Komise rozhodčích se postavila za sudí. Podle ní byly penalty pro Spartu správné

1. 5. 2023 16:10
Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR nařídili sudí pro pražskou Spartu obě penalty v závěru nedělního ligového utkání v Liberci i pokutový kop o kolo dříve proti Plzni správně. Jedinou vážnější chybou v posledních dvou kolech základní části nejvyšší soutěže bylo neudělení červené karty plzeňskému Filipu Kašovi v zápase na Letné, uvedla komise v dnešním komuniké.
Radost fotbalistů Sparty.
Radost fotbalistů Sparty. | Foto: ČTK

Závěr nedělního utkání v Liberci vzbudil velké emoce, penalty pro Spartu, po nichž Pražané v nastavení otočili stav, se nepozdávaly domácím hráčům ani trenérovi Slovanu Luboši Kozlovi. Podle komise ale sudí nechybovali.

Nejprve v 87. minutě Dominik Starý správně nařídil pokutový kop za faul domácího Gigliho Ndefeho na unikajícího Jana Kuchtu. Liberecký zadák, který byl po druhé žluté kartě vyloučen, podle komise kopl soupeře kolenem do lýtka. Z následné penalty Awer Mabil vyrovnal na 1:1.

Komise se shodla, že v páté minutě nastavení pak sudí správně nařídili pro hosty druhou penaltu. Nejprve se zdálo, že Starý u monitoru kvůli možné červené kartě přezkoumává ostrý faul sparťana Patrika Vydry, ale videorozhodčí Jana Adámková ho upozornila na faul domácího Lukáše Červa ve vápně. Liberecký záložník podle komise kopl podrážkou do lýtka Tomáše Wiesnera.

Mabil ani z druhé penalty nezaváhal a otočil stav na 2:1. Jeho tým nakonec pod Ještědem zvítězil 3:1 a vyhrál základní část nejvyšší soutěže o dva body před Slavií, která v neděli doma nečekaně jen remizovala s Hradcem Králové 1:1.

Sparta zahrávala penaltu správně i ve středečním šlágru s Plzní po ruce Lukáše Hejdy ve vápně. Komise usoudila, že hostující kapitán učinil zjevný pohyb celého těla i ruky směrem k míči. Z pokutového kopu ve 14. minutě nastavení skóroval Ladislav Krejčí mladší a otočil stav na konečných 2:1.

Komise ve vypjatém duelu na Letné vytkla sudímu Pavlu Orlovi jediný vážnější přehmat. V první minutě nastavení měl za udeření rukou do obličeje protihráče udělil hostujícímu Kašovi červenou a ne pouze žlutou kartu.

Hlavní sudí naopak podle komise po zásahu videorozhodčího správně neuznal v první půli po faulu gól Krejčího a stejně tak dobře vyhodnotil situaci na začátku druhého dějství, kdy míč po závaru v domácím vápně nepřešel brankovou čáru. V 83. minutě Orel správně nenařídil pokutový kop po souboji Kuchty s plzeňským gólmanem Jindřichem Staňkem.