Konec utkání
Česko
15. Krejčí
44. a 75. Černý

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání kvalifikace o postup na fotbalové Euro 2024 mezi Faerskými ostrovy a Českem. Zápas začíná v sobotu 17. června ve 20:45.

Po březnovém vítězství 3:1 nad Polskem a následnou remízou 0:0 v Moldavsku pokračuje pro českou fotbalovou reprezentaci kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2024 v Německu. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého se po 25 letech představí na Faerských ostrovech.

Základní sestava Faerských ostrovů:

Gestsson - G. Sorensen, Faero, Vatnsdal, G. Vatnhamar, Davidsen (C) - Bjartalid, Joensen, Andreasen, S. Vatnhamar - Knudsen. Trenér: Hakan Ericson.

Náhradníci: Lamhauge, Reynatrod - Agnarsson, Askham, Baldvinsson, Edmundsson, Egilsson, Johansen, Nattestad, Olsen, Radosavljevič, H. Sorensen.

Základní sestava Česka:

Pavlenka - Coufal, Holeš, Krejčí, Jurásek - Souček (C), Král - Jurečka, Hložek, Černý - Kuchta. Trenér: Jaroslav Šilhavý.

Náhradníci: Koubek, Vaclík - Brabec, Douděra, Chytil, Matoušek, Provod, L. Sadílek, M. Sadílek, Zelený, Zima, Zmrhal.

Ofenzivní záložník Václav Černý prožil v nizozemském Twente výbornou sezonu (14 gólů a 13 asistencí v 36 ligových zápasech), přesto proti Polsku a Moldavsku odehrál za reprezentaci jen dvě minuty. Dnes dostává šanci v základní sestavě.

Tabulka skupiny E:

1. Česko - 2 zápasy, 4 body, skóre 3:1,

2. Polsko - 2 zápasy, 3 body, skóre 2:3,

3. Moldavsko - 2 zápasy, 2 body, skóre 1:1,

4. Faerské ostrovy - 1 zápas, 1 bod, skóre 1:1,

5. Albánie - 1 zápasy, 0 bodů, skóre 0:1.

*Přímo na Euro postupují první dvě mužstva.

Na druhém "slajdu" instagramového příspěvku vidíte českou sestavu v grafickém provedení. Ofenzivní čtveřice Václav Jurečka, Adam Hložek, Černý a Jan Kuchta slibuje v útoku zajímavou podívanou.

Faerské ostrovy sice patří do škatulky evropských fotbalových trpaslíků, ale podle výsledků z poslední doby je rozhodně není radno podceňovat. Faeřané v Lize národů v roce 2020 postoupili ze skupiny D do "céčka", kde se vloni zachránili. Porazili doma Litvu (2:1) a hlavně Turecko (také 2:1).

Utkání se hraje v hlavním faerském městě Tórshavnu na stadionu s umělou trávou. I podle místních panují na "ovčích ostrovech" nezvykle příjemné podmínky, bez silného větru a deště.

Češi se utkali s Faerskými ostrovy v listopadu loňského roku, v rámci přátelského utkání v Olomouci. Šilhavého družina tehdy zvítězila snadno 5:0, hattrick zaznamenal Mojmír Chytil, který je dnes na lavičce.

Faeřané byli častým českým soupeřem v kvalifikacích v 90. letech. Obě reprezentace se dodnes střetly celkem devětkrát a Češi ani jednou neinkasovali.

Utkání bude řídit turecká trojice rozhodčích. Jako hlavní Arda Kardesler, v rolích asistentů pak Ali Saygin Ögel a Suleman Ozay.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Výkop obstarali Češi a zkusili se prosadit postupně nákopy Holeše a Krejčího. Napravo pokračuje s míčem Černý.

2.

Jurásek se protáhl po levém křídle, Andreasen v šestnáctce však zasáhl pro domácí včas. Po dalším obléhání hlavičkoval Hložek mimo.

3.

Češi vstoupili do zápasu povedeně. Soupeři skoro nepůjčují balon a dobře přenášejí hru ze strany na stranu na útočné polovině.

4.

Faeřané poprvé vytáhli svůj blok za půlící čáru. Hned ale dávají jasně najevo, že budou zejména bránit.

5.

Brankář Gestsson měl velké starosti s centrem Juráska. Hložek těsně nedosáhl na zakončení a domácí gólman musel bryskně zareagovat.

6.

Podobná akce i z pravé strany. Coufal výborným balonem vysunul Černého, k jehož centru to měl blizoučko Kuchta. Ovšem opět zasáhl Gestsson.

7.

Holeš zaváhal při rozehrávce, od napadajícího Joensena se balon naštěstí pro český tým odrazil k Pavlenkovi.

9.

Coufal vybojoval první roh a k míči se postavil Černý. Obránce Faerských ostrovů na přední tyči odvrátil.

10.

K Černému se balon vrátil a později zakončoval z otočky Král. Domácí jeho pokus zablokovali, na druhé straně skončila klička Davidsena neúspěchem.

12.

Faero posílal míč do pokutového území a Pavlenka musel docela daleko z branky. V první vážnější situaci před českou bránou balon vyboxoval.

13.

Úvodní nápor českého mužstva se teď malinko rozdrolil. Češi v posledních minutách marně hledají cestu k brance soupeře.

14.

Po dlouhém autu Coufala se míč odrazil k Jurečkovi, jeho nebezpečnou střelu srazil bránící Faero na roh.

15.

Češi rozehráli roh nakrátko, pak byl Hložkův centr přizvednut až k prostoru na zadní tyči, kde se výborně prosadil LADISLAV KREJČÍ. Odpoutal se od bránícího hráče Faera a hlavou uklidil míč do sítě - 0:1!

17.

Gól, který v březnu v Moldavsku vůbec nepřišel, padl v Tórshavnu velmi rychle. Český tým se může trochu uklidnit, nyní zůstává na míči.

18.

Kuchtu fauloval Bjartalid a hlouček českých hráčů debatuje nad balonem. Bude z toho zajímavá standardní situace.

19.

Hložek volil místo centru střelu, ale Gestssona neohrozil.

20.

Faeřané si tentokrát bez potíží poradili s dvěma slepenými českými rohy.

22.

Hrotový útočník Knudsen se zatím příliš nedostává do hry, teď na sebe upozornil postavením v ofsajdu.

23.

Hložek vracel z pravé strany míč naslepo pod sebe, ale Černého nenašel. Na druhé straně si čeští stopeři věděli rady s Knudsenem.

24.

Jurásek u postranní čáry fauloval G. Sorensena, a tak mají Faerské ostrovy možnost první nebezpečné standardní situace.

25.

G. Vatnhamar se dostal k hlavičce, Češi nechali tohoto hráče volného. Rozhodčí sice mával ofsajd a Vatnhamar hlavičkoval nad bránu, ale je to jisté varování.

26.

Krejčí měl velké starosti s rozehrávkou, po špatném zpracování to zavánělo faulem. O něco později Jurečka doopravdy fauloval G. Sorensena.

28.

Poměrně dlouho trvalo, než Faeřané rozehráli další přímý kop. Tentokrát je Češi k ničemu nepustili a Krejčí odpálil míč dopředu.

29.

Krejčí hlavičkoval po autu Coufala v nelehké pozici, Jurečkovi se pak míč zamotal pod nohama. Češi ale zůstávají v útoku.

30.

Pas G. Sorensena směřoval na rozběhnutého Knudsena, k míči měl však blíže Holeš a situaci vyřešil.

32.

Češi po vstřelené brance ubrali na intenzitě a trochu nechávají Faeřany hrát.

33.

Knudsen se v ošemetné situaci za šestnáctkou nakonec nedostal ke střele. Nicméně domácí tým nadále zůstává v držení míče.

34.

Žádné ohrožení Pavlenkovy branky Češi nedopustili a teď už zase kombinují oni. Souček přenáší hru z jedné strany na druhou.

36.

Černý nasadil soupeři jesle, pak se pustil do kličky směrem do vápna. Jenže míč mu utekl do zámezí.

37.

Krejčí si uprostřed hřiště došel pro faul.

39.

Pátý a šestý roh Česka. Po tom posledním se do zakončení tlačil Souček, ale brání hráč mu pozici znepříjemnil. Míč šel mimo bránu.

40.

Hložek dostal míč do běhu od Jurečky a zkoušel levačkou vypálit do kříže. Slabou střelu však Gestsson v poklidu zakryl.

41.

Turecký rozhodčí si rovná Coufala s Davidsenem, kteří byli před chvilkou v určitém sporu. Už se ale pokračuje dál.

42.

Pavlenka našel nákopem přesně Krále, jenže ten o míč přišel.

43.

Faerský blok funguje od inkasovaného gólu takřka bez problémů. První poločas se pomalu chýlí ke konci.

44.

Důležitá branka pro český tým! Jurečka si rozmyslel střelu zpoza vápna a předal míč VÁCLAVU ČERNÉMU. Ten dostal prostor ke střele, po vzoru Arjena Robbena si přichystal míč na levačku a zakroutil ho na zadní tyč - 0:2!

45.

V prvním poločase se nastavuje jediná minuta.

45. +1

První poločas skončil.

Češi v prvním poločase potvrdili na Faerských ostrovech roli favorita a drží poklidné vedení o dva góly. Ačkoliv herní projev nebyl po celých 45 minut zrovna dominantní, Faeřané se k zakončení na branku nedostali. Šilhavého svěřenci se prosadili dvakrát.

V patnácté minutě si našel přizvednutý centr Hložka hlavu Krejčího a kapitán Sparty zakončil přesně. Pak český tým dlouho čekal na další šanci, jež přišla až před přestávkou. Černý se jí zhostil skvěle, nachystal si míč na levačku a trefil se ke vzdálenější tyči.

Statistiky prvního poločasu:

Držení míče: 39 % - 61 %,

střely celkem: 0 - 11,

střely na branku: 0 - 3,

rohové kopy: 0 - 6,

ofsajdy: 2 - 2.

Zatímco Češi vedou na Faerských ostrovech 2:0, Slováci hrají ještě o něco více severněji na Islandu zatím 1:1. Belgie doma překvapivě ztrácí s Rakouskem 0:1.

46.

Druhý poločas právě začal.

46.

Juráskův odkop byl tečován, a tak se Češi dostávají zkraje druhého poločasu k míči. Do útoku se vrhá Jurečka.

47.

Faeřané se ubránili, o něco později byl na polovině hřiště faulován Bjartalid.

48.

Kuchta se dnes zatím ke slovu příliš nedostal. Teď alespoň rychlým napadáním donutil k nepřesnosti brankáře Gestssona.

49.

Jurečka mohl jít do zajímavé příležitosti, jenže zpracoval si balon rukou, což neuniklo zraku tureckého rozhodčího.

50.

Černý měl na úrovni dvaceti metrů spoustu prostoru a prostrčil míč doprava na Kuchtu. Ten si balon nějakou chvíli hledal a pak vypálil nepřesně.

51.

Další přihrávku posílal Černý na Kuchtu, ale tentokrát se navzájem nepochopili. Výsledkem je nepřesnost a Černý rozhazující rukama.

53.

Knudsen vlétl do souboje s Coufalem jako utržený vagón, byl to jasný faul. Češi ale nerozehráli přesně a v útoku o míč přišli.

55.

Faero odhlavičkoval nabídku od Černého. Češi vybojovali odražený balon, ale Faeřané srazili Jurečkovu přihrávku mířenou na Krále.

56.

Černý diriguje útočnou hru českého týmu, tentokrát ale našel Jurečku jen v ofsajdu.

57.

Kuchta výborně sklepl míč na rozběhnutého Jurečku, ale ten si nezpracoval balon dobře. Sám se vyhnal z dobré pozice.

58.

První střídání na straně Faerských ostrovů, a to rovnou dvojí. Dolů jdou Peter Knudsen a Joannes Bjartalid, nastupují Joan Simun Edmundsson a Hanus Sorensen

59.

Kuchta hlavičkoval ve výborné pozici po centru od Juráska jen doprostřed branky. Gestsson vytáhl míč na roh. Po něm Češi faulovali.

62.

Kuchta byl příliš netrpělivý a faerská obrana ho vystavila do ofsajdu.

64.

Čas pozvolna ubíhá a český tým kontroluje průběh druhého poločasu. Faeřané nejsou zatím vůbec nebezpeční.

65.

Střídající Edmundsson ukázal spoustu šikovnosti, když kličkami obalamutil tři české hráčky. Naštěstí pro Čechy jeho následná přihrávka byla zastavena.

65.

Gilli Rólantsson Sorensen obdržel žlutou kartu za faul na Součka.

67.

Faeřané vystrkují růžky a G. Sorensen si nabíhal za obranu na průnikovou přihrávku. Pavlenka situaci přečetl a byl u míče včas.

68.

Další faul na Součka, který dostává v posledních chvílích pořádně zabrat. Tentokrát se provinil Andreasen.

69.

Střídání i na straně Čechů. Ze hry jsou staženi Jan Kuchta a Adam Hložek. Na hřiště jdou Mojmír Chytil, autor listopadového hattricku proti Faeřanům, a Lukáš Provod.

70.

Davidsen ve skluzu fauloval Coufala, Češi rozehrají přímý kop.

71.

Černého centr odvrátil bránící Vatnsdal na roh. Brankář Gestsson si sice křičel, že jde pro míč, ale byl tam pozdě. Teď se ještě svíjí v bolestech na zemi.

73.

Faeřané si s rohem poradili. Češi ale pokračují v útočné aktivitě.

75.

VÁCLAV ČERNÝ korunuje skvělý výkon svým druhým gólem. Češi dlouho obléhali pokutové území, ale nemohli dostat míč dovnitř. Chytil přichystal balon pro Černého, a ten se dnes podruhé trefil levačkou přesně k zadní tyči. Tentokrát střílel z kroku - 0:3!

77.

Čechy zase pokropil třetí gól živou vodou. Další útok se hrne po levé straně.

78.

Vatnsdal odkopl Coufalův centr z vápna. Chytil později fauloval rozehrávajícího Andreasena.

80.

Černý zkusil vystřelit i pravačkou, poté co se protáhl do šestnáctky. Dost možná brzká posila Wolfsburgu teď ale střílela nad branku.

81.

Další dvě výměny Čechů. Právě střelec Václav Černý jde ze hřiště společně s Václavem Jurečkou. Nastupují Michal Sadílek a Jan Matoušek.

82.

Na domácím výběru je znát, že mu docházejí síly. V posledních minutách se takřka vůbec nedostává k balonu.

83.

Faeřané střídají. Hřiště opouští Gilli Rólantsson Sorensen, Jakup Andreasen a Solvi Vatnhamar. Novými hráči jsou Hannes Agnarsson, Rogvi Baldvinsson a Stefan Radosavljevič.

85.

Provod našel dobrou průnikovou přihrávkou M. Sadílka, jenž čechral míč na zadní tyč, kam nabíhal Král. Nakonec to měl záložník Unionu Berlín na dlouhou nohu.

87.

Nepřesnost v rozehrávce Faeřanů dostává Čechy do útoku. Utkání se bude v dalších minutách jen dohrávat.

88.

Chytil se obtočil kolem bránícího hráče a protlačil se do malého vápna. Jeho přihrávku pod sebe ale zachytil Vatnsdal.

89.

Bránící Faero se vrhl pod nohy Chytila a odhlavičkoval centr Matouška. I když při tom schytal ránu od Chytila.

90.

Oba bratři jsou na hřišti. Lukáš Sadílek doplňuje na hřišti Michala, střídá Alexe Krále.

90. +1

Nastavují se tři minuty. Matoušek unikal na útočnou polovinu, ale bránící H. Sorensen ho až před branku nepustil.

90. +2

Edmundsson u postranní čáry "přebrousil" Provoda a okamžitě dostal co proto od přihlížejícího Juráska. Tohle volalo po žluté kartě.

90. +3

Součkova přihrávka výborně zrychlila akci a L. Sadílek dával míč do vápna. Chytila ubránil Faero, odražený míč napálil Matoušek nad bránu.

90. +3

Utkání skončilo.

Zápas je u konce, Češi si po kontrolovaném průběhu připisují povinné tři body. Do druhé půle nastoupili aktivně a dobré šance měl Kuchta. Čtvrt hodiny před koncem se podruhé v utkání trefil Černý, podobně jako v úvodní půli levačkou na zadní tyč. V závěru dostali prostor střídající hráči, na hřišti se potkali bratři Michal a Lukáš Sadílkovi. Matoušek střílel v poslední šanci nepřesně.

Statistiky utkání:

Držení míče: 41 % - 59 %,

střely celkem: 0 - 19,

střely na branku: 0 - 5,

rohové kopy: 0 - 8,

ofsajdy: 2 - 4.

Češi v Tórshavnu splnili povinnost a napravili si reputaci po březnové remíze v Moldavsku. V úterý čeká Šilhavého výběr na závěr sezony přátelské utkání v Černé Hoře.

Albánie ve druhém utkání skupiny E porazila Moldavsko 2:0 a zapsala první body do tabulky. Ta nyní vypadá následovně.

1. Česko - 3 zápasy, 7 bodů, skóre 6:1,

3. Albánie - 2 zápasy, 3 body, skóre 2:1,

4. Moldavsko - 3 zápasy, 2 body, skóre 1:3,

5. Faerské ostrovy - 2 zápasy, 1 bod, skóre 1:4.

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek večera.