Facebooková záhada: České kluby táhnou v exotických zemích

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
15. 11. 2014 6:45
Jak si vysvětlit oblibu fotbalové Sparty v Indonésii, Plzně v Brazílii či Slovácka v Alžírsku?
Mapa fanoušků českých klubů po světě
Mapa fanoušků českých klubů po světě | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Že se v Austrálii, ráji klokanů, fanoušci zajímají o fotbalisty pražských Bohemians 1905, to by se vzhledem k historii klubu dalo celkem snadno pochopit. Ale jak vysvětlit oblibu Sparty v Indonésii, Plzně v Brazílii či Slovácka v Alžírsku?

Na grafiku srovnávající data z facebookových účtů českých fotbalových klubů, která na tyto "záhady upozornila", se podívejte ZDE.

Zastavme se nejprve u Sparty. Statistika z profilu Letenských říká, že jim fandí téměř dvanáct stovek lidí z Indonésie. Jak si tento tábor příznivců zdůvodnit?

"Jediné vysvětlení, které pro to máme, je to, že jsme měli nebo máme v týmu hráče, kteří hráli v Premier League, a anglická soutěž je v Indonésii, Malajsii a některých asijských zemích hodně oblíbená. Takže se možná přihlásili kvůli Patriku Bergerovi, Tomáši Řepkovi nebo Markovi Matějovskému," řekl Aktuálně.cz tiskový mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Plzeň si oblíbili Brazilci

A nejen to. Sparta si ve vyřazovací části Evropské ligy zahrála v minulosti například s Liverpoolem nebo Chelsea, které spolu s ostatními kluby z nejvyšší anglické soutěže často v létě podnikají šňůru po asijských zemích, aby tu odehrály před nabitými tribunami pár přátelských utkání.

V Asii a Oceánii Premier League opravdu táhne. Vždyť podle statistik sem jde více jak třetina televizních práv a to číslo stále roste. A s tím se zřejmě svezla i Sparta.

Její rival Viktoria Plzeň má zase fanklub v Brazílii, přitom posledního fotbalistu z této země testovali Západočeši naposledy před pěti lety. Víc jak tisíc fanoušků ale rozhodně není zanedbatelné číslo.

"Spíš to budou příznivci jednotlivých brazilských hráčů, proti kterým jsme hráli v Lize mistrů nebo Evropské lize. Spousta jich je v tureckých klubech nebo naposledy v Šachtaru Doněck, nic jiného mě nenapadá," přiznává mluvčí Viktorie Pavel Pillár.

Slovácko sledují v Alžírsku

Nejednoho čtenáře zmiňované grafiky Aktuálně.cz zarazil jistě příval fanoušků Slovácka z Alžírska. Nashromáždila se jich téměř stovka. Stejně tak z Egypta. I tady se můžeme jen domnívat.

"Egypt je asi jasný. Je to díky trenéru Miroslavu Soukupovi, který vedl i egyptskou mládežnickou reprezentaci a jednoho kluka pak vyzkoušel i u nás v týmu. A asi před rokem jsme chvíli testovali i jednoho Alžířana, tak se to tam možná rozkřiklo a klikli na nás," je přesvědčen tiskový mluvčí Slovácka František Uhříček.

Egypt oslovila i Dukla, tam je to ovšem nejspíš dáno historicky. V roce 1974 tu pražský klub měl hrát přátelský zápas se Zamalekem Káhira, ale ještě před duelem se tu s fanoušky utrhl kus stadionu a neštěstí si vyžádalo 49 mrtvých. Hráčům Dukly se nic nestalo, ale někteří fanoušci možná stále vzpomínají a český celek na dálku sledují.

Na Baníku vládnou Poláci

Další zájem o české kluby v cizích zemích už se většinou dá vysvětlit. Pětitisícová enkláva fanoušků Baníku v Polsku je pochopitelná. Na zápasy sem jezdí rowdies z Katowic a okolí, se kterými mají fanoušci Baníku družbu. Což často vede k některým nepřístojnostem v hledišti.

Stejně tak se dají pochopit příznivci Teplic a Boleslavi v Bosně. Na Stínadlech přece vyrostla největší bosenská hvězda současnosti Edin Džeko a působí tu i další hráči jako Aidin Mahmutovič nebo Admir Ljevakovič. V Boleslavi zase válí Jasmin Šcuk.

Slavia se zase těší oblibě v Chorvatsku, což vysvětluje její spolupráce s Hajdukem Split. Oba fanouškovské tábory se dokonce mají tak rádi, že jejich společné oslavy v září ukončily předčasně přátelský zápas v Edenu.

 

Právě se děje

Další zprávy