Komentář: Nemyslitelné se blíží realitě, Škoda už není pan Nepostradatelný. A s Teclem Slavia září

Jiří Škuba Jiří Škuba
11. 5. 2018 7:31
Ztrácí Milan Škoda dominantní postavení ve Slavii? V posledních zápasech před klubovou ikonou dostává příležitost Stanislav Tecl. A červenobílí excelují.
Slávisté Stanislav Tecl a Jan Sýkora slaví gól do sítě Plzně.
Slávisté Stanislav Tecl a Jan Sýkora slaví gól do sítě Plzně. | Foto: Tomáš Liška

Komentář - Když v roce 2015 podnikatel Jiří Šimáně zachraňoval krachující Slavii, jeho prioritou bylo udržet v týmu střelce Milana Škodu. Slávistického střelce stáhl z cesty na letiště, odkud měl Škoda odletět podepsat smlouvu do tureckého Sivassporu.

O půl roku později měl útočník nabídku z Emirátů. Zněla na šedesát milionů korun za rok a půl, čistá ruka. Zase nic, odchovanec pražského týmu ČAFC zůstal v Edenu.

Od hrůzostrašného ročníku 2013/14, kdy Slavia málem sestoupila a Škoda trpěl na stoperu, jsou jeho statistiky famózní. Sezonu nato dal 19 gólů, pak 14, následně 15 a v letošní sezoně (zatím) 12.

Škoda je nejvýraznější osobností Slavie poslední dekády, během níž si klub prošel obdobím klinické smrti i čínské hojnosti. Však také Škodova tvář v nadživotní velikosti zdobí galerii slávistických legend stadionu v Edenu.

Dvaatřicetiletý útočník nyní své výsadní postavení ztrácí. Poprvé po pěti letech. Pod největší tlak dostal vytáhlého střelce v minulé sezoně Muris Mešanovič, ale přestože hrál bosenský rychlík v životní formě, do zápasů povětšinou naskakoval z lavičky, případně nastupovali v tandemu.

Teď je situace poprvé jiná. Před Škodou dostává důvěru Stanislav Tecl. Typologicky odlišný útočník - žádná věž, ale rychlý, tahový fotbalista. A Slavia v sestavě s ním válí.

Její hra už postrádá klasický strategický prvek "nákop na Škodu", který už má své místo ve slovníku fotbalového názvosloví. Naopak, proti Plzni i Jablonci předvedli červenobílí dynamický, agresivní a především kombinační fotbal, díky kterému nedali šanci lídru tabulky z Plzně a díky němuž ve středu po zásluze porazili pod trenérem Radou výborný Jablonec.

Pokud trenér Trpišovský ještě nerezignoval na myšlenku totálního fotbalu, v posledních zápasech Slavia alespoň naznačila, jak by takový totální fotbal mohl vypadat v praxi.

A Tecl? Proti Plzni dal jeden gól a na druhý se podílel, Jablonci nasázel branky hned dvě. Je to podivuhodný zlom v jeho dramatickém slávistickém příběhu.

V Edenu už se objevil jako dvacetiletý supertalent v roce 2010, ale během půlročního hostování si ani neškrtl. Čtyři zápasy, nula gólů, návrat do Jihlavy. Ve třiadvaceti sice přestoupil za dvaceti milionů do Plzně, ale ta ho po dvou letech zpeněžila v rámci projektu jabloneckých "Galácticos".

Teclova kariéra šla dolů, dostal nálepku nadhodnocovaného fotbalisty, jehož cena převyšuje výkony na hřišti. A nechytil se ani po svém trochu překvapivém návratu do Edenu, kam si loni ho z Jablonce přetáhl Jaroslav Šilhavý.

Místo v útoku už bylo obsazené, zabukované. Když tedy rodák z Jindřichova Hradce dostal šanci, hobloval pravou lajnu. Pozice záložníka mu moc nesedí, čehož si brzy všimli nejen fanoušci, ale i trenér Šilhavý.

A byť Tecl dvěma góly proti Brnu rozpoutal loni v květnu mistrovské oslavy, na podzim se jako přebytečný stěhoval na hostování do Jablonce. Zaťal zuby, nestěžoval si, na severu Čech dresu nasázel za podzim osm gólů. Přesto - nebýt zranění Murise Mešanoviče, v zimě by se do Edenu nevrátil.

Střih. V posledních dvou zápasech odcházel ze hřiště jako vítěz. Za frenetického hlomozu slávistických tribun, po duelu s Plzní dostal to privilegium "předeřvávat" legendární slávistickou děkovačku.

"Je to krásné, ale pomíjivé. Nepodaří se vám dva zápasy a začínáte odznova," uvědomuje si sedmadvacetiletý útočník.

Naplní se jeho slova, nebo se blíží éra Milana Škody definitivně ku konci? 

 

Právě se děje

před 1 minutou

Hamáček podle informací MF DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Babiše. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně Sputnik.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy