Stramaccioni zůstává trenérem Sparty. Křetínský se omluvil fanouškům a odtajnil Rosického misi

Jiří Škuba ČTK Sport Jiří Škuba, ČTK, Sport
21. 12. 2017 13:12
Italský experiment ve Spartě bude pokračovat. Kouč Andrea Stramaccioni zůstane i na jaře trenérem letenského týmu, přestože se mu podzim krutě nepovedl.
Andrea Stramaccioni
Andrea Stramaccioni | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Andrea Stramaccioni zůstává hlavním trenérem fotbalové Sparty. Ve čtvrtek to prohlásil majitel klubu Daniel Křetínský. Ten se současně fanouškům omluvil za podzimní špatné výsledky. Novým sportovním ředitelem bude Zdeněk Ščasný a vedení posílí i bývalý reprezentační kapitán Tomáš Rosický, který ve středu ukončil hráčskou kariéru.

"Andrea zůstává trenérem, věřím, že to bude po zbytek sezony. Pokračuje s týmem, absolvuje přípravu a nastoupí do jarní části jako hlavní trenér," prohlásil sparťanský šéf v rozhovoru pro klubovou televizi.

Je to minimálně odvážné rozhodnutí vzhledem k tomu, jak se Sparta pod Stramaccionim prezentovala. Na začátku vypadla z Evropské ligy s Crvenou Zvezdou, následně s Baníkem z Mol Cupu a v lize je pátá s osmnáctibodovou ztrátou na vedoucí Plzeň.  

"Pokud jde o podzimní vystupování, musím se omluvit. Je to trochu paradoxní v tom, jaké úsilí jsme věnovali tomu, abychom Spartu pozvedli na vyšší úroveň. Výsledky jsou špatné, předvedená hra minimálně nebyla dobrá, za to patří sparťanským fanouškům upřímná omluva," řekl šéf Sparty.

Rozhodnutí podržet jednačtyřicetiletého kouče vyplynulo to ze společné diskuse, debata probíhala jak s trenérem, tak v rámci vedení klubu. "Zásadní bylo, že jsme se s trenérem shodli na popisu příčin problémů, a jsme přesvědčeni, že víme, jak situaci zlepšit," vysvětloval devětačtyřicetiletý podnikatel.

Internacionalizace pokračuje

Důvod, proč Stramaccioni zůstává, je ten, že vedení Sparty nechce uhnout ze strategie internacionalizace klubu. "Sparta bude pokračovat se zahraničním trenérem, bude mít schopnost přivádět zahraniční hráče a tvořit mužstvo, které jak věříme bude mít schopnost dosahovat přesvědčivých výsledků," řekl Křetínský.

"Věděli jsme, že kabinu musíme dostat do situace, kdy je angličtina minimálně srovnatelným jazykem s češtinou, a zahraniční hráči se cítí součástí klubu a nebudou na okraji dění," dodává.

S mezinárodní úrovní Sparty je spojena i postava nového sportovního ředitele Sparty, bývalého kouče Zdeňka Ščasného. "Jako jeden z mála českých trenérů má zkušenosti z evropského fotbalu a měl by být schopen dobře fungovat i se zahraničním trenérem, protože ví, co to znamená působit v zahraničí," popsal důvody jeho návratu Křetínský.

Ščasný nastoupí do prozatím uvolněné funkce, kterou do letošního léta zastával současný šéf skautingu Tomáš Požár. Ščasného juniorním partnerem ve sportovním úseku by měl být Tomáš Rosický, který ve středu ukončil aktivní kariéru a již na tiskové konferenci hovořil o tom, že chce svoji budoucnost spojit právě se Spartou.

"Byl to od počátku plán. Vzhledem k tomu, že Tomáš ukončil kariéru, tento krok logicky nastává. Přestože nemá zkušenost z oblasti sportovního vedení, jeho fotbalové znalosti, znalost mezinárodního prostředí, i individuální schopnosti vidět fotbal a rozpoznat kvality hráčů nám pomohou," prohlásil Daniel Křetínský.

Tomáš Rosický junior: Jdeme na to, vy líné kůže! | Video: Tomáš Cetkovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 5 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy