Co čeká Slavii? Se Šimáněm o stadionu, insolvenci a posilách

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 9. 2015 11:30
Jiří Šimáně, nový spoluvlastník Slavie, nastínil své představy o budoucnosti pražského fotbalového klubu.
Jiří Šimáně, nový spoluvlastník fotbalové Slavie, má s klubem velké plány
Jiří Šimáně, nový spoluvlastník fotbalové Slavie, má s klubem velké plány | Foto: Libor Fojtík

Praha - Po otci zdědil vášeň jménem Slavia. Teď se Jiří Šimáně rozhodl ji zachránit, když v průběhu minulého týdne vstoupil do její vlastnické struktury (více zde).

"Problém s insolvencí je vyřešen," řekl deníku Aktuálně.cz. Méně sdílný byl český miliardář k otázce budoucnosti stadionu v Edenu.

A naznačil, že ten, kdo v zimě čeká nějakou mohutnou vlnu posil, musí být trpělivější. "Nečekejte zázraky, buďme trpělivější. Rozumná doba na restart Slavie jsou dva roky," říká Šimáně.

Spolumajitel společnosti Unimex Group udělal v uplynulých dnech velké obchody s čínskou finanční skupinou CEFC. Prodal jí 50 procent letecké společnosti Travel Service a společně nyní vlastní také Slavii. Zanedbáme-li drobné akcionáře, pak Číňani drží nyní ve Slavii zhruba 60 procent akcií a Šimáně zbývajících 40 procent.

Éra Aleše Řebíčka tak ve Slavii skončila.

Slavia byla k  15. září předvolána k soudu, který měl řešit její insolvenční situaci (více zde). "Já myslím, že tahle věc je vyřešená," řekl Šimáně. Na doplňující dotaz, jestli byla vyřešena tím, že klub může prezentovat dostatečnou ekonomickou sílu svých vlastníků, nebo uhrazením pohledávek věřitelů, odvětil: "Obojím, ale nechtěl bych teď opravdu zabředávat do detailů. To, co teď chci říct, je obsažené v mém prohlášení na webu Slavie."

Trunda, Jinoch a Uhrin zůstávají

V něm ovšem není ani slůvko o tom, zda se noví majitelé Slavie pokusí klub vlastnicky spojit i se stadionem v Edenu. Firma, která ho provozuje, je zatížena závazkem uhradit v roce 2025 jistinu dluhopisů, z jejichž výnosu se stadion postavil, jde zhruba o čtvrt miliardy korun. "Stadion? To téma je teď v nedohlednu," zareagoval Šimáně neurčitě. Podle zákulisních zpráv je ovšem řešení otázky stadionu příštím krokem, který hodlá řešit.

Vnitřní strukturu Slavie nyní patrně nečeká žádné velké zemětřesení. "Nějaké změny v managementu asi proběhnou, ale jisté je, že pan Trunda zůstane předsedou představenstva, pan Jinoch sportovním ředitelem a pan Uhrin trenérem týmu," zdůraznil Šimáně v krátkém rozhovoru s deníkem Aktuálně.cz.

Sám prý do managementu ani řídicích orgánů společnosti vstupovat nehodlá.

Na otázku, zda v zimě dorazí do Edenu nějaké výrazné sportovní posily, odvětil: "Budoucnost Slavie je v mládeži, pro mě je naprosto klíčové věnovat maximální péči rozvoji akademie. A co se týče sportovního restartu Slavie, buďme trpěliví, dejme tomu alespoň dva roky."

Ve svém prohlášení, které publikoval na webu Slavie, se Jiří Šimáně omluvil všem, kterým po léta tvrdil, že do fotbalu nikdy nevstoupí. Deníku Aktuálně.cz to tvrdil ještě letos v červnu - více zde. Šimáně nyní přiznává, že se Slavii zejména v posledních dvou letech snažil pomáhat. "Postupně se začal blížit začátek nové fotbalové sezony a termín insolvenčního řízení - a bylo jasné, že to Slavia bez vstupu nového akcionáře nezvládne," říká Šimáně.

Šimáně vyzývá fanoušky k podpoře

"Z možných spoluinvestorů byla nakonec nejrychlejší CEFC, velká čínská privátní společnost světového významu, která s námi shodou okolností v té době jednala o vstupu do Travel Servisu. Odkoupila ode mne 60 procent akcií Slavie, o většinový podíl jsem nestál, kontrolní mechanismy akcionářské struktury jsou z mého pohledu dostatečné. Jsem přesvědčen, že to bylo dobré rozhodnutí," říká Šimáně.

Ten poděkoval i Aleši Řebíčkovi, odstupujícímu prezidentovi a vlastníkovi klubu. "Pro Slavii se obětoval, před pár lety ji zachránil před úpadkem a vždy se snažil udělat pro ni to nejlepší," rozloučil se s ním Šimáně na úrovni.

Pro úspěch klubu bude podle něj důležitá i aktivizace fanoušků. "Slavia jich má pravděpodobně nejvíc ze všech českých klubů a počítají se na desítky tisíc po celé republice," míní Šimáně. "Chtěl bych, aby se znovu stali součástí slavného klubu. Třeba tak, jak se to povedlo v roce 1966, kdy se na derby se Spartou přijelo z různých koutů republiky podívat 45 000 nadšených příznivců."

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

Další zprávy