Praha - Když to pro ně udělám, budou prachy. Jenže co když to praskne? To si mám kvůli nim nechat zničit celou kariéru? Jenže co když mi něco provedou? Ne, lepší bude se s těmi mafiány nebratříčkovat - a naopak někomu říct, co se vlastně děje.
Zhruba takhle mohly probíhat myšlenkové pochody mladých fotbalistů, již oznámili, že po nich sáhla sázkařská mafie.
"Ti mladíci se ozvali prostřednictvím třetí osoby, jejíž totožnost si nechám pro sebe. Jde o jednoho z hlavních funkcionářů fotbalové asociace," prozradil Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR.
Tím tajemným mužem by měl být místopředseda FAČR Roman Berbr, alespoň podle deníku Insider, který indicie vedoucí k prvním kapitolám příběhu, z něhož vzešlo odhalení rejdů sázkařské mafie, zanalyzoval ve svém pondělním vydání.
Když Fotbalová asociace ČR dostala tipy na zmanipulované zápasy, v součinnosti s policiií nasadila systém Sportradar, který dokáže sázkařské podvody odhalit i v reálném čase, v průběhu utkání.
A pak se začala nad mafiány stahovat síť. Alespoň tak to vyplývá z rozhovoru Martinem Syneckým, expertem FAČR na bezpečnostní otázky.
Všem pozastavit činnost. Hned
Už vás policie konečně seznámila s dosud utajovanými jmény dvanácti osob, které v souvislosti se sázkařskou aférou obvinila z korupčních trestných činů?
"Ne, stále na slíbené usnesení o zahájení trestního řízení čekáme, ale záleží na tom, jak bude napsané, třeba ani v něm ta jména nebudou. Každopádně platí, že až ten dokument dorazí, dostane fotbalová asociace jako poškozená strana možnost nahlížet do spisu. A nejpozději v tu chvíli ta jména, o která se jedná, zjistíme. A budeme s nimi moci zahájit vlastní disciplinární řízení."
Stoprocentně potvrzené je dosud jen jedno jméno: Jan Halama. Že v aféře opravdu figuruje, potvrdil jeho právní zástupce. Přijde mi zvláštní, že i v takové situaci Jan Halama nadále nastupuje k zápasům ve II. lize. Co si o tom myslíte?
"To je spíš otázka na disciplinární komisi."
Jistě. A když se zeptám na váš osobní názor?
"Když to srovnám s podobnými případy v zahraničí, tak tam v takových případech okamžitě pozastavují obviněným osobám činnost. My ale oficiální cestou pořád nevíme, kdo obviněn byl, takže do té doby, než se to změní, asociace nijak konat nemůže."
Stále se debatuje o tom, jakou roli sehrála fotbalová asociace při odhalování případu. Můžete to osvětlit trochu víc než dosud?
"Pozitivní výsledek možná přineslo preventivní školení, které ve věci sázení hráči před časem dostávali. Několik mladých hráčů se pak obrátilo na svaz, s tím, že je jim něco nabízeno. A my jsme pak zprostředkovali kontakt mezi těmi hráči a policií. Přičemž o dalších úkonech už jsme ani nechtěli být informováni, protože bychom pak nechtěně mohli vyšetřování ovlivňovat."
Mluvil jste o mladých hráčích... Ozvali se každý zvlášť, nebo byli nějak propojeni?
"To bych nechtěl specifikovat."
Funkcionáři Táborska informovali o tom (více zde), že jedním z těch mladíků, co si kontakt mafie nenechal pro sebe, byl jejich mladý brankář Lukáš Varyš...
"Máme dohodu s policií, že dokud oni ty informace neuvolní, tak my také ne."
Ozvali se muži s důvěrou. Berbrovi?
Vnímáte tedy ta oznámení jako výsledek preventivního školení?
"Mohlo to tak být. Hráči byli informováni, jak ty věci kolem zmanipulovaných sázek probíhají, jak vše funguje - i to, jak lze takové věci odhalovat. A možná si někteří z nich uvědomili, že jim nestojí za to, aby se v tak mladém věku nechali sportovně zničit."
Jak se asociaci ozvali?
"Prostřednictvím třetí osoby, jejíž totožnost bych si chtěl nechat zatím pro sebe."
Tak nám ji alespoň přibližte.
"Patří mezi hlavní funkcionáře asociace. A ti hráči měli k tomu člověku absolutní důvěru. Víc říct nemůžu."
Funkcionáři Táborska mluvili o tom, že kontaktovali místopředsedu asociace Romana Berbra. Bavíme se tedy o něm?
"Nikdy bych nejmenoval."
Kdo byl iniciátorem těch pokusů o ovlivňování zápasů? Šlo to ze Slovenska?
