Pražská S se spojila proti Malíkovi. Nezlehčujte Hniličkovu vinu, apelují na FAČR

ČTK ČTK
26. 1. 2021 13:49
Elitní pražské fotbalové kluby Slavia a Sparta ve společném prohlášení zkritizovaly chování šéfa Národní sportovní agentury Milana Hniličky, který se o víkendu zúčastnil oslavy v hotelu v Teplicích, a distancovaly se od postoje předsedy Fotbalové asociace ČR Martina Malíka.
Martin Malík
Martin Malík | Foto: Milan Kammermayer

Předseda FAČR jako jeden z představitelů českého sportovního prostředí veřejně podpořil Hniličkovo setrvání ve funkci.

"(Slavia a Sparta) odmítají, že by toto stanovisko vyjadřovalo názor fotbalového hnutí na celou kauzu," uvedly na svých webech kluby. Komentovaly tak Malíkův podpis pod prohlášením, které v pondělí poskytla médiím Česká unie sportu. Jeho signatáři sice Hniličku za jeho jednání zkritizovali, ale zároveň podpořili jeho setrvání ve funkci, aby nebylo ohroženo rozdělování a vyplácení sportovních dotací.

"Považujeme za nevhodné tímto aktivním způsobem zlehčovat jednání Milana Hniličky v situaci, kdy významná část členů FAČR stejně jako ostatních sportovních svazů nemůže z důvodu dodržování hygienických a protiepidemiologických opatření provozovat sportovní činnost vůbec, profesionální sport pak s významnými omezeními, za vysokých dodatečných nákladů a bez přítomnosti fanoušků," reagovala na to pražská S.

Slavia a Sparta už v polovině ledna ostře vystoupily proti kontroverznímu průzkumu NSA, podle něhož fotbal ve sledovanosti a provozování výrazně zaostal za ostatními sporty. Oba pražští rivalové se ohradili i proti tomu, aby tento výzkum sloužil jako jedno z kritérií pro rozdělování státních dotací.

Podporu Hniličkovi v pondělí vyjádřil i jeho kolega ze zlatého olympijského týmu z Nagana 1998 Jaromír Jágr, ale jiný legendární hokejista Jiří Hrdina naopak zdůraznil, že Hnilička měl vedle poslaneckého mandátu složit i předsednickou funkci. "Vůbec nechápu, že to ještě neudělal. Vždyť i tahle funkce je placená z peněz daňových poplatníků. Byl to neodpustitelný přešlap. V době, kdy tu lidi padají na hubu, krachují podniky, restaurace a hotely, tak oni si tam udělají mejdan, jako kdyby se nic nedělo," uvedl mistr světa z roku 1985 pro web Sport.cz.

Vedle fotbalu podpořily Hniličku i jiné sportovní svazy jako hokej, atletika, florbal, judo nebo basketbal, kterému šéfuje předseda ČUS Miroslav Jansta. Další svazy jsou rezervované. Například prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský upozornil, že sportovci šéfa NSA nevybírají. "Milana Hniličku do funkce nenominovaly sportovní svazy, ale Vláda ČR, a tam by proto mělo padnout i rozhodnutí o jeho budoucnosti," řekl.

Národní sportovní agentura vznikla v srpnu 2019, kdy se tehdejší vládní zmocněnec pro sport Hnilička stal jejím předsedou. Loni měla postupně přebírat agendu od ministerstva školství, které mělo řízení sportu na starosti před jejím zřízením, ale řešila fungování sportu za koronavirové krize včetně mimořádných dotačních programů.

Od letoška rozděluje veškeré státní dotace na sport. Celkem má k dispozici 11,7 miliardy korun, což je o zhruba tři a půl miliardy více než v loňském roce. Ve většině neinvestičních programů, které zajišťují činnost sportovních klubů a svazů včetně reprezentace, už byl příjem žádostí ukončen. NSA se už dříve nechala slyšet, že chce peníze vyplatit příjemcům co nejdříve. Jakékoliv zpoždění by pro kluby a svazy bylo problematické, protože kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru nemohou už měsíce naplno fungovat a prodělávají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy