"Už se na to nemůžu dívat." Poborský oznámil kandidaturu na šéfa FAČR

Sport ČTK Sport, ČTK
11. 3. 2021 15:44
Bývalý fotbalový reprezentant Karel Poborský jako první veřejně oznámil kandidaturu na předsedu Fotbalové asociace ČR. V jejím čele by chtěl nahradit Martina Malíka. Osmačtyřicetiletý Poborský o svém rozhodnutí informoval na sociálních sítích. Volby se mají konat v červnu.
Karel Poborský
Karel Poborský | Foto: Milan Kammermayer

"Už se nemůžu dívat na to, jak můj milovaný sport upadá, jak ho nejrůznější funkcionáři využívají pro svůj vlastní prospěch a obohacení, jak mu lidé přestávají věřit, jak se na něj už pomalu nekouká jinak než přes prsty," uvedl v tiskové zprávě Poborský, který v současnosti pracuje ve FAČR jako ředitel oddělení elitní mládeže.

"Chci navrátit fotbalu důvěru. Důvěru v hráče, důvěru v rozhodčí, vedení klubů i vedení FAČR. Chci vše dělat s ohledem na fotbal a bez osobních zájmů," doplnil na videu někdejší záložník Slavie, Sparty, Českých Budějovic, Manchesteru United, Benfiky Lisabon nebo Lazia Řím.

Uvedl, že během celé kariéry nebyl spojován s žádnou negativní fotbalovou kauzou. "Asi to bude i tím, že jsem vždycky raději hrál na hřišti než v zákulisí. Proto jsem přesvědčen, že budu na post předsedy českého fotbalu tím nejlepším kandidátem," konstatoval Poborský.

Za českou reprezentaci odehrál 118 zápasů a pomohli jí k zisku stříbra na mistrovství Evropy 1996 i třetímu místu na Euru 2004. Po skončení hráčské kariéry Poborský působil ve vedení Dynama České Budějovice, také byl členem výkonném výboru FAČR a stál u vzniku projektu regionálních fotbalových akademií.

"Mládež jsem si vybral, protože věřím v budoucnost našeho fotbalu. Navíc se domnívám, že by se po všech negativních případech a faulech měl do jeho čela postavit někdo, kdo je zvyklý hrát fér, a to jak na trávníku, tak mimo něj. Někdo, kdo má tah na branku. Někdo, kdo nefauluje. Někdo, kdo ví, kam míří. Zkrátka ten, kdo stojí nohama pevně na zemi," prohlásil Poborský.

"Jsem připraven bojovat proti nepravostem a dostat míč zpět na stranu opravdového fotbalu. Protože fotbal je jen jeden a je nás všech. Už si ho nenecháme vzít," přidal rodák z Jindřichova Hradce.

Rád by zlepšil i transparentnost a komunikaci ve fotbale. "Jsme zdaleka největší sportovní organizace. Máme téměř 350.000 členů a tomu přece musí adekvátně odpovídat financování a naše postavení mezi jinými sportovními odvětvími. Zároveň zajistit transparentní přerozdělení finančních prostředků až do dolních pater fotbalu," uvedl Poborský.

Asociace v čele s Malíkem je pod velkou kritikou od říjnového vypuknutí korupční kauzy s údajným ovlivňováním výsledků zápasů kolem bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra.

Vlivný funkcionář po vypuknutí aféry postupně odstoupil ze všech pozic v asociaci a případ stál funkce v českém fotbale a UEFA i jeho manželku Dagmar Damkovou. Berbr byl v lednu po téměř třech měsících propuštěn z vazby a je dál vyšetřován na svobodě. V aféře je obviněno celkem 20 lidí.

Malík se stal předsedou FAČR v prosince 2017. O tom, zda bude svůj post obhajovat na letošní valné hromadě, se nástupce Miroslava Pelty ještě nerozhodl.

"Neskrývám, že mě záměr Karla Poborského kandidovat na pozici předsedy FAČR překvapil. Nicméně uznávám, že toto jeho rozhodnutí znamená, že já se budu v nejbližších dnech ve svých úvahách směrem k blížící se valné hromadě touto situací zabývat," uvedl Malík v nahrávce pro média od FAČR.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýka a Modřan nevětrat. Požár zastavil auta i tramvaje

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat. Požár zastavil automobilovou i tramvajovou dopravu. Vyplývá to z vyjádření pražských hasičů na twitteru a webu pražského dopravního podniku. Pražská zdravotnická záchranná služba uvedla, že nemá informace o zraněných.

Hoří zděný objekt, z ohně stoupá hustý černý kouř, vyplývá z fotografií a videí zveřejněných hasiči. "Plameny nemáme zatím zcela pod kontrolou," uvedli hasiči kolem 06:30. Zasahují profesionální i dobrovolné jednotky hasičů. "Na místě máme i chemiky, vydali doporučení pro obyvatele Braníka, Kamýka a Modřan, aby nevětrali. Měříme koncentrace škodlivin v ovzduší," dodali.

Záchranáři k požáru preventivně vyslali také speciální vůz Atego. "Prozatím nemáme informace o zraněných a vyčkáváme," uvedla záchranná služba na twitteru.

Hasiči uvedli, že zásah blokuje dopravu a spolupracují s policií. Zhruba od 05:50 je v Modřanské ulici zastaven provoz tramvajových linek 2, 3, 17, 21, uvedl dopravní podnik na webu. Tramvaje ve směru z centra končí v zastávce Dvorce, v úseku Levského - Dvorce jezdí náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy