně scházel. A ve stoperské dvojici už se vedle Sivoka začal otrkávat i kapitán bývalé "21" Jakub Brabec.

Symbióza s tou současnou, Lavičkovou "21" funguje zatím na 100 procent, vždyť i bez Baráka s Janktem dokázal Lavičkův tým připravující se na červnové ME "21" v Polsku "sejmout" v přípravě Slováky, tedy dalšího z účastníků turnaje, a to bez mrknutí oka 4:1. To když třikrát vypálila ještě mladší puška jménem Václav Černý.

I "áčku" se březen pohledem výher 3:0 v přípravě nad Litvou a 6:0 nyní v San Marinu vydařil. Jak výsledkově, tak hlavně co do už zmíněného bezbolestného přechodu mladších hráčů do A výběru.

Jenže o úspěšnosti téhle (půl)sezony nerozhodne březen, ale červen. V jeho průběhu se po "zahřátí" v přípravě v Belgii (5. června) koná o pět dní později klíčový kvalifikační duel v Norsku.

Norové už ve skupině prohráli, co mohli: doma s Německem, v Ázerbájdžánu, v Praze i včera v Belfastu. S mrtvolným potem zmákli jen závěr domácího duelu se San Marinem, který jim ještě v 76. minutě hrozil remízou.

Němce nikdo nezastaví. Ale kdo skončí druhý?

Pro české fotbalisty platí, že červnový bod z Osla je minimum, spíš by tam měli zkoušet útočit na vítězství. Se třemi body z Norska by se jim pak na podzim loňské ztráty z domácích bezgólových remíz se Severními Iry i Ázerbájdžánci doháněly nejspíš mnohem snáz.

I včerejší německá výhra v Ázerbájdžánu podtrhla dosavadní ráz skupiny: Němci všechno vyhrávají, San Marino i Norsko kráčejí od porážky k porážce. Ještě bude spousta příležitostí z tohoto "mustru" vybočit, nicméně už teď je jasné, že o druhé příčce ve skupině, která znamená vidinu baráže, rozhodnou patrně z 90 procent vzájemné zápasy Česka, Severního Irska a Ázerbájdžánu.

Aby to nebylo tak jednoduché, připomeňme, že do baráže se dostane 8 druhých celků z 9 evropských kvalifikačních skupin, jeden bude mít smůlu. Průběžná tabulka skupiny C vypadá následovně:

1. Německo 5 5 0 0 20:1 15
2. Severní Irsko 5 3 1 1 10:2 10
3. Česko 5 2 2 1 8:4 8
4. Ázerbájdžán 5 2 1 2 3:8 7
5. Norsko 5 1 0 4 5:9 3
6. San Marino 5 0 0 5 1:23 0

Jak už bylo řečeno, domácí plichty 0:0 s oběma "úhlavními soupeři", tedy se Severním Irskem a Ázerbájdžánem, nejsou tím úplně nejlepším závdavkem do dalších bojů, ale mocným finišem se skupina teoreticky ještě zachránit dá. I když třeba zářijové menu "v pátek doma s Německem - v pondělí v Belfastu" žádnou procházku růžovou alejí vskutku neslibuje.

Dodejme, že skupina se pak z českého pohledu dohrává v říjnu duelem v Ázerbájdžánu a doma se San Marinem. Nezbývá než věřit, že i v tom posledním mači ještě bude o co hrát.

A když ne, co naplat - ale z povedeného zakomponování Baráka, Jankta a spol. může reprezentace bezesporu dostatečně čerpat i v dalším cyklu, ve kterém už půjde o účast na Euru 2020.

Pokud někdo tápal, jestli po matném vstupu do aktuální kvalifikace bojovat nadále všemi silami o postup na MS do Ruska, nebo zda začít český tým omlazovat pro roky příští, máme pro něj dobrou zprávu: paralelně se děje obojí a zatím to šlape.

Co dál? V červnu budeme chytřejší.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Vláda schválila podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle kterého má Česko vrátit asi miliardu za zemědělské dotace

Vláda ve středu schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise z listopadu 2021, podle nějž má Česko vrátit zhruba 44,1 milionu eur (v přepočtu asi 1,08 miliardy korun) zemědělských dotací kvůli jejich nedostatečné kontrole. Potvrdil to mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Návrh předložil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Žaloba nemá odkladný účinek a podle prováděcího rozhodnutí Evropské komise bude Česko muset částku vrátit do rozpočtu Evropské unie. O dané peníze se tak Česku sníží jiné platby z unijního svazku. Evropská komise původně za chybné čerpání evropských zemědělských dotací v letech 2015 až 2017 vyměřila finanční korekci v přepočtu zhruba 7,5 miliardy korun, státu se ji podařilo snížit ve smírčím řízení. Ministerstvo zemědělství nesouhlasí ani s nižší finanční korekcí, chtělo by ji buď dále snížit, nebo zajistit, aby se dotace nekrátily vůbec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy