"CITIC Europe ke 30. 6. 2019 ukončila smlouvu o partnerství s FAČR. Platí však naše nabídka, že v případě širší shody na zrychleném zavedení VAR na všechny zápasy jsme připraveni účelově spolufinancovat tento jeden konkrétní projekt," napsal Tvrdík krátce před polednem na Twitter.
Citic Europe ke 30.6.2019 ukoncila smlouvu o partnerstvi s FA CR. Plati vsak nase nabidka, ze v pripade sirsi shody na zrychlenem zavedeni VAR na vsechny zapasy jsme pripraveni ucelove spolufinancovat tento jeden konkretni projekt.
— Jaroslav Tvrdik (@JaroslavTvrdik) June 4, 2019
Smlouvu o partnerství s asociací převzala čínská společnost od firmy CEFC, jejíž aktiva loni převzala. CEFC se stala partnerem FAČR v roce 2015, krátce po vstupu do Slavie.
Délku ani podrobnosti kontraktu tehdy obě strany nezveřejnily, ale podle tehdejšího šéfa asociace Miroslava Pelty měla před čtyřmi lety uzavřená smlouva znamenat výraznou finanční podporu zejména pro reprezentační výběry.
O tom, že CITIC je jedním z významných partnerů reprezentace, svědčí i fakt, že se logo společnosti nachází na reprezentačních oděvech na prsou, hned pod lvíčkem ze státního znaku.
Tvrdíkovo oznámení je další z reakcí na průběh baráže o Fortuna:Ligu, která v českém fotbale zvedla vlnu emocí.
Druholigová Jihlava, která se cítila poškozena verdikty sudích ve dvojutkání s Karvinou, dnes ráno vydala prohlášení, ve kterém vyzývá k odstoupení vedení komise rozhodčích a ostatní kluby k tomu, aby se k její žádosti připojily. Reakce českého zástupce společnosti CITIC v tomto kontextu vypadá jako podpora jihlavské kauzy.
Video pro všechny
Druhá část Tvrdíkova prohlášení, která mluví o podpoře videa, se vztahuje k faktu, že ani na utkáních baráže, ani ve většině ligových duelů nebyl videorozhodčí (VAR) přítomen. A to kvůli vysokým finančním, technickým i personálním nárokům.
V uplynulé sezoně dokázala Ligová fotbalová asociace (LFA) ve spolupráci s O2 TV, která zajišťuje většinu přenosů z Fortuna:Ligy, obsloužit pomocí VAR tři utkání kola, většinou přitom šlo o duely Slavie, Plzně a Sparty.
To podle mnohých kritiků včetně Tvrdíka vytvářelo nerovnost, na kterou doplácely zejména menší kluby, které pod dohledem videa nehrály tak často.
"Požádal jsem předsedu asociace, aby zvážil svolání jednání vybraných partnerů (vedení LFA, akcionáři největších klubů - Sparty, Plzně a Slavie, představitelé nejvýznamnějších sponzorů) k diskusi o zrychleném zavedení videa na všech stadionech ligy a hledání cest jeho financování," uvedl v únoru Tvrdík a jeho aktivitu posléze potvrdil i šéf FAČR Martin Malík.
Dnešní vyjádření naznačuje, že tuto aktivitu by CITIC byla ochotna nadále podporovat, a to i finančně. Sám Tvrdík v minulosti odhadl cenu nákladů na jednu sezonu na přibližně 190 milionů korun.
Alespoň podle šéfa O2 Marka Kindernaye by se ale nejspíš i v případě finančního zajištění nepodařilo navýšení kapacity VAR zajistit hned od prvních kol nové sezony, která začíná o víkendu 13. a 14. července.
"Pokud do toho někdo dá finance, jak říká pan Tvrdík, reálné to je. Je to finančně náročná záležitost, takže jakoukoli takovou aktivitu vítám. Přestávka v létě je ale krátká, takže nevidím moc pravděpodobné, že by se to stihlo," sdělil Aktuálně.cz Kindernay.
Firma CITIC, kterou Tvrdík v Česku reprezentuje jako zástupce dozorčí rady, se v tuzemsku nezajímá jen o fotbal. Čínská státní firma spoluvlastní pivovarnickou skupinu Lobkowicz, podíl má i v TV Barrandov i u největšího leteckého dopravce v Česku Travel Service a vlastní také několik luxusních pražských hotelů.
Všechny tyto majetky převzala loni na jaře od předlužené společnosti CEFC, která se kvůli masivním investicím po Evropě dostala do finančních problémů.