Baník vyhrál v Olomouci, Jablonec v Teplicích. Opava i Karviná braly doma jen bod

7. 6. 2020 17:03
Fotbalisté Ostravy vyhráli v utkání 28. kola Fortuna:Ligy 3:2 v Olomouci. Na půdě soupeře uspěl i Jablonec, z Teplic veze vítězství 2:1. Opava remizovala se Slováckem 1:1 a jen bod získala doma i Karviná, která se rozešla s Českými Budějovicemi bezgólovou plichtou.
Ondřej Šašinka dal jeden z gólů Baníku Ostrava při výhře v Olomouci
Ondřej Šašinka dal jeden z gólů Baníku Ostrava při výhře v Olomouci | Foto: ČTK

Fotbalisté Ostravy po čtyřech zápasech naplno bodovali a vrátili se do elitní šestky tabulky. Sigma po třetí porážce za sebou zůstala jedenáctá.

"Je to pro nás velmi cenné vítězství. Vážíme si ho a je pro nás důležité hlavně po psychické stránce," řekl ostravský trenér Luboš Kozel. "Fotbal rozhoduje efektivita a my jsme dnes byli daleko efektivnější než v minulých zápasech," dodal.

Zápas týmů s nepříliš dobrou aktuální formou přinesl zajímavou šanci pro Juliše už v první minutě. Olomoucký útočník střelou z voleje uvnitř vápna těsně přestřelil.

V páté minutě už se ale změnilo skóre na druhé straně. Šašinka vrátil z pravé strany míč do vápna na Jiráska, který měl až příliš času na překonání bezmocného brankáře Mandouse.

"Do zápasu jsme vstoupili velice špatně. Dostali jsme první gól, který nás určitě poznamenal," konstatoval olomoucký kouč Radoslav Látal.

Domácí inkasovaná branka nakopla a do 10. minuty si vytvořili dvě vyložené šance. Juliše v samostatném úniku vychytal Laštůvka a stejně úspěšný byl brankář Baníku také proti zakončení Gonzáleze po centru na zadní tyč.

Série velkých šancí pokračovala i nadále a v úvodních 20 minutách ještě Kuzmanovič střílel z pravé strany těsně nad a Mandous musel zasahovat proti hlavičce Šašinky. Hostující Laštůvka se naopak vyznamenal proti střele Breiteho zpoza vápna a hlavičce Jemelky z následného rohového kopu.

Ostrava se dostala do dvoubrankového vedení ve 23. minutě, kdy se po dlouhém nákopu za obranu hostí prosadil Šašinka. Po druhé brance hostů se divoké tempo zápasu trochu zklidnilo. Přesto se ke zajímavým pokusům zpoza vápna dostali postupně domácí Falta, Houska a Juliš.

Falta střílel ještě těsně vedle a Houskovu střelu zastavil Laštůvka. Na Julišovu střelu ve 34. minutě už byl ale ostravský gólman krátký, zamířila totiž přesně k pravé tyči. Olomouc si ale nepohlídala úplný závěr prvního poločasu a inkasovala gól přímo do šatny. Baník využil nepovedeného vhazování domácích a tečovaná střela Kuzmanoviče z dvaceti metrů zapadla přímo do právě šibenice.

"První poločas mohl skončit 2:2, ale dostali jsme na 0:2. Ve 45. minutě pak uděláme chybu při vhazování, kdy to Vepřek dá přímo na hlavu soupeři a dostaneme z toho třetí gól přímo do šatny," litoval Látal.

V druhém poločase se do první velké šance dostali hosté, konkrétně Jirásek. Mandous mu ale tentokrát včas zmenšil úhel a ostravský záložník svoji druhou branku nepřidal. V 62. minutě zajímavě napřáhl z dálky Jánoš, jehož přízemní střela zamířila těsně vedle.

"Domácí měli více ze hry, byli jsme pod tlakem, ale do šancí už se domácí tolik nedostávali. Bohužel pro nás jsme nedokázali dohrát nějaké brejkové situace, abychom šli do vedení 4:1, které by to definitivně rozhodlo," uvedl Kozel.

Hosté pak v průběhu druhého poločasu zkušeně bránili svůj náskok a Sigma se i přes výraznou územní převahu nedostávala do žádných šancí. Příliš dopředu už se netlačili ani hosté. V nastaveném čase se přece jen Olomouc dočkala snížení, když do sítě propadla tečovaná střela Housky z přímého kopu. Hanáci už víc nestihli, nezvítězili pošesté za sebou a na desáté Bohemians 1905 ztrácí tři body.

Jablonec rozhodl v nastavení

Fotbalisté Jablonce zvítězili v Teplicích 2:1 díky gólu Miloše Kratochvíla ze třetí minuty nastavení a uspěli po dvou porážkách za sebou. Svěřenci Petra Rady se vrátili na čtvrté místo tabulky, Tepličtí počtvrté za sebou nezvítězili a jsou dvanáctí.

Domácí se snažili o aktivní vstup, ale první se radoval soupeř, který výborně zvládl dva rohové kopy ve 20. minutě. Při prvním Hübschman prodloužil hlavou míč k Doležalovi, kterého ale ještě brankář Grigar vychytal. Jenže následoval pokus od druhého praporku, opět prodloužení jabloneckého kapitána a nabíhající Jeřábek už svému nedávnému spoluhráči Grigarovi pokazil možnost vychytat 100. zápas bez inkasovaného gólu. Exteplický hráč dal okamžitě najevo, že vzhledem k nedávnému odchodu ze Stínadel trefu nechce příliš slavit.

Domácí poté v houstnoucím dešti pochopili, že jejich dosavadní stereotypní hra je může dostat do ještě větší krize. Především centry z levé strany se snažili dostat za jabloneckou obranu, ale bez úspěchu.

Teplickým hráčům se to podařilo až po změně stran. Ve 48. minutě vyslal Trubač střelu, kterou sice gólman Hrubý vytlačil, ale dobíhající Řezníček vyrovnal a zavelel k domácímu tlaku.

Od té chvíle měli Tepličtí většinou navrch i další možnosti k otočení skóre. Nejblíže k tomu byl přesně po hodině hry znovu Řezníček, který tlačil hlavou míč přesně pod břevno, ale Hrubý ho dokázal skvělým zákrokem zneškodnit.

Hosté zahrozili znovu až deset minut před koncem, kdy si po nebezpečném centru málem Čmovš vstřelil vlastní branku. Po nenápadném centru do šestnáctky se pak v souboji se stejným hráčem zřítil teatrálně k zemi Doležal.

Sudí Ginzel ukázal na penaltu a rozhodnutí nezměnil ani po shlédnutí videa. Jenže možnost rozhodnout ještě nevyužil další bývalý teplický obránce Krob. Na druhé straně měl domácí Žitný před koncem také velkou šanci, kterou zmařil znovu Hrubý.

A pak přišla nečekaná rychlá akce ve třetí minutě nastaveného času: Holík postrčil míč ke Kratochvílovi a jeho rána znamenala rozhodující gól a velkou radost pro hosty. Jablonec v lize porazil Teplice popáté za sebou.

Opava poločasové vedení neudržela

Po opatrném úvodu byli v Opavě blízko úvodnímu gólu hosté. Navrátil postupoval ze strany na Fendricha, ale gólman ho vychytal. Následně se před bránou Slovácka srazili opavský obránce Rychlý s brankářem Trmalem a oba po tvrdém střetu museli v 18. minutě střídat.

A pak už se měnilo skóre. Kalabiška poslal "malou domů" právě střídajícímu gólmanovi Porcalovi, ten při odkopu trefil napadajícího Železníka, jenž z ostrého úhlu poslal míč do sítě. Vzápětí mohlo být vyrovnáno, když Jurečka z otočky napálil balon do tyče a Sadílkova dorážka skončila nad.

"V poslední době mám smůlu a byl jsem rád, že se míč ke mně odrazil. Jsem rád, že jsem se konečně trefil. Všechny góly, které dám, jsou odpracované," uvedl útočník Železník ke své premiérové ligové trefě v sezoně.

"Nesmyslná chyba Porcala. Zápas by vypadal jinak, kdyby ji neudělal. Řekl jsem mu, ať si na to dá pozor. Pro mě je to hrubá nedisciplinovanost, že si toto dovolí v takovém zápase, když ví, že se na góly nadřeme," prohlásil kouč Martin Svědík.

Sadílek poté hlavičkoval těsně vedle a na opačné straně Porcal zlikvidoval šanci Železníka. Slovácko přidalo na aktivitě, v závěru půle se před Fendrichem ocitl Petržela, ale gólman si připsal další úspěšný zákrok.

Tým z Uherského Hradiště rozjel slibně i druhou půli. Pokus Zajíce zlikvidoval gólman Fendrich a dorážka Kohúta byla zblokována na roh. Po něm hlavičkoval Reinberk, jenže Fendrich byl opět na místě. Slovácko tlačilo dál a Navrátil pálil zpoza vápna nad břevno.

Hosté se dočkali v 64. minutě. Kohút poslal centr na Petrželu a ten zamířil k tyči mimo dosah Fendricha. Tempo hry v závěru značně opadlo, v nastavení přece jenom mohl výhru Slovácka zařídit Kalabiška, svou hlavičku ale nasměroval přímo do míst, kde číhal připravený Fendrich. Opava tak doma v lize potřetí za sebou se Slováckem remizovala.

"Pro nás je to ztráta, protože jsme byli celý zápas více na míči, lépe jsme kombinovali a mrzí nás, že jsme ze spousty šancí dokázali proměnit jedinou. Myslím, že jsme si odsud měli odvést vítězství," konstatoval záložník Slovácka Milan Petržela.

"Z výsledku jsem zklamaný, protože v prvním i druhém poločase jsme si vytvořili dostatek šancí, kterými jsme mohli zápas rozhodnout," přidal kouč Svědík.

"Slovácko bylo lepším a fotbalovějším týmem. Vedli jsme, ale pak jsme hráli z bloku a soupeř měl spoustu šancí. Podržel nás Vilda Fendrich a utkání jsme dohráli do remízového konce také s přispěním štěstí. V konečné fázi může mít cenu zlata," řekl opavský trenér Jiří Balcárek.

Na Drobného si nikdo nepřišel

Karviná se po dvou ligových porážkách za sebou pustila od začátku do útoku, ale první střelu na bránu obstaral ve 12. minutě hostující Šulc, který nepříliš razantní hlavičkou brankáře Bolka nepřekvapil. Zanedlouho se hosté marně dožadovali penalty po souboji Hanouska s Mršičem.

"Prvních 15 minut jsme hráli velice dobře, byli jsme aktivní, dobře kombinovali, vytvořili si i nějaké příležitosti. Věděli jsme, že když chceme tři body, musíme vstřelit branku. Pak by domácí znervózněli, jelikož hráli o hodně," uvedl budějovický kouč David Horejš.

Domácí převzali iniciativu a mezi 15. a 24. minutou si vypracovali dvě slibné příležitosti, ale Ba Loua "šajtlí" ani Taiwo umístěnou ranou k tyči nepřekonali zkušeného gólmana Drobného. Jeho branku pak minul Ba Loua.

Na druhé straně po chybě v karvinské rozehrávce zase Šulcovu ránu z úhlu vytáhl Bolek na roh. V nastavení prvního poločasu ještě Taiwo vypálil nad břevno budějovické branky.

"V první půli tam bylo dost situací, kdy jsme mohli dát gól, naopak Budějky hrozily z brejků a Petr Bolek nás občas podržel. Bylo to takové utkání, kdy mohla rozhodnout jedna situace. My jich měli víc, bohužel jsme z toho gól nedali," konstatoval karvinský záložník Marek Hanousek, který odehrál 200. ligový zápas

Po hodině hry po pěkné akci opět zakončoval aktivní Ba Loua, ale také jeho střelu z hranice šestnáctky zneškodnil pozorný Drobný. Čtyřicetiletý brankář si v 66. minutě poradil i s Lingrovou přízemní střelou.

Budějovičtí tak udrželi remízu a potřetí za sebou venku v lize nezvítězili. Karviná naplno bodovala v jediném z posledních šesti kol a na poslední Příbram má v tabulce sedmibodový náskok.

"V tomto náročném programu jsme se vypořádali i s absencemi hráčů, takže těšme se z každého bodu," upozornil kouč Karviné Juraj Jarábek. "Druhý poločas byl hodně soubojový, spíš ve středu hřiště, klasický remízový zápas, skoro žádná šance ani na jedné straně. Bylo vidět, že ke konci už toho měli kluci plné zuby," dodal Horejš.

28. kolo první fotbalové ligy:

Sigma Olomouc - Baník Ostrava 2:3 (1:3)

Branky: 34. Juliš, 90.+4 Houska - 5. Jirásek, 23. Šašinka, 45.+1 Kuzmanovič. Rozhodčí: Ardeleanu - Caletka, Hurych. ŽK: Houska, Breite, Jemelka, Hála - Jirásek, Šašinka. Bez diváků.

Olomouc: Mandous - Sladký, Štěrba (46. Zahradníček), Jemelka, Vepřek (86. Zmrzlý) - González (69. Yunis), Houska, Breite, Chytil (78. Hála), Falta - Juliš. Trenér: Radoslav Látal.

Ostrava: Laštůvka - Pokorný, Svozil, Stronati - Potočný (88. Baroš), Hrubý (46. Fillo), Jánoš, Jirásek (83. Kaloč), Holzer - Kuzmanovič (88. Lalkovič), Šašinka (57. Smola). Trenér: Kozel.

FK Teplice - FK Jablonec 1:2 (0:1)

Branky: 48. Řezníček - 20. Jeřábek, 90.+3. Kratochvíl. Rozhodčí: Ginzel - Novák, Váňa - Hrubeš (video). ŽK: Kodeš, Hečko (fyzioterapeut), Mareček, Vondrášek (všichni Teplice). Bez diváků.

Teplice: Grigar - Vondrášek (88. Paradin), Čmovš, Kodeš (46. Mareš), Hýbl (46. Radosta) - Žitný, Mareček, Trubač, Kučera, Moulis (87. Černý) - Řezníček. Trenér: Hejkal.

Jablonec: Hrubý - Holík, Jeřábek, Plechatý, Krob - Hübschman - Matoušek (66. Pleštil), Kratochvíl, Považanec (90.+6 Dočekal), Sýkora (90.+4 Pilík) - Doležal. Trenér: Rada.

SFC Opava - 1. FC Slovácko 1:1 (1:0)

Branky: 21. Železník - 64. Petržela. Rozhodčí: Orel - Blažej, Hock. Bez karet. Bez diváků.

Opava: Fendrich - Harazim, Rychlý (18. Hošek), Hnaníček, Helešic (46. Hrabina) - Sus, Souček (59. Řezníček), Zavadil, Dordič (59. Zapalač) - Texl - Železník (67. Schaffartzik). Trenér: Balcárek.

Slovácko: Trmal (17. Porcal) - Kalabiška, Daníček, Divíšek, Reinberk (85. Mareček) - Petržela (73. Juroška), Sadílek, Havlík, Jurečka (46. Kohút), Navrátil - Dvořák (46. Zajíc). Trenér: Svědík.

MFK Karviná - Dynamo České Budějovice 0:0

Rozhodčí: Lerch - Šimáček, Matoušek. ŽK: Taiwo, Lingr - Javorek. Bez diváků.

Karviná: Bolek - Moravec, Santos, Šindelář, Čonka - Qose, Hanousek (88. Guba) - Taiwo, Lingr, Ba Loua (80. Vukadinovič) - Tijani (71. Kubala). Trenér: Jarábek.

Č. Budějovice: Drobný - Čolič, Havel, Talověrov, Kladrubský - Brandner (68. Kulhánek), Čavoš, Havelka (57. Javorek), Šulc, Mršič (76. Mészáros) - Schranz. Trenér: Horejš.