Český fotbal bude mít nového šéfa. Malík už na post předsedy kandidovat nebude

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 18. 3. 2021 12:26
Martin Malík po vypršení mandátu na začátku června opustí post předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR). Padesátiletý funkcionář se rozhodl, že na volební valné hromadě nebude kandidovat. Zaměřit se chce nyní především na reprezentaci. Informoval o tom v nahrávce pro média.
Martin Malík při volbě předsedy FAČR v prosinci 2017
Martin Malík při volbě předsedy FAČR v prosinci 2017 | Foto: Milan Kammermayer

"Vzhledem k událostem posledních dnů jsem se rozhodl, že nebudu 3. června usilovat o obhajobu předsedy výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky na volební valné hromadě FAČR. Na dnešní pravidelné konferenci se sponzory českého fotbalu jsem je o tomto rozhodnutí informoval," uvedl Malík.

"Své úsilí nyní budu směřovat především k tomu, abych zajistil účast české reprezentace na červnovém závěrečném turnaji mistrovství Evropy, v kvalifikaci o postup na mistrovství světa a dovedl fotbalovou asociaci k řádné volební valné hromadě," doplnil Malík.

Český fotbal vede od prosince 2017, kdy byl na druhý pokus zvolen jako nástupce Miroslava Pelty, který byl předtím zadržen v souvislosti s dotační kauzou. V červnu 2017 skončila volba mezi Malíkem a Petrem Fouskem bez vítěze a nový předseda byl zvolen až o půl roku později.

Jediný, kdo zatím kandidaturu na předsedu oficiálně oznámil, je bývalý reprezentační záložník a vicemistr Evropy z roku 1996 Karel Poborský. Malík v minulém týdnu bezprostředně poté uvedl, že jej tento krok překvapil a bude na něj reagovat. Nyní se rozhodl, že svůj post nebude obhajovat.

Poborský, který na FAČR působí jako ředitel oddělení elitní mládeže, se proti Malíkovi v pondělním on-line rozhovoru s novináři částečně vymezil. Pod současným šéfem asociace totiž pracoval někdejší místopředseda Roman Berbr, který byl v říjnu zatčen kvůli aféře s údajným ovlivňováním výsledků a rozhodčích.

"Je to můj nadřízený, je to trochu žinantní. Ale berme to tak, že i jemu za tři měsíce skončí mandát a jsme v bodě nula. Martin Malík udělal a dělá pro fotbal spoustu dobrých věcí. Ale jakožto první a jediný nadřízený Romana Berbra je s tím natolik ztotožněný, že pro mě není člověk, který by dnes měl vést FAČR a celé hnutí. I to byl pro mě jeden z velkých motivů, proč jsem šel do kandidatury," prohlásil Poborský.

Nikdo další se zatím oficiálně nepřihlásil o to, že bude o post šéfa asociace usilovat. Svého kandidáta by mohla postavit iniciativa F-evoluce, která se pokouší změnit poměry v českém fotbale. Zatím se ale soustředí na okresní a krajské volby. Kandidátem hnutí by mohl být další bývalý reprezentant a Poborského spoluhráč Vladimír Šmicer.

Předsedové FAČR (do roku 2011 ČMFS)

František Chvalovský (1993-2001)

Jan Obst (2001-2005)

Pavel Mokrý (2005-2009)

Ivan Hašek (2009-2011)

Miroslav Pelta (2011-2017)

Martin Malík (2017-2021)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
Další zprávy