Hazard na Slovensku. Ve Slovanu řádí covid, přesto poslal do zápasu hráče s horečkami

Rudolf Černík Rudolf Černík
26. 10. 2020 10:19
Ke kontroverznímu kroku se rozhodl fotbalový Slovan Bratislava. Přestože v jeho týmu řádí koronavirus, nasadil do ligového šlágru s Dunajskou Stredou i hráče s horečkami.
Alexandar Čavrič v sestavě Slovanu Bratislava v utkání s Dunajskou Stredou nechyběl
Alexandar Čavrič v sestavě Slovanu Bratislava v utkání s Dunajskou Stredou nechyběl | Foto: Miro Gasidlo/www.skslovan.com

Bratislavský Slovan hlásil během minulého týdne kolem A - mužstva čtrnáct pozitivně testovaných. Byli mezi nimi hráči, hlavní trenér Darko Milanič i členové realizačního týmu. Vedení klubu proto žádalo, aby se nedělní šlágr na půdě vedoucího celku soutěže odložil.

K tomu ale nedošlo.

K odkladu mohlo dojít jen v případě, že by s ním souhlasil soupeř, nebo pokud by Slovan neměl k dispozici alespoň 13 negativně testovaných hráčů včetně jednoho brankáře. Ani jedna podmínka ovšem splněna nebyla.

A tak se v neděli na Žitném ostrově hrálo. Slovan nakonec uhrál remízu 1:1 a ze druhého místa ztrácí na DAC nadále dva body. "Toho bodu si velmi ceníme, protože celý týden byl opravdu hektický," uvedl generální ředitel klubu Ivan Kmotrík mladší.

"Báli jsme se hlavně šíření covidu-19. Někteří hráči měli včera (v sobotu) horečky a někteří s horečkami i nastoupili," přiznal šéf Slovanu po zápase obrovský hazard.

"Šli nás zachránit. Za normálních okolností by nám chyběli další čtyři, pět hráčů a bylo by to pro nás ještě těžší. Uvidíme, co přijde v pondělí. Máme další testování, uvidíme, kolik vyskočí pozitivních hráčů z těch, co nastoupili," doplnil Kmotrík.

Generální ředitel klubu, který při zápase mužstvo koučoval, když byl oficiálně vedený jako vedoucí týmu, riskantní rozhodnutí hájil. "Už v minulých dnech se nám stalo, že i když měl někdo teplotu, antigenové testy neodhalily, že je pozitivní, ukázalo se to o den, dva později. Je však chřipkové období, teplota nemusí být z covidu," prohlásil Kmotrík.

Podle něj odvedli kluboví lékaři velký kus práce, když hráče připravili na zápas. "Jedna ze zkušeností, které máme se čtrnácti pozitivními, je ta, že se situace rychle mění. Náš trenér je přes den v pořádku, večer mu teplota stoupne. Dneska neumím předpovědět, kolik bude pozitivně testovaných. Důležité je, že chlapci, kteří měli obavy, šli do zápasu se stoprocentním úsilím," zopakoval Kmotrík, co je pro něj priorita.

Slovensko přitom zaznamenalo v pátek druhý den v řadě rekordní přírůstek nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Od soboty navíc vláda opět zpřísnila opatření, v zemi platí výrazné omezení volného pohybu osob. Fotbalová i hokejová liga ovšem nadále pokračují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy