Glosář - Český fotbal žije! Hned dva kluby v Evropské lize hlásí postup. A to už v předposledním kole základních skupin. Potlesk!
Spartě i Plzni scházel k jistotě postupu bod. A oba celky na něj po výsledku 1:1 dosáhly.
Letenští doma, proti kombinovanému týmu velkoklubu jménem Olympique Lyon (více zde), Plzeň v Coimbře, která sice hrála celý zápas strašlivou tužku, ale na konci ještě hrozila nepříjemným zvratem (více zde).
Dva jarní týmy = úroveň ligy stoupá
Na kalendáři tehdy svítily číslice 2004, když se Evropou rozlévalo jaro a fotbalové poháry ještě hrály dva české týmy: tehdy Kotrbova Sparta a Strakovy Teplice (více zde).
Pak přišel, s výjimkou dvou jarních postupů Slavie, víceméně úhor - a spíše až v posledních letech se zase začalo blýskat na lepší časy, předloni na jaře hrála Sparta s Liverpoolem, loni Plzeň proti Schalke.
Aktuální dvojitý úspěch Sparty a VIktorie tedy podtrhuje trend zvýšení sportovní kvality Gambrinus ligy.
A toto tvrzení nijak nesnižuje ani skutečnost, že Sparta využila velkých vnitřních problémů loňského finalisty Evropské ligy Athletiku Bilbao a že Plzni nalosovali poměrně příjemnou skupinu.
Nedopadli by jako Olomouc?
Nebyli by to ale Češi, kdyby si vše sami nekomplikovali. Plzeňský boss Tomáš Paclík je přesvědčen, že právě Sparta stojí za rozpoutáním tuzemské korupční aféry, ve které sice nyní nesedí na lavici obviněných, každopádně je ale velmi často zmiňována právě Viktoria (více zde).
Za stávající důkazní síly to tak nevypadá, ale pokud by se hypoteticky celý případ vyvinul tak, že by Plzeň byla teoreticky v zimě odsouzena disciplinárkou FAČR za korupci, objevila by se otázka, zda by ji UEFA do jarní části Evropské ligy pustila.
Například Sigmu Olomouc totiž z podobného důvodu před touto sezonou z losovacího osudí, jak známo, vyhostila.
"UEFA korupční případy velmi pozorně sleduje. Vyloučit nelze nic, nicméně považuji za nepravděpodobné, že by se v onom hypotetickém případě přistupovalo k vyřazení týmu z rozehrané soutěže," říká Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR a člen disciplinární komise UEFA.
Oba trenéři si popřáli štěstí
Problém se zařazením týmu s případným korupčním škraloupem by podle něj mohl být spíš na začátku soutěže, před jejím rozehráním.
Trenéři obou celků Vítězslav Lavička a Pavel Vrba si ovšem před čtvrtečními bitvami popřáli hodně štěstí k postupu, což se vydařilo.
Může tak nadále růst český koeficient, z jehož kvality může čerpat celý český fotbal.
I když na možnost zařazení druhého českého týmu do kvalifikace Ligy mistrů si ještě budeme muset chvíli počkat - a navíc se musí udržet výsledková kvalita. Věřme, že není důvod tomu nevěřit.
Lavička vsadil na taktiku kobry
Sparta-Lyon 1:1. Olympique Lyon, to je velké jméno. Tradiční účastník Ligy mistrů se, pravda, tentokrát propadl o soutěž níž, ale na Letné prokázal, že kvalita a šíře jeho kádru je vysoká.
Oproti prvnímu mači se Spartou v základní sestavě vyměnil sedm (!) hráčů, přesto na Spartě nehrály žádné "odloženiny" nebo "béčka".
Gomis či Malbranque sice zůstali doma a Lisandro Lopez si sedl na tribunu, ale stálo zato přijít se podívat třeba na Yoanna Gourcuffa (ex-AC Milán).
Ale především na Spartu, byť tentokrát nevletěla na hřiště s žádným hurá fotbalem, ale s pozměněnou taktikou zahuštěného středu a bleskových kolmic do křídel, připomínajících údery kobry.
Důvod byl jasný: Sparta k postupu potřebovala bod. Ale Lyon také, tedy k tomu, aby měl jisté první místo ve skupině.
Přikrylova rychlost = to Lyon nečekal
Ukazovalo se, že jakákoli chyba Sparty je pro soupeře obrovskou příležitostí ke skórování. Švejdík v první půli připomněl přihrávkový kiks Holka z Izraele, skončilo to ale jen trestným kopem a nastřeleným břevnem.
Slabá koncentrace Sparty v úvodních vteřinách druhé půle, Gourcuffova fenomenální přihrávka, nedůrazný Jarošík a ne optimálně vyběhnuvší Vaclík, to byly ingredience, z nichž Lyon uvařil první gól utkání.
Sparta měla ale připravenou protizbraň. Zařazení Přikryla na pravé křídlo tam přineslo takové zrychlení, že to i Lyon zaskočilo.
V Lyonu se báli svého stínu. A teď?!
A gólová akce po ose skvěle přihrávajícího Kweukeho, rychlíka Přikryla a zakončujícího Hušbauera snesla opravdu ta nejpřísnější měřítka gurmánského fotbalového menu.
Sparta neodpověděla ničím ušmrdlaným, ale fotbalovou krásou. I to svědčí o tom, že na své cestě k modernějšímu fotbalu už nějaký ten kus cesty ušla.
Stačí srovnat její výkon, který v září předvedla v Lyonu, kde se po většinu zápasu bála i vlastního stínu, s tím, jak se prezentovala ve čtvrtek.
Kvalia hry stoupá spolu se nabývanými zkušenostmi a rostoucím sebevědomím týmu. A z toho Sparta těží.
Nejdřív se spalo, potom se trnulo
Coimbra-Plzeň 1:1. Ten, kdo by zejména první půli tohoto utkání prospal, by vskutku o mnoho nepřišel.
Jen o Kozáčikův kiks, který slovenský brankář sám záhy napravil, a brejkový balon na Horu, kdy ale akci nedotáhl.
Jinak se na hřišti vůbec nic nedělo. Domácím sice situace ve skupině velela vyhrát - přesto hráli tak pasivně, že už to vlastně už víc ani nešlo. A Plzeń se navzdory svým ofenzivním tradicím také nikam bezhlavě nehnala.
Nemá smysl opakovat, že si Plzeň poradila s odchody Jiráčka, Pilaře a výpadkem Bystroně. Tentokrát jí kvůli zraněním chyběli i Rajtoral, Kolář a Hanousek, což už značilo poměrně značný zásah do sestavy.
Horváth pořád přepisuje rekordy
I s mladíky to ale Viktoria zvládla uválčit. A Štípek si dokonce došel pro faul na penaltu, jejímž proměněním 37letý Pavel Horváth zase posunul rekord v kolonce "nejstarší hráč, co kdy skóroval v Evropské lize".
Kdo si tou dobou pokládal otázku, jak je možné, že Evropskou ligu hraje tak fotbalově slabý až nuzný tým jako je Académica Coimbra a jak je možné, že tihle nazdárci porazili Atlético Madrid, dostal brzy odpověď.
Čišovský nešel do souboje uvnitř šestnáctky úplně nejšikovněji, čímž dal domácímu hráči možnost spadnout a slabému rozhodčímu písknout diskutabilní penaltu.
Atmosféra po vyrovnání zhoustla a připomínala situaci z kvalifikace soutěže, kdy měl podobný vývoj zápas Plzně v Belgii proti Lokerenu.
Porazit Atlétiko by bylo sladké
Postupová remíza se tedy narodila v nervech, o to byla sladší. V prosinci může VIktoria posadit na dort trešničku: případná plzeňská výhra nad Atlétikem by totiž znamenala vítězství ve skupině a výhodnější pozici při losu.
Vše by bylo lepší i z finanční stránky věci. Připomeňme, že výhra v utkání základní skupiny Evropské ligy "hodí" 5 milionů korun, remíza polovic.
Vítěz skupiny zinkasuje 10 milionů, druhý 5 milionů. A za postup mezi 32 účastníků přibude do kasy dalších 5 milionů korun.
To jsou pěkné peníze. Pokud se tedy "neinvestují" do Chřestýšů, případně do výroby vykonstruovaných korupčních obvinění.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz