Odstavené boeingy zachránily bývalý slávistický airbus. Místo šrotu bude znovu létat

rav rav
16. 5. 2019 12:48
Nedostatek letadel způsobený odstavením strojů Boeing 737 MAX 8 vrátil do provozu airbus Českých aerolinií, který v únoru v červenobílých barvách letěl s fotbalisty Slavie k odvetnému zápasu Evropské ligy s belgickým Genkem a už měl namířeno do šrotu.
Airbus A319 se slávistickým polepem.
Airbus A319 se slávistickým polepem. | Foto: Slavia

Podle informací webu zdopravy.cz se letecká společnost Smartwings - do jejíhož portfolia České aerolinie patří - dohodla na tom, že si Airbus A319 registrace OK-MEL pronajme do konce příštího roku.

"Airbus A319 OK -MEL bude pro provedení pravidelné údržby zařazen do flotily ČSA. Smlouva je do konce roku 2020. Letoun bude nasazován na pravidelné linky ČSA," potvrdila mluvčí skupiny Smartwings Vlaďka Dufková.

Dvanáct let starý letoun měl přitom na kahánku-Spolu s dalšími dvěma obdobnými Airbusy ho čekala cesta na letiště St. Athan u Cardiffu. To slouží k odstavení a následné likvidaci nepotřebných aeroplánů.

Letadlo sice v úterý skutečně s imatrikulací 2-ACSC - tedy registrované na ostrově Guernsey - absolvovalo cestu na britské ostrovy, ale ještě ten samý den se vrátilo zpět do Prahy. Spekuluje se o tom, že to bylo z daňových důvodů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

Další zprávy