Usměrnit Stramaccioniho, to je úkol sportovního ředitele Ščasného. Bude řešit posily, ale i sestavu

Jiří Škuba Jiří Škuba
4. 1. 2018 14:39
Spontánní a divoká italská éra ve Spartě končí, kouč Andrea Stramaccioni nad sebe dostává kuratelu: na post sportovního ředitele nastoupil Zdeněk Ščasný. "Na starost budu mít primárně první tým. Chci s trenérem konzultovat tréninky, sestavu nebo taktiku," říká bývalý kouč letenského týmu.
Zdeněk Ščasný
Zdeněk Ščasný | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Když Zdeněk Ščasný musel v září 2016 po prohraném derby se Slavií neslavně opustit pozici trenéra Sparty, sám určitě netušil, že za rok a čtvrt bude zpět. Nyní se vrací jako sportovní ředitel s atypickou gescí: bude mít na starosti výhradně první tým.

Stává se tak přímým nadřízeným Andrey Stramaccioniho: to on bude primárně vybírat posily, to on bude s koučem diskutovat sestavu, přípravu nebo taktiku.

"Určitě to neberu jako oslabení jeho pozice. Nic mu nařizovat nebudu, ale všechno s ním chci konzultovat. Mojí ambicí je to, abych zkušenosti, které jsem nasbíral, uplatnil ve Spartě," říká šedesátiletý Ščasný.

Spolu s novým členem sparťanského vedení Tomášem Rosickým se mají postarat o to, aby se neopakoval divoký podzim. Aby už nedošlo k tomu, že v pauze přijde jedenáct nových a drahých hráčů, aby nakonec v sestavě nastupovali dva nebo tři.

První vlna odchodů je také ryze internacionální: ve Spartě končí Marc Janko, Georges Mandjeck a Jonathan Biabiany.

"Pokud se dá volná ruka trenérovi, je to špatně. Představa, že se v pár letech vymění tři kouči a každý si přivede osm hráčů, je scestná. Nechceme se plést, dělat přehmaty. Budou přicházet posily - buď ty, které nám okamžitě pomůžou, nebo perspektivní mladí kluci," zdůrazňuje Ščasný.

Příliš zahraničních hráčů a podcenění českého prostředí byl také hlavní důvod neúspěšného podzimu, který Sparta zakončila na pátém místě, na okraji osmnáctibodové propasti od vedoucí Plzně. A Stramaccioni dokázal své přešlapy v podzimní analýze definovat.

"Četl jsem jeho hodnocení velice podrobně, nedalo se mu nic vytknout. Příčinou špatného podzimu ale nejsou pouze ti, kteří odcházejí - může za to celé mužstvo v čele s realizačním týmem," říká Ščasný, podle nějž byla největším problémem nevyrovnanost výkonů. "Tým má svoje slabiny, není tajemstvím, že je to ve středu zálohy, kde je potřeba ho doplnit, zvlášť po odchodu Tomáše Rosického."

V hledáčku je Stanciu, Lafata zůstane

Posílení na postu neustále skloňované desítky je na spadnutí, zajímavým jménem, které uniklo do médií, je záložník Anderlechtu Nicolae Stanciu. Čtyřiadvacetiletý šikula se ještě v dresu Steauy Bukurešť postaral o vyřazení Sparty v předkole Ligy mistrů v létě 2016. 

"Byl bych velice rád, kdyby se právě on stal první posilou. Zaměřili jsme se na něj, znám ho velmi dobře. Je to typ fotbalisty, kterého přesně potřebujeme. Dobrý střelec, má výbornou kopací techniku, pracovitý, charakterově slušný. Navíc umí zahrát na dvou postech - na desítce i osmičce," vysvětloval Ščasný.

Díru ve středu zálohy naopak nezaplní Bořek Dočkal, se kterým měl Ščasný za dob svého působení ve Spartě nadstandardní vztahy.

"Nedokážu si představit, za jakých podmínek by se mohl vrátit vzhledem k tomu, za kolik do Číny odešel. Navíc z dlouhodobého hlediska a filozofie Sparty se díváme trochu jiným směrem," prohlásil.

Sparta naopak podle Ščasného nadále počítá i s útočníkem Davidem Lafatou, který pod Stramaccionim nedostával tolik příležitostí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy