Konec
Karviná
23. Hložek
78. Pavelka

Hezké sobotní odpoledne, vítejte u on-line přenosu z utkání 3. kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi Spartou Praha a Karvinou. Duel začíná v 16 hodin.

Fotbalová sezona teprve začala a už je tolik témat, které hýbou děním nejen u nás, ale i ve světě. Volným hráčem je Lionel Messi, který po 21 letech opouští Barcelonu. V Česku se zase řeší předkola evropských soutěžích. Tento týden totiž všechny čtyři české týmy prohrály docela jednoznačným způsobem a v odvetách budou mít co dělat. Jablonec i Plzeň prohrály 2:4, Slavia v Maďarsku 0:2, navíc si z ne úplně pochopitelných důvodů nechala odložit ligový duel s Olomoucí, což přineslo také velkou vlnu nevole mezi fotbalovou veřejností a především mezi fanoušky Sparty. Ta totiž hrála také předkolo Ligy mistrů a dnes hrát bude. Proti ní se od šestnácti hodin postaví slezský celek z Karviné.

Letenský celek vstoupil do nové sezony výborně. Ve Vídni v utkání 2. předkola Ligy mistrů sice prohrál 1:2, v odvetě však zvládl vyhrát 2:0 a postoupit. Dařilo se i v ligové soutěži, kdy nejprve Sparta zvládla doma otočit nepříznivý stav proti Olomouci, načež si otevřela střelnici v Liberci. U Nisy totiž po červené kartě Gebre Selassieho ovládli druhou půli především mladíci Karabec, Hložek a Souček a přinesli svému týmu výhru 5:0. Čelo ligové tabulky po dvou kolech je sice příjemné, ale pražský klub by podle bývalého obránce Milana Fukala neměl polevovat. Minulý rok také začali ještě pod koučem Kotalem sérií šesti výher, než se pak snový start začal zašmodrchávat.

Sparta dnes nastoupí v této sestavě. Kvůli zranění chybí Lukáš Juliš, stopeři Čelůstka a Štětina, dánský obránce Hojer a oba Krejčí. Starší Ladislav musel dokonce před týdnem do nemocnice, když ho postihla plicní embolie a vyřadila jej tak na několik měsíců ze hry.

Ve středu obrany vedle Dávida Hancka dnes dostává šanci Martin Vitík. V záložník řadě doplní Bořka Dočkala Michal Sáček a Filip Souček, odpočinek na lavičce dnes dostal David Pavelka. Čekalo se, jestli nedostane vydechnout i kapitán Dočkal, což by znamenalo šanci pro Karabce, osmnáctiletý talent ale začne také jen na lavičce. O ofenzivu by se mělo starat trio Karlsson, Hložek, Pešek.

Jenže během týdne se sparťanský rozlet v úvodu nového ročníku poněkud zasekl. V domácím utkání se silným Monakem totiž letenský celek podlehl 0:2 a s jeho postupem z 3. předkola Ligy mistrů to vypadá bledě. V nejprestižnější evropské soutěži Sparta hrála naposledy v sezoně 2005/2006 a vypadá to, že si letos zahraje "pouze" Evropskou ligu. V případě vypadnutí s Monakem by Vrbovi svěřenci šli přímo do základní skupiny druhé nejlepší soutěže na starém kontinentu. K postupu by potřebovali na francouzské půdě doslova zázrak. Třetí tým minulé sezony Ligue 1 totiž působil vyspělejším dojmem a za výhrou si šel sebejistě.

Prohrát s takto kvalitním týmem by nebyla žádná ostuda a ostatně se tak trochu čekalo, že knížecí klub bude nad síly pražského celku. Jenže utkání ovlivnila i jiná věc. Po úvodní brance Tchouaméniho se z tribun Generali Areny ozývaly opičí skřeky. Záložník tmavé pleti se svými spoluhráči okamžitě běžel za hlavním sudím Oliverem a koučem Kovačem. Po několikaminutové pauze a uklidnění všech aktérů utkání pokračovalo, jenže Sparťané od té chvíle nepůsobili stejným dojmem. Za to soupeře to nakoplo možná ještě k lepšímu výkonu a na český fotbal celá tato aféra vrhá v Evropě opět nepříznivé světlo.

Sparta stihla odehrát doma jeden ligový duel a dvě utkání evropských pohárů. A během třech utkání už stihli fanoušci letenských klubu zkomplikovat situaci dvěma rasistickými aférami. Nejprve se v 1. kole ozývaly opičí zvuky na Florenta Poulola z Olomouce. Za to dostala Sparta pokutu 100 tisíc korun a má podmínečně zavřený stadion. Nyní čeká, co přijde z centrály UEFA. Ta dokáže trestat přísně, sami máte určitě v dobré paměti trest pro Ondřeje Kúdelu. S vedením Sparty si chce promluvit i její generální partner T-Mobile, který to zveřejnil na svém twitterovém účtu. Pražský klub však mlčí a žádné stanovisko nevydal. Podle mluvčího Ondřeje Kasíka se vyjádří před odvetným utkání i pro francouzská média. Fotbalovou veřejnost navíc hodně pobouřil bývalý útočník David Lafata, který volil ve svém vyjádření hodně nešťastná slova.

Karviná byla loni tipována na sestup, kterému se díky předčasnému konci sezony 2020 vyhnula. Jenže slezský celek překvapil a skončil dvanáctý s náskokem třinácti bodů na záchranu. Před touto sezonou se vrátil na lavičku MFK kouč Jozef Weber, který před pěti lety Karvinou přivedl do nejvyšší soutěže a zažil s ní nejlepší prvoligovou sezonu. Jeho tým tehdy skončil desátý. Útočným fotbalem se Weber prezentoval i s Mladou Boleslaví, nyní začíná své druhé angažmá i s oporou Michalem Papadopulosem, který i přes zájem odjinud v hornickém městě zůstal. V minulé sezoně Karviná sehrála proti Spartě střelecky hodně bohaté duely. Doma podlehla 2:5 a na Letné 3:4. Novou sezonu začali dvěma remízami. Nejprve v exilu Pardubic v Ďolíčku ztratili Weberovi svěřenci vedení 2:0 a remizovali 2:2. Doma pak nedokázali zdolat nováčka z Hradce Králové a za remízu 1:1 brali znovu bod.

Jozef Weber v zápase 19. kola první ligy Sparta - Ml. Boleslav
Jozef Weber v zápase 19. kola první ligy Sparta - Ml. Boleslav | Foto: Milan Kammermayer

Takto dnes nastoupí karvinský celek do utkání, ve kterém nemá co ztratit. Vzadu bude hrát Weberův celek na pět obránců, křídelní beky budou hrát Křapka a kapitán Bartošák, mezi nimi naskočí Drame, Buchta a Eduardo Santos. Ve středu pole budou hrát Jean Mangabeira a Qose. O ofenzivu se budou starat Slovák Čmelík, Estonec Sinyavkiy a devatenáctiletý mladík Antonín Svoboda. Papadopulos tak začne jen na lavičce.

Oba celky jsou na hřišti, Sparta tradičně v rudých dresech, Karviná v bílém. Sudím bude Petr Hocek.

Utkání v Generali Areně právě začalo.

1

Jakub Pešek je v úvodu sezony jedním z nejlepších hráčů Sparty. Hned v první minutě podnikl průnik po lajně a k zemi jej musel poslat faulem Čmelík.

2

Centr Dočkala ze standardní situace karvinská obrana s přehledem odvrátila.

3

Letenští v úvodu útočí, Wiesnerův centr z pravé strany našel hlavu Součka, jeho pokus byl ale zablokován.

5

Skvěle vyvezl míč stoper Slezanů Eduardo Santos, poté vyslal do lajny Svobodu, jenže jeho přízemní nikoho ve vápně nenašel.

9

Karviné se otevřel prostor pro brejk, jenže Jean Mangabeira poslal Bartošákovi do lajny špatnou přihrávku.

11

Dočkal po otočce ve vápně posílala nadýchaný oblouček do ohně, jenže tam nebyl nikdo ze spoluhráčů.

12

Sinyavkiy si z levé strany krásně navedl míč na střed a zpoza vápna chtěl poslat míč na zadní tyč. Rána mu však nesedla a hodně minul bránu Nity. Přesto ale ukázal individuální kvalitu.

14

Karlsson se dobře uvolnil, ale jeho centr Eduardo Santos odvrátil na roh.

15

Roh Dočkala našel dobře postaveného Vitíka, hlavička mladého stopera ale minula bránu Neumanna.

17

Siniavskiy znovu táhl brejk z levé strany, zakončení vzal na sebe po pěkné kličce Tentokrát ale trefil jen nohu Hancka.

19

Do vápna se tlačil Hložek, jenže velmi dobře znovu zasáhl Eduardo Santos. Ten dnes zatím hraje výborný duel.

22

Z hranice vápna se odhodlal ke střele Wiesner, jenže i jeho pokus zablokovala obrana hostí.

23

Spartě trvalo necelých 23 minut, než udeřila a zlomila pevnou obranu Karviné. Obrana hostů byla rozhozená, čehož letenští využili. Hancko dostal na levé straně dost prostoru, aby s hlavou nahoře poslal centr od sebe na úplně volného Hložka. Sparťanský klenot měl čas zpracovat si míč a přesně zamířit na zadní tyč. Krásná trefa.

26

Bude zajímavé sledovat, jak bude reagovat Karviná. Ta si určitě představovala, že udrží čisté konto delší dobu.

32

Hodně zajímavý situace. Eduardo Santos chyboval při malé domů, načež zastavil Hložka, který by běžel jinak sám na bránu. Podle sudího Hocka nešlo o faul. Po opakovaném záběru můžu prohlásit, že zřejmě správně.

34

Karviná se po dlouhé době dostala do vápna. Siniyavskiy je dnes nejaktivnější hráč hostů směrem dopředu. Tentokrát volil z úhlu přihrávku skrz malé vápno, na zadní tyči však nikdo nebyl.

38

Nejprve na jedné straně pálil Qose do bloku a brejk Sparty vyústil v obrovskou šanci. Karlsson šajtlí poslal do úniku Hložka, který dokonce unikl ofsajdové pasti. Jenže z pravé strany obstřelil gólmana Neumann až příliš. Míč tak zamířil vedle tyče.

41

Sparta si pěkně připravila pozici, jenže Polidarův centr odvrátil Drame.

44

Vypadá to, že Bořek Dočkal má nějaký zdravotní problém. Těsně před pauzou tak menší problém pro Spartu. Zřejmě jde o pravé koleno. Vzhledem k tomu, že Sparta hraje za tři dny znovu s Monakem, dá se čekat, že v druhé půli už kapitána Pražanů neuvidíme.

45

Nastavuje se jedna minuta.

První půle je za námi, Sparta vede po brance Hložka 1:0.

Úvodních dvacet minut hry nenabídlo příliš gólových šancí, Karviná velmi dobře bránila, navíc dvakrát z brejku zahrozil Sinyavskiy, jenže v 23. minutě se povedlo domácím roztrhnout obranný val. Centr Hancka z levé strany našel Adam Hložka, který si jedním dotekem zpracoval míč a přesně zamířil na zadní tyč. Karvinou to opařilo a zareagovat nedokázala. Letenští se snažili i druhou branku, ve velké šanci ale tentokrát Hložek selhal. V poločase tak vede Sparta 1:0.

Druhá půle začala.

46

Jak jsme očekávali, Pavel Vrba musel v poločase střídat. Bořek Dočkal dnes dohrál, na hřišti ho nahradil Adam Karabec. Kapitánskou pásku si převzal Michal Sáček.

46

Bartošák posílal střílený centr do vápna, kde upadl Svoboda, o faul však nešlo.

48

Karviná začíná aktivně, Čmelíkův střílený centr obrana Sparty jen tak tak odkopla do bezpečí.

53

Nepříjemná srážka Wiesnera s Bartošákem. Obránce Sparty byl až příliš aktivní v souboji.

56

Dvojí střídání Karviné. Jozef Weber stáhl ze hry Sinyavskeho se Svobodou, nahradili je Papadopulos a Jurásek.

59

Úvodní čtvrthodina druhé půle vyznívá lépe pro Karvinou. Ta skvěle napadá a nedovoluje Spartě dominovat jako v úvodním dějství. Letenským chybí lepší pohyb.

61

Sparta se snaží oživit ofenzivu. Dnes hodně nevýrazný David Moberg Karlsson dohrál, na hřišti jej vystřídal Martin Minčev.

63

Matěj Jurásek vyslal první střelu na bránu, Nita ale s přízemní ranou neměl problém.

64

Karviná se dostala do dalšího nadějného brejku, Čmelíkovu přihrávku na Papadopulose zastavil přesně načasovaným skluzem Hancko.

66

Qoseho standardní situace nabídla zajímavou situaci. Nita podběhl centr a Buchtova hlavička mohla skončit i v bráně. Stoper Karviné ale nezakončil pod tlakem přesně.

68

Třetí změna v kádru Sparty. Filip Souček dnes dohrál, nahrazuje jej David Pavelka, který by měl vrátit řád do zálohy letenského klubu.

69

Ačkoliv byli dlouho bezzubí, tak si z ničeho nic domácí vypracovali šanci. Hložek dostal přihrávku před malé vápno, z bezprostřední blízkosti ale nepropálil Neumanna. Za půl minutky zkoušel lob z hranice vápna Hancko, brankář Karviné ale znovu zasáhl.

70

Karviná znovu střídá, dokonce dvojnásobně. Petr Buchta a Jean Managbeira opustili trávník a nahradili je Stropek a Tavares dos Santos.

72

Lukáš Čmelík zakopl po odpískání míč a obdržel tak žlutou kartu.

75

Hložek zkoušel patičkou vysunout do úniku Karabce, včas ale zasáhl Eduardo Santos.

78

Šance Karviné na srovnání se ztenčují. Po výborné práci Sáčka poslal z pravé strany centr do vápna Pešek a střídající David Pavelka překvapivě přeskočil vysokého Křapku. Hlavou tak zvýšil vedení Sparty.

81

Kupodivu po střídání v 70. minutě, které mělo přinést Karviné víc kvality směrem dopředu, začaly přibývat chyby v týmu hostí. Jakoby by byla fuč struktura hry.

82

Rajmund Mikuš nahradil Lukáše Čmelíka a je tak poslední ofenzivní nadějí, kterou Jozef Weber vytáhl z lavice náhradníků.

85

V utkání dohrál i střelec první branky Adam Hložek. Toho nahrazuje Matěj Pulkrab, který se podívá na trávník v této sezoně poprvé.

90

Nastavují se tři minuty.

90+1

Matěj Pulkrab se tlačil do zakončení, ale byl zablokován.

90+2

Také brejk Karviné neskončil zakončením. Papadopulosovi odkopl míč Hancko.

90+3

Karviná už se radovala, když centr Tavarese zužitkoval hlavou z malého vápna Papadopulos. Zkušený útočník ale využil ofsajdového postavení.

Je konec, Sparta poráží Karvinou 2:0 a zůstává v lize zatím stoprocentní.

Sparta zvládla generálku na odvetu s Monakem a zároveň zůstala v lize stoprocentní. 23 minut trvalo, než Vrbovi svěřenci rozevřeli dobrou obrané Karviné. Po vynikající přihrávce Hancka zakončil neméně atraktivně Adam Hložek. V závěru první půle však z úniku druhý gól nepřidal. V druhé půli dlouho Sparta působila nevýrazně a Karviná se zlepšovala.

Jenže po střídání kolem 70. minuty, kdy hosté přešli na systém se 4 obránci a domácí zálohu uklidnil příchod Pavelky, rozhodla. Samotný zkušený záložník pak také deset minut po svém příchodu na hřiště hlavou zakončil pěknou akci Sáčka s Peškem a pečetil tak výhru Pražanů. Ti tak jsou po třech kolech na čele tabulky s 9 body a skóre 10:2.

Ode mě to je pro tuto chvíli vše. Děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek sobotního večera.