Plzeň čeká v Chorvatsku útočnou smršť. Z fanoušků si hlavu neděláme, ujistil Petržela

mar ČTK mar, ČTK
21. 2. 2019 9:18
Těsný náskok 2:1 z domácího zápasu si přivezli viktoriáni do Chorvatska. Na stadionu Maksimir budou v odvetě prvního jarního kola Evropské ligy čelit ofenzivnímu snažení domácího Dinama. Vývoj celého dvojzápasu může pro Viktorii změnit jediná inkasovaná branka. Plzeňští se ale nechystají pouze urputně bránit.
Dinamo má díky vstřelené brance v Plzni výhodu, Viktorii ale stačí hrát na 0:0.
Dinamo má díky vstřelené brance v Plzni výhodu, Viktorii ale stačí hrát na 0:0. | Foto: Tomáš Liška

Náskok z prvního zápasu dává sice Viktorii mírnou výhodu, jenže gól Dinama z Plzně je pro Chorvaty velmi cenný. "Je to nevyzpytatelný výsledek, ale myslím si, že lepší, než kdybychom hráli 0:0," řekl před utkáním zkušený záložník Milan Petržela.

Pětatřicetiletý záložník působí s roční přestávkou v Plzni jedenáct let. Za tu dobu patří k nejzkušenějším hráčům, je zocelený 72 starty v evropských pohárech.

Možná proto je jinak velmi impulzivní hráč nad věcí. Hlavu si rozhodně nedělá z plných tribun, které v chorvatském hlavním městě očekávají. "U nás předvedli, že fandit umí. Určitě je poženou dopředu, fanoušky mají asi dobré," řekl k příznivcům Dinama. "Určitě je to lepší, než když je tam ticho a slyšíte každé slovo. To k fotbalu patří a na to se určitě taky těšíme," dodal k důležitému zápasu.

Trenér Pavel Vrba udělá oproti nedělnímu zápasu se Slavií změny v sestavě. Jisté je, že nebude kvůli kartám hrát stoper Roman Hubník.

"Ztráta to určitě je, protože Hubňa to drží vzadu. Je rychlý, důrazný a platí na soupeře s tímhle stylem hry. Takže určitě nám v tomhle bude chybět," krčil rameny Petržela.

Obranná dvojice tak bude i kvůli otřesu mozku Lukáše Hejdy značně improvizovaná.

"Vím, jak to vyřeším. Připravovali jsme se na to jeden den, protože víc času jsme neměli," objasnil Vrba. Prozradil, že s Luďkem Pernicou nastoupí na stoperské pozici někdo z tria David Limberský, Roman Procházka a Radim Řezník.

Po prvním zápase Vrba vyzdvihl kvality soupeře. "Čeká nás nejlepší mužstvo v Chorvatsku. Dinamo Záhřeb je na stejné úrovni, jako je třeba Slavia nebo ty top kluby v Česku z první trojky nebo čtyřky," řekl a dodal, že Dinamo je lepší mužstvo než Partizan Bělehrad, který Viktoria vyřadila ve stejné fázi soutěže loni.

Dinamo v probíhající sezoně na domácím hřišti neprohrálo. V domácí lize má bilanci deseti vítězství a dvou remíz s 26 vstřelenými góly, to je průměr více než dvou branek na zápas. V základní skupině Evropské ligy ze tří zápasů skóre 7:2. Úkolem Plzně bude ideálně neinkasovat ani jednou.

"Na každého hráče se musíme maximálně soustředit, abychom je nenechávali nadechnout a nepouštěli je do šancí, aby nám nedali brzo gól. Musíme se snažit hrát svoji hru," plánuje Petržela. "Celý tým Dinama je kombinačně silný, jsou nepříjemní v útočné fázi. To se samozřejmě budeme snažit nějak eliminovat a nedávat jim šanci, aby nás vyřadili," dodává k síle soupeře.

Zda pětatřicetiletý křídelník do utkání zasáhne, není jisté. Na začátku jara na sebe dobrými výkony na postu pravého záložníka upozornil Joel Kayamba, který se k Viktorii přidal v zimě z Opavy. Předností Petržely jsou zase nesporné zkušenosti z evropských zápasů. Mohl by také lépe plnit defenzivní úkoly.

"Jedeme tam s tím, že nechceme zalézt a jenom bránit, ale určitě budeme chtít postoupit za každou cenu," slibuje Petržela. Utkání začíná v 18:55. Živě jej bude přenášet stanice Nova Sport 2. Online přenos nabídne i Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy