Stramaccioni zůstává trenérem Sparty. Křetínský se omluvil fanouškům a odtajnil Rosického misi

Jiří Škuba ČTK Sport Jiří Škuba, ČTK, Sport
21. 12. 2017 13:12
Italský experiment ve Spartě bude pokračovat. Kouč Andrea Stramaccioni zůstane i na jaře trenérem letenského týmu, přestože se mu podzim krutě nepovedl.
Andrea Stramaccioni
Andrea Stramaccioni | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Andrea Stramaccioni zůstává hlavním trenérem fotbalové Sparty. Ve čtvrtek to prohlásil majitel klubu Daniel Křetínský. Ten se současně fanouškům omluvil za podzimní špatné výsledky. Novým sportovním ředitelem bude Zdeněk Ščasný a vedení posílí i bývalý reprezentační kapitán Tomáš Rosický, který ve středu ukončil hráčskou kariéru.

"Andrea zůstává trenérem, věřím, že to bude po zbytek sezony. Pokračuje s týmem, absolvuje přípravu a nastoupí do jarní části jako hlavní trenér," prohlásil sparťanský šéf v rozhovoru pro klubovou televizi.

Je to minimálně odvážné rozhodnutí vzhledem k tomu, jak se Sparta pod Stramaccionim prezentovala. Na začátku vypadla z Evropské ligy s Crvenou Zvezdou, následně s Baníkem z Mol Cupu a v lize je pátá s osmnáctibodovou ztrátou na vedoucí Plzeň.  

"Pokud jde o podzimní vystupování, musím se omluvit. Je to trochu paradoxní v tom, jaké úsilí jsme věnovali tomu, abychom Spartu pozvedli na vyšší úroveň. Výsledky jsou špatné, předvedená hra minimálně nebyla dobrá, za to patří sparťanským fanouškům upřímná omluva," řekl šéf Sparty.

Rozhodnutí podržet jednačtyřicetiletého kouče vyplynulo to ze společné diskuse, debata probíhala jak s trenérem, tak v rámci vedení klubu. "Zásadní bylo, že jsme se s trenérem shodli na popisu příčin problémů, a jsme přesvědčeni, že víme, jak situaci zlepšit," vysvětloval devětačtyřicetiletý podnikatel.

Internacionalizace pokračuje

Důvod, proč Stramaccioni zůstává, je ten, že vedení Sparty nechce uhnout ze strategie internacionalizace klubu. "Sparta bude pokračovat se zahraničním trenérem, bude mít schopnost přivádět zahraniční hráče a tvořit mužstvo, které jak věříme bude mít schopnost dosahovat přesvědčivých výsledků," řekl Křetínský.

"Věděli jsme, že kabinu musíme dostat do situace, kdy je angličtina minimálně srovnatelným jazykem s češtinou, a zahraniční hráči se cítí součástí klubu a nebudou na okraji dění," dodává.

S mezinárodní úrovní Sparty je spojena i postava nového sportovního ředitele Sparty, bývalého kouče Zdeňka Ščasného. "Jako jeden z mála českých trenérů má zkušenosti z evropského fotbalu a měl by být schopen dobře fungovat i se zahraničním trenérem, protože ví, co to znamená působit v zahraničí," popsal důvody jeho návratu Křetínský.

Ščasný nastoupí do prozatím uvolněné funkce, kterou do letošního léta zastával současný šéf skautingu Tomáš Požár. Ščasného juniorním partnerem ve sportovním úseku by měl být Tomáš Rosický, který ve středu ukončil aktivní kariéru a již na tiskové konferenci hovořil o tom, že chce svoji budoucnost spojit právě se Spartou.

"Byl to od počátku plán. Vzhledem k tomu, že Tomáš ukončil kariéru, tento krok logicky nastává. Přestože nemá zkušenost z oblasti sportovního vedení, jeho fotbalové znalosti, znalost mezinárodního prostředí, i individuální schopnosti vidět fotbal a rozpoznat kvality hráčů nám pomohou," prohlásil Daniel Křetínský.

Tomáš Rosický junior: Jdeme na to, vy líné kůže! | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

před 9 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy