Díky etudě s volantem aspiruje Limberský na roli ve filmu Ještě větší blbec, než jsme doufali II.

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 9. 2015 6:00
David Limberský se trapnou hereckou etudou vysmál všem, kdo věřili v upřímnost jeho omluvy za nehodu pod vlivem alkoholu
V Lotyšsku rozhodl David Limberský svým gólem o postupu na Euro. Od té doby už se ale mnohé změnilo
V Lotyšsku rozhodl David Limberský svým gólem o postupu na Euro. Od té doby už se ale mnohé změnilo | Foto: Reuters

Glosář - Pamatujete si ještě, že Češi postoupili na fotbalové Euro? Že už ani moc ne? Inu, holenkové, u nás se bohužel pozitivní zprávy na krámě dlouho neohřejí.

Jen si vzpomeňte. Před čtyřmi lety po barážovém úspěchu v Černé Hoře škrtli jakoukoli euforii národa opilí trhani, táhnoucí ruzyňskou letištní halou v čemsi, co původní obleky pro fotbalové reprezentanty připomínalo už jen s velkou dávkou fantazie. "Fotbal? Fuj! Hanba, ostuda!" řekla si tehdy místo oslav roztrpčená republika.

A letos si pro změnu, místo radosti z postupu Vrbova týmu, hrajeme raději na válku rozhodčích. A když už nás ta berbrovská špína létající otráveným vzduchem přestává bavit, přihlásí se o slovo reprezentant David Limberský. Způsobem, který vskutku nepřehlédnete.

Pokud by se snad někdo rozhodl točit pokračování jednoho z nejhorších českých filmů všech dob, tedy Olmerova opusu Ještě větší blbec, než jsme doufali, pak by Limberského etuda s volantem mohla volat po přeobsazení hlavní role, v níž se původně trápil Luděk Sobota.

Nejde, věru, o první diskutabilnější kousek, který nám David Limberský předvedl, nicméně v jeho dosavadní produkci je to bezesporu majstrštyk.

Nejde ani tak o to, že se ve středu v noci napasoval se svým bentley (více zde) do zídky kousek od pražské budovy Národního bezpečnostního úřadu, kde k jeho smůle z logiky věci nonstop hlídkuje policie. Takže kontrole, jež v jeho krvi zjistila 1,5 promile alkoholu, jaksi nebylo možné uniknout. Ale nešť, kdo z nás někdy v životě nepřešlápl, že? Jenže...

Člověk se od mnohé zvířeny liší například tím, že se ze svých chyb dokáže poučit. Tedy obvykle. Aby takový proces mohl proběhnout, musíme si nejprve svou chybu uvědomit, přiznat si ji, provést sebereflexi, a pokud je to možné, omluvit se. Sami sobě i svému okolí. A to tím spíš, pokud reprezentujeme nejen sebe, ale kupříkladu i fotbalový klub, nebo dokonce svoji zemi.

Ejhle, kajícník! Anebo mim s volantem?!

Davidu Limberskému se pár hodin po jeho nehodě dovolali kolegové z iDnes.cz. Tam to ještě na velkou sebereflexi nevypadalo: "Nehoda? Nevím, o čem mluvíte, nechci se k tomu vyjadřovat. Skoro dvě promile alkoholu? Ne, to není pravda." A tak podobně (více zde). Budiž, řeknete si, chlapec byl nejspíš ještě v šoku.

A navíc už v pátek vydává jeho klub, tedy Viktoria Plzeň, krásné prohlášení, kterak Limberský pochybil, kvůli svému provinění pozbyl kapitánské pásky a navíc zaplatí obrovskou pokutu. S tím, že příště už se to nikdy nesmí opakovat. Fajn.

Text oné tiskové zprávy obsahuje i slova připisovaná ústům Davida Limberského: „Udělal jsem strašnou hloupost a dobře si uvědomuji, že pro moje chování neexistuje omluva. Přesto bych se omluvit chtěl – a to jak trenérům a spoluhráčům, vedení a partnerům klubu, fanouškům Viktorky i všem těm, kteří mi například v dresu národního týmu drží palce. Udělené tresty jsem přijal, plně spolupracovat budu také směrem k došetření celé záležitosti. Mrzí mě, že jsem tolik lidí zklamal, a je mi jasné, že jejich důvěru budu zpět získávat velmi dlouho. I tak se o to ale pokusím."

Ejhle, kajícník! Přeci jen jde ten chlapec do sebe, lebedil si národ při četbě těchto vroucích slov.

O to větší ránu mezi oči mu David Limberský vypálil v nedělním utkání v Příbrami. Hned v prvních minutách totiž skóroval a branku oslavil tak, jak opravdu nikdo nečekal. S rozesmátou tváří se rozeběhl tryskem vpřed a rukama přitom předváděl pantomimu, při níž zjevně otáčel volantem (video zde).

Co nám tím chtěl plavovlasý fotbalový básník říci? Já osobně jsem si to pro sebe přeložil zhruba takhle: "Loooool, vy nuly! Já jedu dál! Víte vůbec, kdo já jsem? Já jsem fotbalový bůh David Limberský! Blábolte si, co chcete, ale já si přece ve skutečnosti můžu dovolit úplně všechno! Proč bych něčeho litoval, jako v tom žblemcu, co poslali do novin? Vždyť se to všechno nějak zařídí, ostatně jako vždycky, ne? A chlastat tady budeme taky pořád, však už nám tu do toho nebude kecat žádnej Uhrin nebo Koubek, co mu tak vadilo, že jsme si po Maccabi ťukli na žal. A za tejden už u nás nebyl a dali k nám Horviho, takže tím je to snad jasný, ne? Frčíme vesele dál, a kdo si myslel, že mě Plzeň vyřadí ze sestavy nebo že bych snad měl kvůli nějaký bouračce vypadnout z repre, tak ten, vážení, upad na kebuli, protože já jsem tady největší hvězda! Jo a těch bentley si koupím, kolik budu chtít, abyste mi měli co závidět, vy nýmandi!"

Ostatně s touto interpretací Limberského představení celkem koresponduje i "vyjádření" trenéra týmu Karla Krejčího k dané věci. Do televize nejprve řekl, že Limberského oslavná gesta neviděl. A na tiskové konferenci pak své hodnocení rozvedl tak, že to nebude komentovat. Inu, trenérská osobnost.

Nebuďme naivní. O tom, že mnozí fotbalisté žijí v jakémsi umělém vesmíru a že proto ztrácejí pojem o dění v reálném světě i o tom, jak by se v něm měli chovat, asi nemůže být sporu. Je dokonce nabíledni, že mnozí z fotbalistů, co se ocitnou v průšvihu podobném Limberského aktuální situaci, si nejspíš v hloubi duše myslí přesně to, co nám teď hvězdný hráč Viktorie Plzeň - tedy alespoň podle mého výkladu - svými gesty naznačil.

Jenže 998 z 1000 takových by se standardně zaradovalo z gólu, po zápase do mikrofonů zopakovalo, jak je to všechno mrzí - a tu svoji pokřivenou satisfakci by si dotyční užili jen někde uvnitř sebe sama. Nebo až pak za zavřenými dveřmi se spoluhráči v kabině. Je to jistě pokrytecké, ale pro veřejnost bezesporu lépe stravitelné řešení.

To David Limberský jde na to jinak. Ten v návalu gólové radosti rukama nepřehlédnutelně přehraje, co má v hlavě doopravdy. Jen ať se celá republika pěkně v přímém televizním přenosu podívá na to, co si o ní "velký šofér" David Limberský myslí. A viděli to opravdu všichni, tedy kromě slabozrakých a trenéra Karla Krejčího.

Druhý z tisíce? Leda Balotelli

Na jednu stranu jde jistě o upřímnost až odzbrojující. Na stranu druhou může někdo označit takové jednání snad až za prostoduché, hodné možná Maria Balotelliho. Což je nejspíš ten druhý z tisíce, kterého by případně něco takového ještě mohlo patrně napadnout.

"Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské," píše se v Matoušově evangeliu. Na základě jednoho incidentu nelze soudit, jak prostá je či není Limberského duše. Nicméně tím, že by měla skončit v nebi, si tedy nejsem úplně jist.

Přinejmenším četní příznivci pražské Sparty v ní od roku 2012 podle všeho spatřují nádech jistého sklonu ke křiváctví. Příběh o penaltě, pro niž si Limberský neférovým způsobem došel a po utkání to doprovodil svým typickým výrokem "kontakt tam byl", si do detailu můžete připomenout zde. Odstartoval pak dokonce i známé příběhy  Křetínského kabely.

Mnohé pokřiky či transparenty, jimiž od té doby vítají příznivci Sparty svého úhlavního nepřítele, tedy Davida Limberského, právě na Letné, jsou samozřejmě za hranou a každý slušný člověk je odsoudí.

Nicméně pokřik nejobligátnější, tedy "Limberský, ty jsi hovado", nyní po etudě s volantem patrně zlidoví.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 18 minutami

Čtyři největší banky v Česku loni kvůli pandemii vydělaly o polovinu méně než v roce 2019

Čtveřice největších bank v Česku loni vydělala 31,7 miliardy Kč, což je proti předloňskému roku propad o 30,5 miliardy korun, tedy zhruba na polovinu. Vyplývá to z výsledků bank. Hlavním faktorem propadu je výrazný nárůst nákladů rizika v souvislosti s pandemií koronaviru. Komerční bance klesl čistý zisk o 45,3 procenta na 8,2 miliardy korun, ČSOB o 57 procent na 8,5 miliardy korun, České spořitelně o 43,6 procenta na deset miliard korun a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 50,5 procenta na pět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

V Chrastavě u Liberce zasahují hasiči u požáru průmyslového objektu. Vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Podle mluvčí policie Dagmar Sochorové hoří v průmyslové zóně.

"Na základě prvotního šetření bylo zjištěno, že v plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati Liberec - Chrastava.

Na místě je 13 jednotek hasičů a další složky Integrovaného záchranného systému. "Jsme na místě, zatím je to bez zranění," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Uživatelům nejnovějších Windows hrozí útoky hackerů, varuje NÚKIB

Uživatelům operačního systému Windows včetně nejnovějších verzí hrozí útoky hackerů. Windows 10 a Windows Server 2019 obsahují vážné zranitelnosti, které již začaly zneužívat některé škodlivé programy. Na většinu zranitelností Microsoft vydal opravy. Na svém webu to uvedl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Útočníci mohou podle expertů poradenské firmy BDO využít zranitelnosti systému například prostřednictvím phishingového útoku nebo odkazu ke stáhnutí externího obsahu zprávy, který bude obsahovat vyděračský ransomware.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Policie požádala o prodloužení lhůty v kauze farmy Čapí hnízdo

Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Uvedla to v pátek mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Nový termín lhůty mluvčí neuvedla, s dalšími dotazy odkázala na pražské městské státní zastupitelství, jehož žalobce Jaroslav Šaroch případ dozoruje. Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

"Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací městské státní zastupitelství. V případě dalších dotazů se prosím obraťte přímo na státní zastupitelství," uvedla Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy