Ukázková demolice. Sparta zničila Liberec na jeho půdě pěti góly

Aktualizováno 31. 7. 2021 20:53
Fotbalisté Sparty rozstříleli Liberec na jeho hřišti 5:0 a naplno bodovali i ve druhém kole první ligy. Hosty poslala do vedení ve 25. minutě letní posila ze Slovanu Jakub Pešek. Od 52. minuty hráli domácí bez vyloučeného Theodora Gebre Selassieho.
Sparta - Liberec. Hráči Sparty se radují z prvního gólu, vpravo jeho autor Jakub Pešek. | Foto: ČTK

Pražané v přesilovce v rozmezí 62. až 79. minuty čtyřikrát udeřili. Nejprve se prosadili střídající Adamové Hložek s Karabcem, který skóroval z penalty. Čtvrtou trefu přidal Ladislav Krejčí starší a konečné skóre stanovil střídající Filip Souček.

Letenští se ideálně naladili na úterní úvodní duel 3. předkola Ligy mistrů s Monakem. Naopak Severočeši jsou po dvou kolech bez bodu a vstřeleného gólu, se Slováckem minulý týden doma prohráli 0:1.

"Zápas se nám vydařil. Chleba se lámal až ve druhé polovině druhého poločasu, kdy jsme přidali další čtyři branky. Už v prvním poločase jsme hráli velice dobře kombinačně. Měli jsme lepší držení míče a dvě tři situace. Kdybychom byli přesnější, mohli jsme mít už v poločase lepší výsledek," uvedl na tiskové konferenci hostující trenér Pavel Vrba.

Liberec si připsal historicky nejvyšší domácí prohru v lize. Větší debakl v nejvyšší soutěži utržil naposledy v březnu 2014 v Plzni (0:6). Sparta zaznamenala nejvyšší venkovní ligové vítězství od srpna 2010, kdy stejným poměrem rozdrtila Brno. Celkově rozdílem pěti branek v nejvyšší soutěži vyhrála naposledy rovněž proti Zbrojovce (6:1) v závěrečném květnovém kole uplynulého ročníku. Výsledkem 5:0 Sparta zdolala Slovan v lize poprvé od března 2003. Vyšším rozdílem (7:1) ho porazila v domácí soutěži pouze v dubnu 1995.

Sparťané ve středeční domácí odvetě 2. předkola Ligy mistrů po výhře 2:0 vyřadili Rapid Vídeň. Vrba oproti zápasu s rakouským vicemistrem udělal pět změn v základní sestavě.

Poprvé od příchodu do Sparty v únoru 2019 a dvojnásobné operaci kolena nastoupil od začátku v soutěžním duelu Panák, který na postu stopera nahradil Štetinu. Na hrotu útoku se místo Hložka postavil Juliš. Pražanům bude v řádu měsíců kvůli zranění z odvety s Rapidem chybět levý obránce Höjer, svalové zranění do hry nepustilo Ladislava Krejčího mladšího. Kapitán Dočkal, jenž v minulosti za Liberec hrál, si připsal 250. start v lize.

První větší šance přišla po 20 minutách hry, jenže Juliš po Peškově přihrávce z první jen vystřelil do Knoblochovy náruče. O pět minut později se už hosté prosadili, když Pešek po Wiesnerově centru zakončením z voleje na zadní tyč nedal libereckému brankáři šanci. Český reprezentant prokázal respekt ke svému bývalému zaměstnavateli a gól neslavil. V závěru úvodního dějství Knobloch zastavil tečovaný pokus Krejčího staršího.

Krátce po začátku druhého poločasu Gebre Selassie zasáhl patou do obličeje Sáčka a uviděl druhou žlutou kartu v utkání. Sparťanský záložník okamžitě vystřídal. Bývalý reprezentační bek Gebre Selassie, který se před sezonou do Liberce vrátil po devíti letech v Brémách, byl ve 110. utkání v české lize poprvé vyloučen.

"Jednoznačně moje chyba po tom, co jsem už měl žlutou kartu. První žlutá podle mě neměla být. Hrál jsem čistě balon a vzhledem k tomu, jak utkání probíhalo, to úplně nekorespondovalo. Druhá žlutá byla zasloužená. Jsem jedině rád, že Michalovi nic není a v uvozovkách to odnesl jenom pár stehy," řekl Gebre Selassie pro O2 TV.

Hosté zužitkovali početní výhodu už po 10 minutách. Karabec se prosmýkl do vápna a nahrál svému jmenovci Hložkovi, který skóroval pomocí odrazu od břevna. O tři minuty později ho Chaluš nedovoleně zastavil v šestnáctce a rozhodčí Berka odpískal penaltu. Tu rovněž díky odrazu od břevna proměnil Karabec. Sparta nezaváhala z pokutového kopu ve třetím soutěžním duelu po sobě.

Za další čtyři minuty Souček vyslal do úniku Krejčího staršího, jenž střelou k tyči překonal vyběhnutého Knoblocha. V 79. minutě si oba sparťané role prohodili a Souček stanovil konečný výsledek.

Pražané navázali na úvodní ligovou výhru 3:2 nad Olomoucí a Liberci v nejvyšší soutěži nepodlehli počtvrté za sebou. V součtu s minulou sezonou Letenští v lize neprohráli v 11 zápasech po sobě a v posledních sedmi zvítězili. Slovan čeká na ligovou výhru sedm utkání.

"V prvních dvou zápasech sezony jsme narazili na mimořádně těžké soupeře, v době, kdy zdaleka nejsme v nějaké formě. Zároveň jsme za obě kola protočili prakticky všechny hráče, které máme k dispozici. Uvidíme, jak pojedeme dál," prohlásil domácí kouč Pavel Hoftych.

Kanonádu předvedla také Mladá Boleslav, která zvítězila nad Jabloncem 3:0. Domácí rozhodli už v úvodní čtvrthodině, kdy se trefily letní posily Daniel Fila a Milan Škoda, který se prosadil i v 79. minutě. Středočeský celek si po úvodní porážce v Plzni připsal premiérové body v sezoně, naopak Jablonec před čtvrtečním prvním duelem 3. předkola Evropské ligy s Celticem Glasgow nenavázal na úvodní vítězství nad Ostravou z minulého týdne.

Olomouc doma porazila Pardubice 3:2 a poprvé v nové sezoně bodovala. Hanáky brzy poslal do vedení Michal Vepřek, po vyrovnání Martina Tomla vrátil Sigmě těsně před pauzou vedení Pavel Zifčák. Ve druhém poločase nejprve zvýšil Martin Hála a poslední slovo měl hostující Tomáš Solil. Všechny tři olomoucké branky připravil Juraj Chvátal. Svěřenci trenéra Václava Jílka na svém stadionu zvítězili poprvé po sedmi ligových zápasech.

Karviná doma remizovala s nováčkem Hradcem Králové 1:1. Skóre pro hosty otevřel hned v páté minutě Pavel Dvořák, o vyrovnání se ještě v úvodním poločase postaral Vlasij Sinjavskij. Východočeši měli víc šancí, ale oba týmy si připsaly druhou remízu v nové sezoně.

2. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Sparta Praha 0:5 (0:1)

Branky: 25. Pešek, 62. Hložek, 66. Karabec z pen., 70. Ladislav Krejčí I, 79. Souček. Rozhodčí: Berka - Mokrusch, Vlček - Pechanec (video). ŽK: Gebre Selassie, Chaluš. ČK: 54. Gebre Selassie (všichni Liberec). Diváci: 5000 (omezený počet).

Liberec: Knobloch - Fukala, Chaluš, Purzitidis (74. Kranthove), Mikula - Gebre Selassie, Michal - Koscelník (75. Nečas), Faško (81. Lehoczki), Matoušek (56. Gembický) - Rondič (75. Mészáros). Trenér: Hoftych.

Sparta: Nita - Wiesner (74. Vindheim), Panák, Hancko, Polidar - Ladislav Krejčí I, Pavelka, Sáček (54. Souček), Dočkal (60. Karabec), Pešek (74. Karlsson) - Juliš (60. Hložek). Trenér: Vrba.

MFK Karviná - FC Hradec Králové 1:1 (1:1)

Branky: 25. Sinjavskij - 5. Dvořák. Rozhodčí: Cieslar - Kotík, Podaný - Proske (video). ŽK: Tavares - Klíma, Prekop, Urma, Koubek (trenér). Diváci: 2053.

Karviná: Neuman - Křapka, Santos, Buchta, Bartošák - Mangabeira, Nešický (46. Tavares) - Čmelík, Qose (74. Stropek), Sinjavskij (63. Jurásek) - Papadopulos (74. Zych). Trenér: Weber.

Hradec: Fendrich - Mejdr, Donát, Klíma, Urma - Kodeš, Rada - Prekop (80. Rezek), Dvořák (90. Soukeník), Vlkanova (86. Harazim) - Vašulín. Trenér: Koubek.

Sigma Olomouc - FK Pardubice 3:2 (2:1)

Branky: 8. Vepřek, 45. Zifčák, 52. Hála - 20. Toml, 77. Solil. Rozhodčí: Klíma - Antoníček, Dresler - Julínek (video). ŽK: Beran, Cadu (oba Pardubice). Diváci: 2465 (omezený počet).

Olomouc: Macík - Chvátal, Hubník, Beneš, Vepřek (83. Zmrzlý) - Sedlák, Breite - Zifčák (69. Matoušek), Daněk (46. Vaněček), Hála (76. Zahradníček) - Růsek (76. Poulolo). Trenér: Jílek.

Pardubice: Letáček - Cadu, Čihák, Toml, Čelůstka - Jeřábek (69. Šimek) - Tischler (87. Lupač), Beran, Solil, Kostka (62. Huf) - Černý (69. Dufek). Trenér: Novotný.

FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 3:0 (2:0)

Branky: 14. a 79. Škoda, 11. Fila. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Kotalík - Hocek (video). ŽK: Douděra - Kratochvíl, Pilař. Diváci: 2471.

M. Boleslav: Šeda - Douděra, Suchý, Karafiát, Preisler - Ladra (74. Skalák), Matějovský (66. Smrž), Dancák, Ewerton (74. Stránský) - Škoda (89. D. Mašek), Fila (66. L. Mašek). Trenér: Jarolím.

Jablonec: Hanuš - Štěpánek (32. Surzyn), Martinec, Zelený, Krob (80. Smejkal) - Považanec - Pleštil, Kubista (65. Houska), Kratochvíl (80. Čvančara), Malínský (65. Pilař) - Doležal. Trenér: Rada.