"Už když se v minulosti objevovaly první indicie, že by se něco mohlo dít na severu Moravy, měli jsme podezření, že je to organizované ze Slovenska. To byly prvotní impulzy, pak to policie rozšířila na celé Česko a Slovensko."
Myslíte si tedy, že aktuální série 12 obvinění nějak souvisí se staršími příběhy, u nichž se o "cinklých sázkách" spekulovalo?
"Domnívám se, že ano."
Mnoho podezřelých věcí se dělo například kolem utkání dorostenecké ligy Ostrava-Slovácko, které řídil sudí Lakomý (více zde). Bylo prezentováno, že jeho kauzu policie odložila, je tedy možné, že se ten případ ještě otevře?
"To je vysloveně na policii. Z naší strany je to vyřešené tak, že ten sudí je doživotně suspendován komisí rozhodčích."
Já to vnímal tak, že byl vyřazen z listiny profesionálních soutěží. Působil pak s píšťalkou snad ještě někde na okrese...
"Tam to neohrozí, nesmí pískat první a druhou ligu, tuším ani třetí, dorost a ženy. Alespoň tak jsem to rozhodnutí vnímal já."
Mafie mívala dva až tři spojence
Deník Aktuálně.cz před několika měsíci informoval také o podezřelých sázkách na zápas Chomutov-Karlovy Vary (více zde). I tahle epizoda je součástí aktuálního příběhu?
"Dokud policie neuvolní základní informace, nemůžu specifikovat žádný klub nebo hráče."
Jakou roli při odhalování celé aféry hrálo oznámení hráčů, o němž jsme mluvili, a jakou systém Sportradar, který umí upozornit na nestandardní a tím i podezřelé sázky?
"Požádali jsme Sportradar, aby vytipované zápasy, o nichž jsme dostali informaci, že by mohly být zfixlované, monitoroval "live". Normálně od něj chodí zprávy "ex post", ale umí sledovat sázky i v samotném průběhu toho daného utkání. A následně ty zjištěné údaje prošetřovala policie, která posílala i žádosti o prozkoumání dalších zápasů."
Jak ty zápasy byly ovlivňovány?
"Příručky mluví o tom, že takový pokus o ovlivnění si mafie musí připravit dlouho dopředu. Na hřišti pak musí mít minimálně dva, spíš tři spojence. Nikdy ne jednoho, to by nestačilo. A nesází se na výhru či prohru, ale na počty gólů, protože právě ty lze výrazně ovlivnit."
Říkáte dva až tři "cinklí" fotbalisté na hřišti, policie zkoumá tuším 19 zápasů... Neznamená to, že je pak 12 obviněných fotbalistů na tyhle počty celkem málo?
"Odpovím jinak. Když zápas potřebujete ovlivnit, soustředíte se na útočníky, klíčové obránce a brankáře. Záložníci jsou pro mafii naprosto neužiteční, pokud tedy nemají v mužstvu vliv, třeba jako kapitáni."
Slovenští obvinění prý vypověděli, že se v Čechách soustředili na charakterově a sociálně slabší fotbalisty, na gamblery a podobně...
"To je logické. Těžko si k tomu vybírat hráče na vzestupu kariéry, jimž se daří a mají před sebou budoucnost."
Máte v ruce seznam 19 zápasů, které policie prošetřovala?
"Ano, ale není k dispozici."
Počítali s rychlejším průběhem
V jakých soutěžích se ty zápasy odehrávaly?
"Nemůžu to specifikovat, pro lidi, co ve fotbale působí, by pak bylo velmi jednoduché si zbytek domyslet."
Státní zástupce mluví o tom, že co se týče první ligy, šlo pouze o duel Teplice-České Budějovice (4:0)...
"Já to nemůžu komentovat."
První zatýkání v Česku přišla v této věci 11. září. Už máme říjen. Netáhne už se ta věc na příliš dlouhé lokte?
"My jsme věřili, že to proběhne obdobně jako na Slovensku, že se k informacím dostaneme brzy."
Mnozí lidé nechápou, proč asijské kanceláře, u nichž mafie na zmanipulované zápasy sázela, duely třeba české juniorské ligy vůbec vypisují. Když je pak mafie takhle obírá, nabízí se spekulace, jestli i ty sázkovky nejsou součástí toho problematického řetězce...
"Ne, nejsou jeho součástí, ale prostředím, kde se to celé realizuje. Objemy sázek v případu spojeném s tímto vyšetřováním, jsou pro ty sázkové kanceláře opravdu drobné buráky. Jedna z těch největších kanceláří má za týden obrat jako Coca Cola za celý rok. Tohle jsou pro ně nepatrné ztráty, které prostě odepisují."
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz