Etická komise FIFA suspendovala na 90 dní Blattera i Platiniho

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2015 15:19
Prezident FIFA Sepp Blatter byl etickou komisí dočasně sesazen ze svého úřadu, suspendován byl i šéf UEFA Michel Platini.
Sepp Blatter
Sepp Blatter | Foto: Reuters

Praha - Etická komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA pozastavila předsedovi Seppu Blatterovi a šéfovi UEFA Michelu Platinimu na 90 dní výkon funkce. Na tři měsíce byl suspendován také generální sekretář FIFA Jérome Valcke.

Bývalý místopředseda FIFA Čong Mong-jun, který se chtěl podobně jako Platini ucházet v únorových volbách o předsednickou funkci po Blatterovi, byl na šest let vyloučen ze všech fotbalových aktivit. K tomu dostal korejský miliardář pokutu 100 tisíc švýcarských franků (zhruba 2,5 milionu korun).

Platini si vzal dva dny na rozhodnutí, zda se odvolá. Podle zástupců UEFA, kteří za Platinim stojí a zatím žádného zástupce z řad místopředsedů jmenovat nehodlají, se ale proti suspendaci bránit bude. Blatter prý odvolání neplánuje. Pozastavení funkce jim však může být také prodlouženo o dalších 45 dní.

Blatter: Komise nepostupovala správně

Podle Blatterových právníků etická komise nepostupovala správně. "Prezidenta Blattera zklamalo, že komise nedodržela etický a disciplinární řád, protože oba nabízejí možnost slyšení. Etická komise rozhodla na základě neporozumění generálního prokurátora ve Švýcarsku, který otevřel vyšetřování, ale nevznesl proti prezidentovi žádná obvinění," uvedli Blatterovi zástupci v prohlášení.

Blattera, jenž stojí v čele FIFA od roku 1998, ve funkci dočasně nahradí šéf Africké fotbalové konfederace Kamerunec Issa Hayatou jako nejdéle sloužící místopředseda světové federace. Platiniho může zastoupit předseda španělského svazu Ángel María Villar. I jejich jména však figurují v rozsáhlé korupční kauze.

"FIFA zůstává oddaná reformnímu procesu, který je důležitý pro znovuzískání důvěry veřejnosti. Také budeme spolupracovat s úřady a postupovat v souladu s interním vyšetřováním, ať povede kamkoliv," řekl devětašedesátiletý Hayatou, jenž také vyloučil svou kandidaturu na nového předsedu FIFA.

Blattera vyšetřují švýcarské úřady kvůli podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci. Devětasedmdesátiletý švýcarský funkcionář čelí obvinění, že v roce 2005 prodal tehdejšímu místopředsedovi FIFA Jacku Warnerovi vysílací práva pro středoamerickou oblast na mistrovství světa hluboko pod cenou.

K květnu byl sice Blatter navzdory korupčnímu skandálu, který vypukl těsně před kongresem FIFA, znovu zvolen předsedou, ale po čtyřech dnech dal funkci k dispozici. Jeho nástupce se bude volit 26. února. Vedle Platiniho a Čong Mong-juna oznámil kandidaturu i jordánský princ Alí bin Husajn, který s Blatterem na jaře prohrál.

Vyšetřována je i podezřelá platba z roku 2011, kdy Blatter z účtů FIFA poslal Platinimu dva miliony švýcarských franků. Generální prokurátor Michael Laube už dříve uvedl, že šedesátiletý bývalý francouzský fotbalista je v korupčním skandálu něco mezi svědkem a obviněným.

Platini: Je to útok na UEFA

Platini uvedl, že pozastavení funkce vnímá jako úmyslný útok ze strany FIFA na svou osobu a dobrou pověst. "Je to v podstatě zákeřný pokus zničit mou reputaci," prohlásil Platini. "Nic mě nezastaví před tím, abych zajistil, že se skutečná pravda ukáže. Nikdo by neměl pochybovat v mé odhodlanosti tohle dokázat," uvedl mistr Evropy z roku 1984 a trojnásobný držitel Zlatého míče.

Fotbalová asociace ČR uvedla, že nemá k současné situaci kolem FIFA příliš informací. "Dorazila k nám pozvánka na schůzku všech členských asociací na příští čtvrtek do sídla UEFA, kde nám předseda Michel Platini hodlá vše vysvětlit. Věřím, že si poté jako Fotbalová asociace budeme moci udělat na celou záležitost ucelený názor," uvedl sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Pětapadesátiletý Francouz Valcke, jenž byl generálním sekretářem FIFA od roku 2007, byl už v polovině září z funkce uvolněn. Přestože FIFA obvinění nekonkretizovala, podle všeho se týkalo jeho účasti v nelegálním prodeji vstupenek na loňské mistrovství světa v Brazílii na černém trhu.

Čong Mong-jun byl shledán vinným z porušení etického kodexu FIFA ve spojitosti s podporou korejské kandidatury na pořádání mistrovství světa v roce 2022.

Podle předsedy Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha by FIFA měla rychle očistit a zvážit externího kandidáta na místo Blattera. "Co je moc, toho je příliš. Doufáme, že nyní už konečně všichni ve FIFA pochopí, že nemohou dál zůstávat pasivní. Musí jednat rychle, aby znovu získali důvěryhodnost," uvedl Bach.

Chronologie hlavních událostí současného korupčního skandálu v Mezinárodní fotbalové federaci (FIFA):

27. května - Dva dny před kongresem federace s volbou předsedy zatkla švýcarská policie v Curychu sedm vysoce postavených funkcionářů FIFA kvůli podezření z korupce. Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů obviněno 14 lidí, z toho devět funkcionářů FIFA a pět spolupracovníků marketingových firem.

29. května - Navzdory korupčnímu skandálu byl do funkce předsedy znovu zvolen devětašedesátiletý Švýcar Sepp Blatter.

2. června - Čtyři dny po svém znovuzvolení dal Blatter funkci k dispozici, později bylo rozhodnuto, že nové volby se uskuteční 26. února 2016.

2. července - Americké úřady oficiálně požádaly Švýcarsko o vydání sedmi fotbalových funkcionářů, kteří byli zatčeni v souvislosti s korupčním skandálem FIFA.

15. července - Do USA byl ze Švýcarska vydán první ze sedmi zatčených funkcionářů, někdejší viceprezident FIFA Jeffrey Webb z Kajmanských ostrovů.

25. září - Švýcarské úřady začaly v souvislosti s korupční kauzou vyšetřovat i Blattera, který je podezřelý ze zpronevěry a zneužití pravomoci, a šéfa UEFA Francouze Michela Platiniho, jenž v roce 2011 dostal od FIFA podezřelou platbu ve výši dvou milionů švýcarských franků.

8. října - Etická komise FIFA pozastavila Blatterovi a Platinimu na 90 dní výkon funkce. Na tři měsíce byl suspendován také generální sekretář FIFA Jérome Valcke.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Policisté na Chebsku obvinili šest lidí, které podezírají z obchodu s drogami

Chebští kriminalisté z protidrogového týmu TOXI po několikaměsíční práci zadrželi šest lidí, kteří se podle vyšetřování podíleli na dovozu látky pseudoefedrin ze zahraničí do Česka. Na zadržení podezřelých v polovině ledna při akci Diana spolupracovali kriminalisté se zásahovou jednotkou policie Plzeňského kraje. Pět zadržených skončilo ve vazbě, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Obviněným hrozí až desetiletý trest, jelikož podle policie spáchali trestný čin jako organizovaná skupina a ve velkém rozsahu.

Skupina šesti lidí z Chebska ve věku 36 až 61 let skládala podle policie od poloviny minulého roku peníze, aby za ně pořídila pseudoefedrin, kterou měl v zahraničí zajistit jeden z nich, padesátiletý muž. "Ten po obdržení finančních prostředků obstaral domluvenou látku pseudoefedrin a tu měl poté do České republiky osobním vozidlem přivézt jednašedesátiletý cizinec, který byl v první polovině ledna taktéž zadržen," uvedl Kopřiva.

Z pseudoefedrinu pak muži podle policie na Chebsku vyráběli a prodávali pervitin. Při domovních prohlídkách ve stejné chvíli na několika místech na Chebsku policisté zajistili peníze v hotovosti pocházející z distribuce drog, více než 90 gramů pervitinu a více než 2,4 kilogramu pseudoefedrinu. "V případě, že by se podařilo členům organizované skupiny ze zajištěné látky vyrobit drogu pervitin, tak by následným prodejem na černém trhu utržili nejméně dva miliony korun," doplnil Kopřiva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy