Místo drahých hodinek ventilátory do nemocnice. Mám z toho dobrý pocit, říká Sadílek

Marek Janoš Marek Janoš
27. 10. 2020 17:23
Mládežnický fotbalový reprezentant Michal Sadílek se po pěti letech v nizozemském PSV vrátil do Česka. Za Eindhoven nastupoval v Lize mistrů i Evropské lize, ale z A-týmu kvůli zranění vypadl, a proto se rozhodl změnit působiště. Hostuje v Liberci a užívá si návrat do české kabiny.
Michal Sadílek (U 19)
Michal Sadílek (U 19) | Foto: ČTK

V 19 letech jste debutoval za PSV v Lize mistrů, hrál jste za ni Evropskou ligu i domácí soutěž. Co se změnilo, že jste teď odešel hostovat?

Minulou sezonu až do toho zranění v polovině prosince jsem odehrál skoro všechny zápasy v základní sestavě. Laboroval jsem s tím skoro dva a půl měsíce, v únoru jsem se vrátil k tréninku a na přelomu února a března jsem naskočil do plného tréninku s áčkem. Když už to vypadalo, že jsem se do toho po dvou zápasech s juniorkou dostal a vrátím se do áčka, přišel koronavirus. V Nizozemsku se ukončila liga a do plného tréninku jsme se vrátili až na konci července.

Jak jste to ukončení ligy vnímal?

Nikdo o tom viru ještě pořádně nevěděl. Bral jsem to tak, že bezpečnost je na prvním místě. S odstupem času jak vidím, že nakažených ve fotbale moc není, nevím ani o žádném hráči, co by měl těžší průběh, tak si myslím, že se to dalo dohrát.

Takhle dlouhá pauza je asi celkově pro všechny nepříjemná, že?

Pro mě to bylo nepříjemné dvojnásob. Od prosince jsem čekal na zápas kvůli zranění, pak přišel koronavirus. Když jsem se vrátil do přípravy, tak jsem byl nabuzený, chtěl jsem hrát zápasy. To je i důvod, proč jsem šel hostovat. Byl jsem prostě nadržený na fotbal, chtěl jsem hlavně hrát. Jsem mladý a jsem rád, že mě už zranění nelimituje. 

Měl jste nabídky na hostování z Nizozemska, z německé druhé bundesligy. Proč jste se nakonec rozhodl pro Liberec?

Evropská liga byla velké lákadlo, množství zápasů je v Liberci větší než v ostatních klubech, ze kterých jsem měl nabídky. Liberec má navíc velké ambice, náročný styl fotbalu, který mi vyhovuje. To byly hlavní důvody. Seběhlo se to celé narychlo. Krátce jsme jednali i se Slováckem, ale vzhledem k Evropské lize se i PSV přiklonilo k Liberci. 

Jako střídající hráč jste ve čtvrtek slavil vítězství nad Gentem. Jaké bylo poprvé vyhrát za český klub?

Bylo to příjemné. Za to, jak jsme ten zápas odbojovali, jsme si vítězství určitě zasloužili. Nutno podotknout, že nás podržel gólman Filip Nguyen. Slušný start do Evropské ligy.

Byla pro vás výhra za český klub jiná než za nizozemský?

Motivace je pro mě vždycky stejná. Jdu do toho s tím, že chci vyhrát. Specifické to bylo maximálně tím, že kabina v Liberci je česká a oslavy po zápase si dokážeme užít víc než v zahraničí. Chci tím říct, že zpívání v kabině po zápase v zahraničí vůbec není. Pokřik po výhře už vůbec ne.

Těšil jste se na českou kabinu?

Je to příjemný návrat. Pět let jsem byl v Nizozemsku, neměl jsem žádného spoluhráče z Česka ani ze Slovenska. Byl jsem v kontaktu s klukama z jednadvacítky, také kvůli tomu jsem se těšil do Liberce. Vím, že to jsou neskuteční borci a kabina v Liberci je také velmi dobrá. Je to příjemné znovu pravidelně slyšet mateřský jazyk.

Jste odchovancem Slovácka. Jaké to pro vás bude proti němu nastoupit?

Určitě bude speciální hrát proti klubu, který mě vychoval pro velký fotbal. Hlavně narazit na bráchu (Lukáš Sadílek, pozn. red.) bude něco jiného. Ani si to zatím nedokážu představit, jaké to bude. Co se stane, když jeden nakopne druhého nebo naopak, ale snad to bude v klidu. I pro diváka to bude svým způsobem zajímavé, až na sebe narazíme.

Evropskou ligu jste začali jako jediný český tým výhrou (1:0 na Gentem). Jaké jsou šance Slovanu na postup ze skupiny?

V minulé sezoně v PSV jsme měli po dvou zápasech ve skupině šest bodů. Už se pomalu oslavoval postup, ale nepostoupili jsme. Jsem na zemi a čeká nás spousta práce. Gent nás přehrával a byl lepší fotbalově. Vyhráli jsme bojovností, týmovostí. Byli jsme pro ně nepříjemní. Když tak budeme hrát na každého soupeře, tak nás to snad někam dotáhne.

V jaké fázi je vaše kariéra, jaké jsou cíle?

Momentálně chci hlavně hrát fotbal. V hlavě mám reprezentační Euro "jednadvacítek". Dělí nás od postupu důležitý zápas v Řecku, který musíme zvládnout. Chci bojovat v Liberci a udělat všechno pro týmový úspěch. Dlouhodobé cíle si nedávám, i když samozřejmě všichni máme sny. Mám taky sen, kam to dotáhnout, ale soustředím se na svůj aktuální ročník.

Dlouhodobě se věnujete dobročinným projektům. Ať už je to podpora dětí s rakovinou nebo naposledy dar 500 tisíc korun nemocnici v Uherském Hradišti. Co vás k tomu vede?

Dobročinná aukce dresu Tomáše Součka

V rámci Výzvy borců spoluzaložené Michalem Sadílkem do úterních 20:00 probíhá aukce Tomášem Součkem podepsaného dresu West Hamu United. Výtěžek půjde na konto nadace podporující děti s rakovinou.

Od první dražby dresu pro Nadaci Krtek jsem se tomu vůbec nebránil. Pro různé nadace děláme v rámci Výzvy borců podobné akce. Máme z toho dobrý pocit, že ty peníze pomohou. Než si koupit nějaké drahé hodinky, tak raději přispěju na takové věci a doufám, že to bude pomáhat.

Jak nakonec vůbec pomohl dar nemocnici?

Byl jsem v kontaktu s vedením nemocnice a peníze použili na nákup ventilátorů, kterých v březnu neměli dostatek. Takže snad docela dobrá věc v boji proti koronaviru.

Co na to říká okolí?

Jsou rádi, že jsem se tak rozhodl. Myslím, že i spoluhráči mě respektují za tenhle čin.

Fotbalová republika, díl pátý: Rváčov | Video: Sport
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Vyhlaste klimatickou nouzi, žádá německý aktivista. Už 27 dní drží hladovku, nyní přestal pít

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna drží v Berlíně hladovku, dnes přestal přijímat tekutiny. Pít dnes přestala také Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden. Dvojice protestní akci vystupňovala poté, co sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz nevyslyšel jejich ultimátum a veřejně neprohlásil, že v Německu panuje stav klimatické nouze. Scholz oběma přislíbil, že se s nimi sejde až po volbách.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Těmi jsou vedle Scholze konzervativec Armin Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila.

Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal. Sociálnědemokratický kancléřský kandidát výzvu k veřejnému prohlášení o klimatické nouzi nesplnil, Jeschkeho a Bonaseraovou nicméně vyzval, aby hladovku ukončili. Opětovně slíbil, že společné setkání se může uskutečnit po volbách.

"Scholzovi přes rty ani jednou nepřešel výraz ´klimatická nouze´," řekl na videu zveřejněném na Twitteru 21letý Jeschke, když oznamoval, že přestává přijímat tekutiny.

Hladovku původně zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich ale začalo postupně opět jíst. Tento týden se k Jeschkeovi, který odmítá potravu jako poslední z původní skupiny, přidala 24letá Bonaseraová. Dnes oba přestali také pít.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy