Glosa: Ztraceni v ráji, díl šestý. Pro Plzeň je Eden infernem, zlatý sen se rozplývá

Jiří Škuba Jiří Škuba
13. 5. 2019 6:10
Ne, do Edenu nejezdí plzeňští fotbalisté rádi. Se Slavií prohráli na jejím stadionu pošesté v řadě, a tuto neděli obzvlášť bolestivě: tentokrát zde přišli o reálnou naději na titul.
Jan Kopic toho v zápase se Slavií moc nepředvedl
Jan Kopic toho v zápase se Slavií moc nepředvedl | Foto: Tomáš Liška

Plzeňské prokletí neoblíbeného stadionu se táhne od roku 2014. Viktorka zde prohrála šest posledních ligových utkání, ba co víc, na vršovické trávě je střelecky marná, hodně marná. Kovařík se v neděli trefil po 540 minutách palebné mizérie.

Ve stejném období červenobílí doma nasázeli Plzni branek hned šestnáct. Pět z toho v zápase z jara roku 2016, kdy červenomodří, v tu dobu už jistí šampioni, zápas tak trochu odflákli. A od vedení klubu následně slízli pokutu ve výši prémií za titul.

Limberského a spol. navíc v Praze nikdy nečeká bodrá atmosféra. Vztahy fanouškovských táborů jsou dlouhodobě vyhrocené a z tribun sálá vzájemná nenávist. Už je to za hranou, stěžoval si loni na podzim plzeňský kouč Pavel Vrba.

Pro zkušeného trenéra to byla pro nedělní duel těžká mise: udržet šanci na titul i po devadesátiminutové exkurzi peklem v Edenu. A na zápase to bylo znát. Plzeň bránila v hlubokém bloku, během první hodiny se stěží dostala k několika rohům.

Čekala na svou šanci. V 63. minutě se dočkala a byly hned dvě: nejdříve Kovařík ve skluzu trefil jen tyč, vzápětí Beauguel nedokázal usměrnit  přetažený centr.

Dost možná, že se o letošním titulu rozhodlo právě v tu chvíli.

Byla to totiž Slavia, kdo své šance využil. A náskok pěti bodů znamená, že červenobílí mohou slavit už ve středu, pokud porazí Jablonec a Západočeši nepřehrají Spartu. Reálná kombinace. 

Když nepomůže ani Straka

V Karviné už se prakticky mohou připravovat na barážové boje o zachování ligové příslušnosti. Wágner a spol. se sice bijí srdnatě, ale co naplat, když je rozhodčí řežou jako píšťalku.

V minulém kole padli na hřišti Opavy až zásluhou velmi sporné penalty v nastaveném čase, v sobotním souboji proti Příbrami se s Karvinou nemazlil zase rozhodčí Lerch. Už po minutě hry v poklidu přešel brutální faul Soldáta na Budínského, nevadilo mu ani to, že gólu zmíněného Soldáta předcházela ruka, kterou si nastřelil Kingue.

Těžko říct, čím se Karviná znelíbila vrchnosti, ale na nepřízeň mužů v černém evidentně nestačí ani motivační triky kouče Františka Straky.

Přišel, viděl… A zase odešel

V zápise utkání Olomouce se Zlínem stojí:

88. minuta Železník střídání

89. minuta Železník žlutá karta

90. minuta Železník žlutá (červená) karta

Pro Zlín dopadla série s Olomoucí nakonec dobře, ale útočník Fastavu Lukáš Železník na svůj sobotní "výkon" proti Olomouci asi jen tak nezapomene…

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy