Zakopnutí, nebo genialita? Super pass, hlásil Van Buren poté, co dorazil sparťany

Jiří Škuba Jiří Škuba
24. 11. 2020 5:09
Nizozemský fotbalový útočník Mick van Buren odehrál v neděli v dresu Českých Budějovic svůj teprve druhý zápas, na Letné ovšem připomněl, co všechno umí. Výborným výkonem a spektakulární přihrávkou pomohl novému týmu k senzačnímu vítězství na Letné 4:2.
Sparta Praha - Dynamo České Budějovice, Mick van Buren, Matěj Hanousek
Sparta Praha - Dynamo České Budějovice, Mick van Buren, Matěj Hanousek | Foto: Milan Kammermayer

Byla to pojistka, byl to poslední jihočeský úder marné obraně Sparty. Českobudějovický gólman Jaroslav Drobný v nastaveném čase stáhl míč ze vzduchu a rychle rozehrál na nastartovaného Van Burena. Ten z pravého křídla poslal přihrávku mezi dobíhající sparťany tak, že se míč dostal přesně k Brandnerovi.

Byla to extrémně těžká přihrávka, ale Van Buren ji zvládl strojově přesně. Jako by si dopředu propočetl rychlost balonu, pohyb obránců Sparty, míru tření letenského trávníku i sílu větru.

Druhá varianta je, že nizozemský forvard míč prostě zakopl. A měl štěstí.

"Po zápase jsem se ho ptal, jestli to tak opravdu chtěl," kývne hlavou kouč Dynama David Horejš. "Jen se usmál a odpověděl: Super pass. Opravdu netuším, jestli to myslel vážně, nebo ne," usměje se trenér.

Otazníky kolem Van Burenovy geniální přihrávky ovšem nebyly v nedělním zápase klíčové. Skutečnost je taková, nizozemský forvard odehrál velmi dobře celých 90 minut. Do kádru Dynama přinesl kvalitu, navíc takové mače on umí.

"Proto jsme ho také chtěli, ze Slavie má zkušenosti s velkými zápasy. V některých pasážích nám pomohl udržet balon. Je rychlostní typ, tahový hráč, který se nám typologicky velmi hodil," pochvaluje si kouč Horejš s tím, že osmadvacetiletý útočník nezklamal ani v předchozím zápase se Zlínem, jeho prvním v černobílém dresu.

Fanoušci Slavie, ze které na hostování přišel, si Van Burena pamatují jako zarputilého dříče s ohromným tahem na branku, v osobních soubojích se dokáže prosadit povedeným driblinkem.

V Edenu poměrně dlouho přijímal roli střídajícího žolíka, kterou skvěle naplnil brankou v odvetě osmifinále Evropské ligy se Sevillou. Jakmile ovšem naskočil od začátku, už nebyl tak nebezpečný, často se potýkal s koncovkou.

Hlavní překážkou v kariéře mu ale jsou častá zranění. Na jaře 2018 dlouho marodil se zlomenou zánártní kostí, když se v létě vrátil, bez sádry dlouho nevydržel. Zrovna v momentě, kdy v Edenu probíhala tisková konference před sezonou 2018/19, ho odvážela sanitka do nemocnice znovu, tentokrát se zlomenou nohou.

Kvůli zranění (v kombinaci s koronavirovými opatřeními) si příliš nezahrál ani na hostování v Haagu na jaře letošního roku. V létě se vrátil do Slavie, ale rozjetý slávistický vlak už se mu chytalo těžko. Odešel na hostování do Českých Budějovic, kde se ne druhém tréninku… opět zranil. 

"Strašně moc jsme ho chtěli, zdravotní problémy nám ale ten začátek zkomplikovaly. Teď už je v pořádku a věřím, že nám pomůže. A my pomůžeme také jemu. Mick potřebuje hrát a on je navíc typ fotbalisty, který musí cítit důvěru," popisuje kouč Českých Budějovic.

Jeho hostování se ale kvapem krátí, v lednu už by se měl Van Buren hlásit v Edenu. Nebo se v Dynamu zdrží až do léta, kdy mu ve Slavii vyprší smlouva?  

"Za poslední půlrok moc soutěžních zápasu neodehrál. Dveře zavřené nemá, bedlivě ho sledujeme, bude se rozhodovat v zimě a hodně bude záležet i na jeho zdravotním stavu," tvrdí ředitel komunikace pražského klubu Michal Býček. 

 

Právě se děje

Další zprávy