Praha - Ligová fotbalová asociace zavedla systém kontroly vyhřívání trávníků jednotlivými ligovými týmy. Hrací plochy všech účastníků soutěže vždy projdou před startem jara inspekcí, jejíž součástí bude i měření teploty terénu. Cílem je zabránit tomu, aby se opakovala situace z posledního podzimního kola, kdy byl kvůli nezpůsobilému trávníku těsně před výkopem odložen zápas Bohemians 1905 s Plzní.
"Nechceme, aby docházelo k odkládání zápasů půl hodiny před začátkem, k pokutám a k tomu, aby se kluby mezi sebou obviňovaly v médiích. To poškozuje celou ligu. Je jasně popsané, kdo má za co zodpovědnost, ale nad rámec toho jsme zavedli kontrolní mechanismus, od něhož si slibujeme, že k podobným excesům už nebude docházet," řekl na tiskové konferenci před startem jarní části ligy předseda LFA Dušan Svoboda.
Čtyři až deset dnů před prvním domácím utkáním jarní části provede technický delegát kontrolu stavu hrací plochy. Měřit se bude i teplota trávníku v hloubce dva a deset centimetrů, a to na přesně vymezených bodech hřiště. Pokud nastanou mimořádné klimatické podmínky, budou se terény monitorovat i v posledních podzimních kolech.
"Vytypovali jsme devět míst, která jsou měřena. Minimální hodnoty pro to, aby byl terén regulérní, jsou tři stupně ve dvou centimetrech a osm stupňů v deseti centimetrech. Pro představu, první měření už proběhlo u Viktorie Plzeň a ve dvou centimetrech bylo naměřeno 15 stupňů a v deseti centimetrech 18 stupňů," řekl výkonný ředitel ligy Tomáš Bárta.
Večerní zápas Bohemians s Plzní byl na začátku prosince jen pár minut před výkopem odložen kvůli zmrzlému terénu. Disciplinární komise potrestala "klokany" pokutou 350 tisíc korun za hrubé podcenění situace.
Začne se testovat video. Nanečisto
Na jaře se v první lize také začne na základě smlouvy s FIFA a pravidlovou komisí IFAB nanečisto zkoušet video. Komise rozhodčích vybrala osm videorozhodčích, kteří si projekt otestují v 26 televizních zápasech. Půjde o takzvanou off-line fázi, takže sudí za videem nebudou v žádném kontaktu s hlavním rozhodčím.
"Hráči ani fanoušci si toho nevšimnou. Na stadionu bude odbavovací pracoviště, kde bude sedět proškolený videorozhodčí, který bude mít k dispozici záběry z kamer a verdikty rozhodčího na hřišti bude podrobovat kritickému hodnocení. Výsledky se budou zaznamenávat a data bude sbírat a vyhodnocovat univerzita v belgické Lovani. Následně budou výsledky ještě přezkoumávat univerzity v Mnichově a na Harvardu," přiblížil Svoboda.
V letních přípravných zápasech by video mohlo být zkoušeno již v online režimu. Testování má trvat dva roky. "Jsme v tom tak aktivní, jak maximálně můžeme být. Systém testujeme my a dalších jedenáct zemí. Osa projektu je jasně definovaná, jedeme podle nastaveného řádu a nemáme žádné zpoždění," řekl Svoboda.
LFA také zavedla Cenu Františka Hrdličky, kterou na galavečeru po skončení ligy udělí osobnosti mimo trávníky. "Cítíme, že je třeba oceňovat lidi, kteří se výrazně přičiní o rozvoj klubů a jejichž práce často není veřejnosti známa," řekl Svoboda.