Se Slavií padli, jinak všechny válcují. Za jízdou Sevilly stojí autokratický šéf

Jan Pikous
17. 8. 2020 12:32
Šedesát let nic nevyhráli, v posledních patnácti letech ale pětkrát ovládli Evropskou ligu, což je stále platný rekord. Teď, po semifinálovém vítězství nad Manchesterem United (2:1), sahají po šestém triumfu a vyhlížejí finálového soupeře. V čem je kouzlo španělského celku a kdy se ze Sevilly stali rození vítězové?
Sevilla se těší na další finále Evropské ligy.
Sevilla se těší na další finále Evropské ligy. | Foto: Reuters

Dnes je Sevilla každoročně jedním z nejvýznamnějších kandidátů na evropský primát. Tak to ale zdaleka nebylo vždycky. Když v roce 2006 uspěli v Poháru UEFA, vyhráli svou první trofej po neuvěřitelných šedesáti letech.

Od té doby? Pět vítězství v Evropské lize a dva triumfy ve španělském poháru. To vše za pouhých patnáct let. "Byl to ohromný moment," vzpomínal na finálový skalp anglického Middlesbrough gólman Andrés Palop pro The Athletic.

Ten den se totiž ze Sevilly stali vítězové. "Bylo to pro celý klub jako znovuzrození. Naplnilo nás to životem, optimismem, stali jsme se závislými na tom hrát finále, chtěli jsme další a další vítězství. Změnilo to chod celého klubu," tvrdí Palop. 

Další roky mu dávají stoprocentně za pravdu. Mužstvo se za léta mnohokrát kompletně obměnilo, hráči jako Dani Alves nebo Rakitić se přesunuli za lepším. Sevilla ale vítězila dál. DNA jít po trofejích v týmu zkrátka zůstalo.

Chcete důkaz? Všichni fanoušci mají jistě v paměti senzační hattrick, kdy pod koučem Unaiem Emerym Sevillští v letech 2014 až 2016 ovládli druhou nejprestižnější evropskou trofej třikrát po sobě.

Současné mužstvo ovšem nemá s protagonisty úspěšné tříletky nic společného. Devět z jedenácti hráčů, kteří srazili k zemi postupně Řím, Wolverhampton a nakonec slavný Manchester United, přišlo do klubu minulé léto.

Hlavního strůjce našláplé sevillské mise tak netřeba hledat dlouho, je to místní ikona, uznávaný sportovní ředitel Monchi.

"Je to klíčová osobnost tohoto projektu, tohoto klubu. Ví nejlépe ze všech, co v Seville znamená fotbal," říká oblíbený brankář Palop.

Jeho klíč k úspěchu? Systém skautinku hráčů, který platí za jeden z nejpropracovanějších v současném fotbale. Každého hráče posuzuje dle několika rozdílných měřítek a jeho databáze čítá stovky jmen. Kromě toho je také Monchi tak trochu diktátor.

Role klubového prezidenta či jiných členů vedení je při přestupech minimální. A překvapivě totéž platí i pro trenéra. Finální slovo o transferu má vždy sportovní ředitel. Ten o příchodu každé z nových tváří nakonec rozhoduje. A evidentně se mu to daří.

Skvěle sestavené mužstvo teď pomýšlí na další úspěch, který není vůbec nepravděpodobný. Zbývá už pouze poslední krok. "Pro Sevillu je u této soutěže zkrátka nějaká zvláštní aura. To spojení k sobě prostě pasuje. Pohár UEFA nebo Evropská liga, to je pro Sevillu vždycky skvělá příležitost," líčí dvojnásobný šampion soutěže Palop.

O to cenněji se tak jeví slávistické vyřazení Andalusanů v minulém roce, protože od roku 2011 nikdo jiný Sevillu v Evropské lize vyřadit nedokázal.  Postup mezi osm nejlepších je znamenitý úspěch, ovšem přejít přes Sevillu se rovnalo téměř zázraku. Tohle je totiž jejich soutěž.

Ať už do finále z dnešního druhého semifinále postoupí milánský Inter, či ukrajinský Šachtar, bude proti nim v pátek stát tým, který tento zápas hrál už pětkrát. A pokaždé vyhrál.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy