Komentář: Co si počne Kanga bez Stancia? Baníku ostravská verze vrtěti psem nevyšla

Marek Janoš Marek Janoš
8. 10. 2018 6:05
Zápasy 11. kola nepřinesly tak zajímavé události jako dění před ním. Komise třikrát rozhodovala o trestech a vznikly z toho tři vypovídající příběhy.
Baník vs. Příbram (podzim 2018): Milan Baroš při děkovačce po zápase
Baník vs. Příbram (podzim 2018): Milan Baroš při děkovačce po zápase | Foto: Petr Doubek

Glosář - Disciplinární komise měla před uplynulým kolem fotbalové ligy fůru práce. Rozhodovala o dodatečných trestech pro Baroše nebo Stancia. A posuzovala i případ olomouckého Falty, který nejdříve nesměl a pak zase směl hrát.

Hon na čarodejnice

Kauza Milana Baroše, který před týdnem dostal červenou kartu za surový zákrok na slávistu Součka a pak seřval cestou do kabiny rozhodčí, rezonovala rozhodně nejvíce.

Vědomi si toho byli i přímo v klubu. Baník Ostrava tak v úterý vydal na klubovém webu článek s titulkem: "Baník se ostře ohrazuje proti výroku redaktorky České televize."

Text se nevztahoval k vysílání nebo jiným mediálním výstupům, ale poukazoval na tweet hokejové reportérky Dariny Vymětalíkové, která v souvislosti se zmiňovaným Barošovým faulem v jedné z diskuzí napsala: "Pro mě to kriminálník je."

V Baníku se jejího příspěvku v diskuzi chytili a dokonce požadovali omluvu. "Mediální hon, který se po utkání se Slavií strhl, se mi nijak nelíbí. (…) Myslím si své," říká v textu majitel Baníku Václav Brabec. V závěru požaduje, aby se redaktorka ČT omluvila.

Odhlédněme od toho, že ve sportu se poměrně běžně používá slovní spojení "kriminální faul". Jak důležitý mohl být pro Baník v záplavě reakcí na emotivní zápas tweet soukromého účtu Dariny Vymětalíkové v diskuzi někde v hlubinách twitteru?

Nijak. PR oddělení Baníku se tak zřejmě snažilo odvést pozornost od Barošova prohřešku, především od jeho chování po udělení červené karty, které bylo za hranou a za které se (později téhož dne) omluvil. Mezitím už účty Dariny Vymětalíkové na sociálních sítích zaplavily velmi nevybíravé vzkazy ostravských fanoušků. Jejich přibližníý obsah redaktorka zveřejnila:

Navíc Baník necitoval kompletní tweet, pouze prvních pět slov. Tentokrát se pokus o zavrtění psem a odvedení pozornosti jinam klubu nepovedl.

Tento postup Baníku lze označit za přinejmenším necitlivý a nepromyšlený.

Milan Baroš nicméně dostal trest při horní hranici - stopku na pět utkání a pokutu. V lize se ukáže nejdřív až v půlce listopadu.

Nesmí hrát. Nebo může

Jednalo se také o trestu pro Šimona Faltu z Olomouce, který v minulém kole dostal červenou kartu. Disciplinární komise uznala, že nesprávně, ale standardní stop pro následující kolo po červené kartě ponechala. Odvolací komise ovšem rozhodla naopak a den před utkáním povolila Faltovi start.

Taková změna je v českém konzervativním sportovním prostředí poměrně nečekaná. Ke změně se nesouhlasně vyjádřil šéf disciplinárky Richard Baček. "Ani ve snu by mě nenapadlo, že Falta nakonec nastoupí," nechal se slyšet Zdeněk Ščasný, jehož Sparta v Olomouci prohrála 0:1.

Proti sobě stojí dva pohledy. Smysl pro spravedlnost napovídá, že nevinný Falta by neměl za nesprávně udělenou kartu pykat i v dalším zápase.

Nicméně nelze ani nesouhlasit se šéfem disciplinárky Bačkem, který zastává konzervativnější a, řekněme, praktičtější řešení. "Pravidla hovoří jasně. Vždy rozhoduje, jak to dopadne na hřišti. Můžeme se bavit o následných trestech pro sudí, pro hráče nebo trenéry, ale všude na světě ve fotbale platí, že výsledek a další okolnosti zápasu se nedají změnit," vysvětlil.

Disciplinární komise navíc rozhodla přesně podle řádů. "Kdyby dalo jedno mužstvo gól z ofsajdu, tak ho přeci také disciplinárka nebude odvolávat a měnit výsledek utkání," argumentoval.

Tentokrát zvítězila prostá logika spravedlnosti nad rigidními řády a tabulkami. V současném nejen tuzemském sportu se jedná o málo vídaný jev.

Stanciu, kde jsi?

A do třetice řešila disciplinární komise (mimo další) trest pro Nicolae Stancia. Po červené kartě proti Plzni nesměl nastoupit ke dvěma zápasům. Verdikt byl v podstatě očekávaný.

V zápase s Olomoucí se ukázalo, jak je rumunský záložník pro současnou Spartu nepostradatelný. Dobře připravená Sigma neměla potíž oslabené Pražany napadat. Rozehrávka Letenských působila stereotypně nebo bezradně, rozhodně nevedla k šancím. Bez Stancia upadl do průměru také Kanga, který se na útočné polovině v podstatě nedokázal dostat výrazněji do hry.

Zdeněk Ščasný dovedl Spartu po dvou letech alespoň na čas na první místo, teď ale jeho tým zaznamenal dvě porážky v řadě. Ta druhá ukázala, nakolik je Sparta dnes tým jednoho muže. Důležité pro ni bude, aby neztratila těžce vydobyté sebevědomí.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

před 1 hodinou

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

Další zprávy