Ragby je oproti fotbalu o 15 let napřed. Díky videu

Luděk Mádl Jindřich Šídlo, Luděk Mádl
23. 9. 2015 6:04
Zatímco ve fotbale je použití videa stále ještě spíše neotřelá novinka a má velmi omezené využití, v ragby se používá už od roku 2001. Před osmi lety videorozhodčí dokonce rozhodl finále mistrovství světa. Rozvoji videa ve fotbale brání konzervativní kruhy v čele s Michelem Platinim. Jak by asi dopadl sobotní šlágr Premier League mezi Arsenalem a Chelsea, kdyby mohl fauly posuzovat videorozhodčí?
Podívejte se na diskutovanou pětku Marka Cueta z MS 2007 | Video: Youtube.com

Londýn - Jedno město, jeden víkend, dva zápasy, dva stadiony. A hlavně dva populární mužné sporty, které se od sebe liší v mnoha věcech, ale v jedné úplně zásadně, až tak, že to rozhoduje největší světové zápasy: v používání videa ve sporných situacích.

A tak v sobotu odpoledne útočník Chelsea Diego Costa v londýnském derby s Arsenalem mohl na stadionu Stamford Bridge nafackovat stoperovi Gunners Laurentu Koscielnemu a ještě ho pak bez míče hrudí poslat k zemi, aniž by si toho rozhodčí na hřišti všiml. Místo Costy byl nakonec vyloučen oplácející stoper Arsenalu Gabriel a Chelsea zápas vyhrála 2:0.

Teprve v pondělí začala Costovo hrubě nesportovní chování vyšetřovat anglická fotbalová asociace a v úterý večer Costovi nakonec udělila trest, distanc na tři soutěžní utkání. Nicméně výsledek derby to už nezmění.

To Richie McCaw, kapitán novozélandského ragbyového týmu a jeden z nejlepších ragbistů všech dob, měl v neděli večer na londýnském stadionu Wembley smůlu.

Nenápadného podkopnutí soupeře, které si frustrovaný McCaw sedící na zemi neodpustil na konci první půle zápasu proti Argentině, si nejdřív nikdo nevšiml. A tak chyba argentinského hráče Juana Martína Fernándeze Lobbeho, jemuž vzápětí při přihrávce vypadl míč z ruky směrem dopředu, vypadala až dětsky naivně.

Ale jen do chvíle, kdy si hlavní sudí Wayne Barnes vyžádal konzultaci videorozhodčího. Bylo to rychlé. Za pár vteřin už McCaw spořádaně po žluté kartě opouštěl na 10 minut hřiště. A zápas dostal úplně jiný průběh, než před jeho začátkem většina diváků i expertů očekávala: obhájci titulu All Blacks sice nakonec argentinské Pumy porazili 26:16, jenže na vítězství se nadřeli mnohem víc, než plánovali.

Co všechno zkoumá videorozhodčí

Ragby má v používání videa před fotbalem skoro patnáctiletý náskok. Poprvé se videorozhodčí (Television Match Official – TMO) v mezinárodních a špičkových ligových zápasech, které přenáší televize, objevil už v roce 2001. A od té doby se jeho "pravomoci“ stále rozšiřují – letos se na šampionátu navíc poprvé objevila i technologie "jestřábího oka“ známá třeba z tenisu.

A ještě jedna věc je tu úplně jiná než ve sportech, které už video užívají: Rozhodčí vede konverzaci se svým TMO zcela "veřejně“, jeho slova přenáší mikrofon, který má připnutý na dresu. A opakované záběry mohou sledovat ve stejném čase i diváci na velkoplošných tabulích na stadionu.

"Ze začátku se mohl rozhodčí zeptat videorozhodčího jen na to, zda byla v souladu s pravidly položena pětka,“ vysvětluje mezinárodní ragbyový rozhodčí Matěj Rázga. "Dnes už se může jednat i o situace při kopech, jestli míč opravdu prošel mezi tyčemi branky, o situaci těsně před pětkou, tedy jestli nebyla porušena pravidla při dvou posledních fázích před ní. A i při nebezpečné hře. O konzultaci může požádat rozhodčí nebo jej na sporný moment může upozornit i sám videorozhodčí.“

Video rozhodlo i finále

Možná nejslavnější – a dodnes nejdiskutovanější – příklad použití videotechniky zažilo světové ragby v roce 2007, při finále světového šampionátu mezi Anglií a Jižní Afrikou v Paříži.

Anglie na začátku druhé půle za stavu 3:9 položila pětku. Jenže rozhodčí Allain Rolland si nebyl jist, jestli se anglický křídelník Mark Cueto ještě předtím, než přiklepl míč na zem v brankovém území Springboks, nedotkl v pádu po souboji nohou postranní čáry. Pětka by pak nemohla platit.

Videorozhodčí Stuart Dickinson zkoumal záznam nekonečně dlouhé tři minuty. Jak poté vzpomínal, kvůli mizerné angličtině francouzské režie si nemohl nechat záznam zastavit v rozhodující vteřině, ale nakonec rozhodl: Cueto se dotkl lajny, pětku nelze uznat. Anglie zápas nakonec prohrála 6:15. Anglické noviny druhý den napsaly, že rozhodčí rozhodl správně.

Fotbal dlouho odolával

Což by rozhodně v Anglii ani kdekoliv jinde na světě nikdo neřekl o gólu, který konečně po mnoha letech tuhého odporu přiměl k užívání videa i světový fotbal. Stalo se před pěti lety, v osmifinále mistrovství světa Německo – Anglie.

Němci vedli na konci první půle 2:1, když anglický záložník Frank Lampard napřáhl a jeho bomba se od břevna odrazila dolů – za brankovou čáru. Sudí branku neuznali, neviděli prý, že se balon celým objemem ocitl za brankovou čarou. Jenže on tam byl. "Nejmíň o půl metru,“ připustila i německá legenda Franz Beckenbauer. Celý svět viděl díky televizní technice, že Angličané byli okradeni. A nakonec prohráli 1:4.

Skandál tak jen volně navázal na nejslavnější gól tohoto druhu, z finále MS 1966, kdy se utkala stejná dvojice soupeřů. A siru Geoffu Hurstovi tehdy rozhodčí naopak uznali spornou rozhodující branku na 3:2, u níž se dodnes vedou dohady, jestli při odrazu od břevna skončil balon na brankové čáře, nebo za ní.

Platini video blokuje

Dnes už tyto situace ve fotbale sporné nejsou, protože na MS 2014 v Brazílii FIFA videotechnologii umožňující zkoumat právě tento problém vpustila. Branková čára je sledovaná soustavou kamer a systém umí se stoprocentní jistotou vyhodnotit, zda byl balon plným objemem za ní. Rozhodčímu se pak na speciálních hodinkách rozsvítí hlášení, zda branky bylo, či nebylo dosaženo. Podobný systém už využívá například i anglická Premier League.

"Ale pozor, video hlídá jen brankovou čáru,“ zdůrazňuje Sepp Blatter, prezident FIFA, který využití technologií ve fotbale léta odmítal.

O využití videa pro posuzování ofsajdů či faulů uvnitř šestnáctky se zatím spíš jen mluví. A třeba i o možnosti, že by trenéři měli možnost rozporovat takové situace například dvakrát za poločas. Tuhle inspiraci tenisem zvažuje i ragby.

Zásadním odpůrcem použití videotechnologie ve fotbale je ale Michel Platini, prezident UEFA a muž, který dost možná Seppa Blattera, zprofanovaného korupčními aférami, v únoru v čele světového fotbalu vystřídá. Platini dává přednost "lidskému prvku“ i se všemi jeho chybami. Zavedl proto v Lize mistrů dva brankové rozhodčí, kteří vlastníma očima hlídají obě brankové čáry. Tento model využívá v důležitých zápasech i česká liga, naposledy při utkání Jablonec - Sparta.

Trvá to moc dlouho, stěžují si kritici

Ale ani v ragby nemá v užívání videa jen samé příznivce. Objevuje se kritika, že zkoumání videa zápasy nesnesitelně zdržuje, často i proto, že se rozhodčí na TMO obracejí i v situacích, kdy by měli mít odvahu rozhodnout sami. V prvním zápase šampionátu Anglie – Fidži zabralo zkoumání videa 28 procent přerušení hry.

Což není úplně mnoho, ale není také úplně obvyklé, aby si rozhodčí žádal konzultaci po třech položených pětkách. (Videorozhodčí dvě, pro každý tým jednu, potvrdil a jednu, fidžijskou, správně neuznal.) Vedení turnaje proto už ujistilo veřejnost, že udělá všechno pro to, aby čas „ztracený“ při práci videorozhodčích byl co nejkratší.

"Je to ale opravdu nesmírně užitečná pomoc,“ říká rozhodčí Rázga, i když v českých poměrech samozřejmě můžeme na pomoc videorozhodčího zapomenout. "Ragby je nesmírně rychlý sport, kde je občas velmi obtížné rozhodnout, který si ale přitom zakládá na tom, že vyhraje opravdu ten lepší, a ne ten, komu pomohou, i když třeba neúmyslně, rozhodčí.“

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy