Cizincům se boj o záchranu těžko vysvětluje, na sestup tipuju Brno a Karvinou, říká Komňacký

Marek Janoš Marek Janoš
11. 5. 2018 13:14
František Komňacký dovedl jako trenér v roce 2004 Baník k titulu. Trénoval ale také Jablonec, Jihlavu, Synot nebo Zlín. Pro Aktuálně.cz okomentoval situaci v HET lize. Tři kola před koncem není jasno o sestupujících ani v boji o evropské poháry.
Trenér František Komňacký v lize naposledy trénoval Baník Ostrava. S tím při svém dřívějším angažmá získal ligový titul.
Trenér František Komňacký v lize naposledy trénoval Baník Ostrava. S tím při svém dřívějším angažmá získal ligový titul. | Foto: ČTK

Co říkáte tomu, jak je tabulka první ligy zamotaná?

Takovou situaci nepamatuju. Možná to bylo někdy podobné, ale aby tři kola před koncem všechna mužstva snad kromě dvou hrála o titul, poháry nebo záchranu, to si nepamatuju.

Dáváte ještě Brnu nějakou naději na záchranu?

Mizivou. Samozřejmě teoreticky se ještě zachránit můžou. Při jejich losu a formě, kterou Zbrojovka v poslední době vykazuje, je ale jejich šance na záchranu jen teoretická. Spíš už by měli v Brně vyplnit přihlášku pro druhou ligu.

Brno mělo různé fáze sezony, po příchodu Romana Pivarníka to se Zbrojovkou vypadalo dobře. Kdy nastal zlomový moment?

Ano, po příchodu Romana Pivarníka se mužstvo zvedlo, udělalo pár slušných výsledků. Ještě na jaře porazilo doma Olomouc. Tehdy bych Brno netipoval na mužstvo, které by mělo mít až tak velké problémy. Pak se zřejmě něco zlomilo. Osobně jsem byl na zápase s Mladou Boleslaví, tam už ten mančaft neměl sílu a nedokázal si ani v domácím prostředí vytvořit souvislejší tlak.

Spodní polovina tabulky HET ligy tři kola před koncem

9. Dukla - 32 bodů

10. Slovácko - 29 bodů

11. Jihlava - 29 bodů

12. Zlín - 29 bodů

13. Boleslav - 28 bodů

14. Baník - 26 bodů

15. Karviná - 26 bodů

16. Brno - 20 bodů

Jaký byl zlomový moment?

Nejspíš to bylo utkání s Karvinou. Brno se ještě mohlo udržet v kontaktu s ostatními týmy. Mělo smůlu, neproměnilo šance a pouze remizovalo 0:0. Bylo jasné, že není v dobré formě a nabírá směr druhá liga.

Kolik bodů bude stačit k záchraně?

Po každém kole je to jinak. V tomhle okamžiku 32 bodů stačí. Dukla už se na tuto hranici dostala. Pokud doteď bylo sestupem ohroženo osm týmů, tak Dukla je z toho jako první z nich venku. I kluby s 26 body (Karviná a Baník, pozn. red.) mohou nahrát ještě 35 bodů. To je ale pouhá teorie, navíc hrají mezi sebou. Nakonec může stačit i 30 bodů. V příštím kole to může být jinak.

Máte nějaký tip, kdo by mohl Brno doprovodit do druhé ligy?

Nikomu bych to nepřál, samozřejmě. Můj soukromý tip je Karviná. Má těžký los. Její současná výkonnost a kvalita jí nedává moc velkou naději, že by zvládla následující těžké zápasy.

Jaké vlastnosti jsou vlastně důležité v boji o záchranu? Co taková utkání rozhoduje?

Především to bude o disciplíně, semknutosti, bojovnosti. O tom, aby se mužstvo jako tým vybičovalo k maximálnímu nasazení a agresivitě. Nebudou to krásné zápasy o nějakých velkých akcích. Budou to utkání o jedné chybě a taky štěstí a náhodě. Rozhodne to, kdo tomu půjde víc naproti a bude hladovější. Ten zůstane v lize. Kvalita šesti mužstev v dolní polovině tabulky, když vypustíme Brno a Duklu, je plus minus stejná. Budou rozhodovat bojové vlastnosti. Morálka, vůle, hladovost.

Některé kluby, jako třeba Slovácko, mají velmi mladý kádr. Jakou roli bude hrát zkušenost hráčů?

To je také důležitý faktor. Když máte dva nebo tři hráče, kteří už o záchranu třikrát čtyřikrát hráli, je to výhoda. Ti vědí, jak se v závěru soutěže chovat. Víc šancí budou mít mužstva, která mají víc českých hráčů. Cizincům, Afričanům a tak dále, je těžké vysvětlit, že na tom hřišti musí nechat duši. Musíte je k tomu přesvědčit. Musíte jim také vysvětlit, co to pro klub je, když spadne do druhé ligy. Že přijde o peníze, o sponzory, o image a tak dále. To místní hráči chápou samozřejmě lépe.

Podívejme se ještě na boj o poháry. Třetí je Olomouc, za ní je Jablonec a až pátá je Sparta. Jaké dáváte šance Letenským na umístění na třetím místě?

Už to není v rukou Sparty. Může všechny tři zápasy vyhrát, a přesto třetí být nemusí. Záleží to na tom, jak budou hrát Jablonec a Olomouc. Jablonec má velmi příznivý los. (doma Karviná, venku Slavia, doma Slovácko, pozn. red.)

Je v silách Sparty využít případného zaváhání Olomouce a Jablonce?

Teď odehrála dobrý zápas a Zlín porazila poměrně jednoznačně. V týmu panuje lepší nálada než před několika měsíci. Sparta ale rozhodně v boji o třetí místo není favorit a roli budou na konci hrát nejspíš i vzájemné zápasy, přičemž Letenské domácí souboj se Sigmou teprve čeká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy