Veterán Skácel zakotvil v Příbrami. Do fotbalu mám ještě chuť, jinak by to nemělo smysl, říká

David Janeczek David Janeczek
29. 7. 2017 6:18
Rudolf Skácel má za sebou parádní kariéru. Zkusil si francouzskou, řeckou, skotskou, anglickou i německou nejvyšší soutěž. V osmatřiceti letech se dle svých slov vrátil na svou poslední fotbalovou štaci. Druholigové Příbrami bude chtít záložník pomoci zabojovat o návrat do nejvyšší soutěže. Ve středočeském klubu se potká s trenérem Josefem Csaplárem, který se Skácelem počítá zřejmě na post levého obránce. Rodák z Trutnova přiznal, že jej do Příbrami zlákal Martin Jiránek, kterého nakonec zlákala Dukla. "Mrzí mě, že nebudu mít v Příbrami parťáka," usmíval se v rozhovoru pro Aktuálně.cz Skácel.
Rudolf Skácel během přípravného zápasu proti Vyšehradu, ve kterém vstřelil zkušený fotbalista vítěznou branku
Rudolf Skácel během přípravného zápasu proti Vyšehradu, ve kterém vstřelil zkušený fotbalista vítěznou branku | Foto: www.fkpribram.cz

Nedávno jste oslavil osmatřicáté narozeniny. A chystáte se na sezonu v druholigové Příbrami. Jak těžké je ještě najít motivaci?

Kdyby nebyla motivace a zdraví, tak bych dávno už nehrál, protože bez toho by to nešlo. Měl jsem ještě chuť pokračovat. S Příbramí budeme, doufám, bojovat o horní příčky tabulky a doufám, že budeme během sezony úspěšní. Kdybych už neměl do fotbalu chuť, tak už by nemělo cenu pokračovat a nedělal bych nějakou letní přípravu.

Ve druhé lize potkáte i Hradec Králové, kde jste začínal s velkým fotbalem. Těšíte se na vzájemné zápasy?

Bude to pro trochu prestižní, ale na druhou stranu už jsem z Hradce opravdu hodně dlouho pryč. Ti mí bývalí spoluhráči spíš v Hradci působí jako trenéři. Bude to pro mě takové zpestření než nějaký prestižní zápas.

Měl jste před sezonou nabídky ještě třeba ze zahraničí?

Když jsem končil ve Skotsku, tak jsem si myslel, že už definitivně skončím s hráčskou kariérou. Nakonec se ale ještě něco v mém životě změnilo a rozhodl jsem se, že budu ještě rok v Česku. Abych řekl pravdu, tak mě přemluvil Martin Jiránek, ať nekončím. Takže jsem se přes něj dostal ke kontaktu s Příbramí. Nakonec jsme se s klubem rozumně domluvil. Doufám, že to bude mít smysl pro obě strany.

Nemrzí vás, že Martin Jiránek nakonec odešel do Dukly Praha?

Samozřejmě mě to mrzí, ale pro něj to byla dobrá nabídka. Zůstane v Praze a bude hrát první ligu. Samozřejmě to nebylo v plánu, protože jsem si myslel, že budu mít parťáka ve stejných letech. Navíc se známe s Martinem spoustu let. Jeho odchod určitě mrzí i Příbram, ale pro něj byla výzva, že si ještě může zahrát ligu.

Co očekáváte od druhé nejvyšší české soutěže?

Moc jsem toho za Příbram ještě neodehrál (zatím pouze jeden soutěžní zápas: 1. kolo Mol Cupu, pozn. red.), ale ty druhé nejvyšší soutěže bývají všude stejné. Bude to určitě hodně fyzicky náročné a hlavně o bojovnosti. Budeme potkávat hodně mladých kluků a věřím, že bude celá soutěž vyrovnaná. Naposledy jsem tuto soutěž hrál ještě v Hradci na úplném začátku kariéry.

Jaké byly návštěvy na zápasy ve druhé skotské lize? V Příbrami vás asi bouřlivá atmosféra nečeká.

Jak kde. Na některé týmy chodilo deset až patnáct tisíc diváků, ale třeba i u nás na Raith chodili lidé podle soupeře. Nebývalo pokaždé vyprodáno. Na druhou stranu jsem připravený, že v Příbrami nebudou příliš velké návštěvy. To bohužel trápí celý český fotbal a sport. Třeba nalákáme fanoušky dobrým fotbalem.

Na jakou pozici s vámi počítá kouč Csaplár? V 1. kole domácího poháru jste nastoupil na levém kraji obrany.

V tuhle chvíli je možné, že se budu objevovat na levém kraji obrany. Od začátku naší spolupráce s trenérem jsme se bavili o nějakých třech variantách a jedna z těch pozic, kde bych mohl být využíván, byla na levém kraji. Takže jsem na to byl připravený.

Budete se snažit hodně podporovat útok jako správný moderní krajní bek?

To se uvidí podle sil a podle toho, jaké dostanu úkoly od trenéra. Doufám, že budu mít na útočení síly a taky že dostanu takové pokyny, abych se dostal i dopředu.

V Příbrami je momentálně spousta mladíků, ale také několik velmi zkušených hráčů, jako jsou Tomáš Zápotočný, Davor Kukec nebo Peter Grajciar. Nejiskří to mezi "starými" a "mladými"?

Náš tým se pořád tvoří. Přece jen nějaké starší kluky v týmu máme, ale máme i spoustu mladíků. Myslím si ale, že máme dobrou partu. Bude důležité, abychom dobře odstartovali a zavládla v týmu pohoda, kterou budou hlavně ti mladší během sezony potřebovat. Myslím si, že je dobře i pro Příbram, že má v kádru tolik mladých hráčů, kteří mohou začít sbírat zkušenosti ve druhé lize. My starší bychom měli brát tlak na sebe a oni by měli mít větší klid na ten fotbalový život.

Máte za sebou velice zajímavou kariéru. Chodí si za vámi dvacetiletí mladíci pro rady?

Budu jen rád, když budu klukům dobrým příkladem. Pokud budou spoluhráči chtít s něčím poradit, tak to určitě rád udělám. Ale kluci musí sami chtít a přidávat si sami. My starší budeme ti pomocníci.

Ve své kariéře jste hrál během tří období v pražské Slavii. Co říkáte na příchody hvězd do české ligy?

Určitě to bude skvělé pro českého fanouška. Všude po Evropě přicházejí zahraniční hráči. Je to dáno finančními možnostmi jednotlivých klubů a teď si Sparta i Slavia mohou tyto hráče dovolit. Věřím, že bude liga letos hodně zajímavá. Nechám se překvapit, komu se ty příchody více povedou. Na druhou stranu české prostředí je trochu specifické, takže uvidíme, kdo nejlépe dokáže skloubit kabinu. V zahraničí jsou ale podobné příchody běžné, takže pokud chtějí být pražská "S" úspěšná v Evropě, tak musela takto reagovat. Přeju zejména Slavii hodně štěstí.

V čem je podle vás nejvíce specifické české prostředí?

Naše mentalita je jiná. Kabina funguje trochu jinak než v zahraničí. Může být i jazyková bariéra, ale kluci už docela hodně ovládají angličtinu. Věřím, že to bude v pořádku. A doufám, že se to hlavně Slavii podaří skloubit a budou šlapat.

 

Právě se děje

Další zprávy