Komentář: Co si počne Kanga bez Stancia? Baníku ostravská verze vrtěti psem nevyšla

Marek Janoš Marek Janoš
8. 10. 2018 6:05
Zápasy 11. kola nepřinesly tak zajímavé události jako dění před ním. Komise třikrát rozhodovala o trestech a vznikly z toho tři vypovídající příběhy.
Baník vs. Příbram (podzim 2018): Milan Baroš při děkovačce po zápase
Baník vs. Příbram (podzim 2018): Milan Baroš při děkovačce po zápase | Foto: Petr Doubek

Glosář - Disciplinární komise měla před uplynulým kolem fotbalové ligy fůru práce. Rozhodovala o dodatečných trestech pro Baroše nebo Stancia. A posuzovala i případ olomouckého Falty, který nejdříve nesměl a pak zase směl hrát.

Hon na čarodejnice

Kauza Milana Baroše, který před týdnem dostal červenou kartu za surový zákrok na slávistu Součka a pak seřval cestou do kabiny rozhodčí, rezonovala rozhodně nejvíce.

Vědomi si toho byli i přímo v klubu. Baník Ostrava tak v úterý vydal na klubovém webu článek s titulkem: "Baník se ostře ohrazuje proti výroku redaktorky České televize."

Text se nevztahoval k vysílání nebo jiným mediálním výstupům, ale poukazoval na tweet hokejové reportérky Dariny Vymětalíkové, která v souvislosti se zmiňovaným Barošovým faulem v jedné z diskuzí napsala: "Pro mě to kriminálník je."

V Baníku se jejího příspěvku v diskuzi chytili a dokonce požadovali omluvu. "Mediální hon, který se po utkání se Slavií strhl, se mi nijak nelíbí. (…) Myslím si své," říká v textu majitel Baníku Václav Brabec. V závěru požaduje, aby se redaktorka ČT omluvila.

Odhlédněme od toho, že ve sportu se poměrně běžně používá slovní spojení "kriminální faul". Jak důležitý mohl být pro Baník v záplavě reakcí na emotivní zápas tweet soukromého účtu Dariny Vymětalíkové v diskuzi někde v hlubinách twitteru?

Nijak. PR oddělení Baníku se tak zřejmě snažilo odvést pozornost od Barošova prohřešku, především od jeho chování po udělení červené karty, které bylo za hranou a za které se (později téhož dne) omluvil. Mezitím už účty Dariny Vymětalíkové na sociálních sítích zaplavily velmi nevybíravé vzkazy ostravských fanoušků. Jejich přibližníý obsah redaktorka zveřejnila:

Navíc Baník necitoval kompletní tweet, pouze prvních pět slov. Tentokrát se pokus o zavrtění psem a odvedení pozornosti jinam klubu nepovedl.

Tento postup Baníku lze označit za přinejmenším necitlivý a nepromyšlený.

Milan Baroš nicméně dostal trest při horní hranici - stopku na pět utkání a pokutu. V lize se ukáže nejdřív až v půlce listopadu.

Nesmí hrát. Nebo může

Jednalo se také o trestu pro Šimona Faltu z Olomouce, který v minulém kole dostal červenou kartu. Disciplinární komise uznala, že nesprávně, ale standardní stop pro následující kolo po červené kartě ponechala. Odvolací komise ovšem rozhodla naopak a den před utkáním povolila Faltovi start.

Taková změna je v českém konzervativním sportovním prostředí poměrně nečekaná. Ke změně se nesouhlasně vyjádřil šéf disciplinárky Richard Baček. "Ani ve snu by mě nenapadlo, že Falta nakonec nastoupí," nechal se slyšet Zdeněk Ščasný, jehož Sparta v Olomouci prohrála 0:1.

Proti sobě stojí dva pohledy. Smysl pro spravedlnost napovídá, že nevinný Falta by neměl za nesprávně udělenou kartu pykat i v dalším zápase.

Nicméně nelze ani nesouhlasit se šéfem disciplinárky Bačkem, který zastává konzervativnější a, řekněme, praktičtější řešení. "Pravidla hovoří jasně. Vždy rozhoduje, jak to dopadne na hřišti. Můžeme se bavit o následných trestech pro sudí, pro hráče nebo trenéry, ale všude na světě ve fotbale platí, že výsledek a další okolnosti zápasu se nedají změnit," vysvětlil.

Disciplinární komise navíc rozhodla přesně podle řádů. "Kdyby dalo jedno mužstvo gól z ofsajdu, tak ho přeci také disciplinárka nebude odvolávat a měnit výsledek utkání," argumentoval.

Tentokrát zvítězila prostá logika spravedlnosti nad rigidními řády a tabulkami. V současném nejen tuzemském sportu se jedná o málo vídaný jev.

Stanciu, kde jsi?

A do třetice řešila disciplinární komise (mimo další) trest pro Nicolae Stancia. Po červené kartě proti Plzni nesměl nastoupit ke dvěma zápasům. Verdikt byl v podstatě očekávaný.

V zápase s Olomoucí se ukázalo, jak je rumunský záložník pro současnou Spartu nepostradatelný. Dobře připravená Sigma neměla potíž oslabené Pražany napadat. Rozehrávka Letenských působila stereotypně nebo bezradně, rozhodně nevedla k šancím. Bez Stancia upadl do průměru také Kanga, který se na útočné polovině v podstatě nedokázal dostat výrazněji do hry.

Zdeněk Ščasný dovedl Spartu po dvou letech alespoň na čas na první místo, teď ale jeho tým zaznamenal dvě porážky v řadě. Ta druhá ukázala, nakolik je Sparta dnes tým jednoho muže. Důležité pro ni bude, aby neztratila těžce vydobyté sebevědomí.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 15 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy