Porazili jsme rasismus, zní z Monaka. Češi mají další problém, hlásají skotská média

jšk
3. 8. 2021 21:41
Hučení sparťanských fanoušků na autora první branky Auréliena Tchouaméniho ohrozilo další osud utkání 3. předkola Ligy mistrů mezi Spartou a Monakem. Utkání se po několika minutách přerušení sice dohrálo, ale pro Letenské to může znamenat bolestivé komplikace.
Fotbalisté Monaka si stěžují na údajné rasistické pokřiky z tribun
Fotbalisté Monaka si stěžují na údajné rasistické pokřiky z tribun | Foto: Milan Kammermayer

Co se vlastně stalo? V 37. minutě se po Golovinově rohovém kopu prosadil hlavou Tchouaméni, jenž se odpoutal od Hložka. Autor gólu provokativně proběhl při oslavě kolem sparťanského kotle, odkud na plochu přiletěly kelímky. Hráči Monaka včetně trenéra Kovače si stěžovali u rozhodčího Olivera na rasistické chování diváků vůči hráči tmavé pleti Tchouaménovi.

Hlasatel domácí příznivce upozornil, že v případě opakování rasistických urážek hrozí ukončení zápasu. Po zhruba tříminutové pauze se pokračovalo ve hře.

Kvůli rasistickému incidentu hráči neabsolvovali ani tradiční děkovačku. Směrem ke kotli vyrazil pouze kapitán Bořek Dočkal, ale spíš proto, aby si s fanoušky vyjasnil názory.

Spartu může závěr první půle vyjít hodně draho. Ve hře je pokuta i zavření stadionu na další evropské zápasy. Zvlášť, když od březnového incidentu slávisty Ondřeje Kúdely v Glasgow s Glenem Kamarou jsou české kluby v centru pozornosti.

Situace na Letné si samozřejmě všimla jako jedna z prvních skotská média.  "Incident se týká rasistického skandování z letenských tribun a je nejnovějším problémem pro český fotbal," uvedl Daily Record, významný skotský deník.

"Jsem moc pyšný na hráče, protože jsme dobře zareagovali. Někteří z nich byli opravdu smutní, naštvaní, ale řekl jsem jim, že jsme tu od toho, abychom hráli fotbal. Je to nepochopitelné, ale chtěli jsme pokračovat. Vyhráli jsme zápas a porazili jsme rasismus. To je největší poselství dneška. Je důležité zdůraznit, že šlo o menší část diváků, ne celý stadion," prohlásil kouč Kovač.

"Slyšeli jsme některé diváky bučet. Šli jsme za rozhodčím a delegáty a řekli jim, co Aurélien slyšel. Byli jsme s ním solidární. Něco takového by se ve společnosti a na stadionech v roce 2021 stávat nemělo. Trenér nám o poločase řekl, že na to nemáme reagovat a že musíme zůstat soustředění. Nabádal nás, že nejlépe můžeme odpovědět na hřišti," dodal obránce Aguilar.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy