Mimořádná zpráva

Přestaňte škodit a odstupte. Jihlava po divoké baráži vyzývá k revoluci

yac yac
4. 6. 2019 10:47
Fotbalová Vysočina Jihlava se stále nesmířila s tím, jakým způsobem skončila baráž o Fortuna:Ligu, v níž podlehla Karviné. Podle vedení klubu, trenérů i samotných hráčů byla obě utkání řízena rozhodčími tendenčně.
Jozef Chovanec, šéf komise rozhodčích
Jozef Chovanec, šéf komise rozhodčích | Foto: Milan Kammermayer

I proto se v Jihlavě rozhodli sepsat a na svém oficiálním webu zveřejnit otevřenou výzvu k tomu, aby odstoupilo vedení komise rozhodčích, která má nasazování arbitrů v ligových soutěžích na starosti. A ve svém boji žádá o podporu dalších fotbalových klubů i Ligové fotbalové asociace (LFA).

"Vyzýváme nejen v kontextu obou barážových dvojutkání komisi rozhodčích a zejména pány Chovance (šéf komise, pozn. red.) a Wilczeka (Chovancův zástupce), aby přestali škodit českému fotbalu a odstoupili," píše se ve výzvě, kterou Jihlava zveřejnila v úterý ráno.

V textu výzvy se uvádí, že rozhodčí v barážovém dvojutkání výrazně stranili Karviné, které měli pomoci mimo jiné odpuštěním dvou červených karet v nedělní odvětě (1:1), nebo neodpískáním penaltového zákroku na Pavla Šulce v prvním zápase (který vyhrála Karviná 2:1). 

"V těchto utkáních sudí ukázali absenci svědomí, jestliže jim nevadí takto poškozovat jedno z mužstev," píše se v prohlášení. "A do toho všeho se naším hráčům okatě vysmívali."

Podle autorů textu je přitom jedno, zdali za údajně tendenčním rozhodováním arbitrů stála neschopnost sudích, nebo korupce, v obou případech je to prý důvod pro odstoupení vedení komise.

A pokud neodstoupí sami, měl by podle výzvy zasáhnout, anebo také odstoupit, i šéf FAČR Martin Malík. Právě za jeho působení se podle Jihlavských měla situace v českých profesionálních soutěžích výrazně zhoršit.

Malík se ovšem podle mluvčího Michala Jurmana  k celé věci vyjádří až po návratu z volebního kongresu FIFA a pátečním zápase Česka s Bulharskem.

Berbr: Je to pod mou rozlišovací schopnost

Fotbalová asociace se tedy zatím k celé kauze vyjádřila pouze ústy místopředsedy Romana Berbra, který prohlásil, že za některé problematické verdikty sudích v baráži může absence videa. 

"Vůbec do toho nechci mluvit, protože je to mimo mé rozlišovací schopnosti. Je to věc, kterou řídí Ligový výbor a musí si to vyřešit sám," prohlásil Berbr v České televizi. "Upozorňoval jsem na výkonném výboru, aby si liga dala na baráž VAR. To byla největší chyba, kterou liga udělala, protože to je utkání, které je o život. Tam by měl být. A ne ve skupině, kde se o nic nehraje."

Ligová fotbalová asociace (LFA) ovšem ústy svého předsedy reagovala tak, že nebylo technicky možné videorozhodčí na všechna barážová utkání nasadit kvůli povolení od mezinárodních orgánů a také kvůli kvalitě TV přenosu. 

"Z těchto důvodů Ligový výbor LFA s dostatečným předstihem rozhodl a veřejně oznámil, že videorozhodčí na barážová utkání nebude nasazen," řekl Dušan Svoboda pro pořad České televize Dohráno plus. 

Jihlava apeluje na ostatní kluby

I proto zástupci Vysočiny apelují v závěru své výzvy na ostatní profesionální kluby a LFA, aby se k jejich výzvě připojily. 

"Bohužel musíme konstatovat, že v této sezoně došlo k významnému ,utažení šroubů´ a citelnému návratu ,starých časů´. Najdeme patrně kluby, kterým to vyhovuje, ale pevně věříme, že je více těch, kterým nikoli. Náš klub do systému ",eď tě poškodíme a za týden ti to vrátíme´ vstoupit nechce.

Vyzýváme profesionální kluby a jejich majitele, potažmo LFA, aby se nahlas ozvali proti systematickému bezpráví, které se kolo od kola prohlubuje. Je absurdní, že kluby s rozpočty v desítkách či stovkách milionů korun utlačuje pár jedinců často mizerné pověsti," píše se v závěru prohlášení.

Přečtěte si celý text prohlášení FC Vysočina Jihlava

Představitelé našeho fotbalu se zaklínají snahou o nalákání diváků, zvýšení atraktivity obou profesionálních lig a navenek se může zdát, že se k těmto cílům podnikají kroky. V pozadí a na hřištích se však ve skutečnosti často děje něco úplně jiného.

Od začátku sezony se k nám dostávají velmi divoké zkazky o tom, jak které zápasy dopadnou, kdo postoupí z druhé ligy z prvního místa, kdo spadne z první ligy, který rozhodčí bude kde pískat. Historky o tom, jak se jistý sportovní ředitel jednoho týmu ČFL chlubí, že ve druhé lize udělal zápas na klíč, historka o tom, že Karviná sice byla ve skupině o udržení poškozena, ale bylo jí slíbeno, že se jí to vrátí v baráži, a jiné podobné smyšlenky. To nejšílenější na těch všech historkách je, že v nich tvrzený scénář se v poměrně velkém procentu případů naplnil.

V našem případě může někdo namítnout, že fňukáme po tom, co jsme nepostoupili. Kdo alespoň část některého z našich barážových utkání viděl, pochopí, že nemůžeme nad tím, co se stalo, zavřít oči. Pokud to stejně někdo bude považovat za pláč, je nám to upřímně jedno, protože nemůžeme mlčet už kvůli našim divákům, sponzorům, partnerům a kvůli našim hráčům. Patrně nikdo ze zainteresovaných nečekal, že budeme proti Karviné lepším mužstvem a budeme reálně tlačit na postup a tato skutečnost donutila rozhodčí vydat ze sebe "to nejlepší". Ve druhém utkání dokonce za dohledu člena komise rozhodčích pana Mareše.

Obě utkání jsme byli pod permanentním tlakem celé trojice sudích, kteří občas neuvěřitelně otáčeli posuzování věcí na hřišti, když vrcholem bylo nařízení přímáku pro Karvinou namísto penalty pro nás po faulu na Pavla Šulce v 60. minutě zápasu v Karviné. Dále rozhodčí neudělovali karty hráčům soupeře za zjevná porušení pravidel (v našem domácím utkání dvě červené) a do toho všeho se našim hráčům okatě vysmívali. V těchto utkáních sudí ukázali absenci svědomí, jestliže jim nevadí takto poškozovat jedno z mužstev, ale v zásadě oni vinu nenesou, jsou totiž jen nástrojem něčích zájmů. Toto není obžaloba slušných rozhodčích, kterých je určitě celá řada, ale té skupiny lidí, která má to špatné na našem ligovém fotbale na svědomí.

Vyzýváme nejen v kontextu obou barážových dvojutkání komisi rozhodčích a zejména pány Chovance a Wilczeka, aby přestali škodit českému fotbalu a odstoupili. Celá sezona je plná skandálních rozhodnutí bez ohledu na přítomnost VAR. Buď jsou konkrétní rozhodčí zcela neschopní, nebo naopak chyby dělají naschvál. Na každý pád jsou obě možnosti důvodem pro okamžitou rezignaci celé komise. Pokud by si někdo dal tu práci a udělal si statistiku, kteří rozhodčí jezdí na zásadní utkání včetně obou barážových dvojzápasů, bezpochyby by narazil na stejná jména a tito rozhodčí na tato utkání nejezdí proto, že jsou tak dobří, ale proto, že jsou spolehliví s ohledem na požadovaný výsledek. Můžeme se jenom dohadovat, jestli jsou konkrétní utkání řízena nesprávně jen z neschopnosti, nebo jen tak ze sportu, nebo z jiných pohnutek.

Vyzýváme předsedu VV FAČR pana Malíka, aby začal jednat a učinil kroky vedoucí k nezávislosti důvěryhodnosti rozhodčích a nezávislosti jejich komise, jak ostatně před svou volbou sliboval, nebo aby odstoupil. Od jeho nástupu do funkce se situace zásadně zhoršila, důvěra veřejnosti i klubů je nulová a do fotbalu se vrátila celá řada kontroverzních lidí.

Vyzýváme profesionální kluby a jejich majitele, potažmo LFA, aby se nahlas ozvali proti systematickému bezpráví, které se kolo od kola prohlubuje. Je absurdní, že kluby s rozpočty v desítkách či stovkách milionů korun utlačuje pár jedinců často mizerné pověsti.

Bohužel musíme konstatovat, že v této sezoně došlo k významnému "utažení šroubů" a citelnému návratu "starých časů". Najdeme patrně kluby, kterým to vyhovuje, ale pevně věříme, že je více těch, kterým nikoli. Náš klub do systému "teď tě poškodíme a za týden ti to vrátíme" vstoupit nechce.

Žádáme o podporu od každého, kdo smýšlí stejně jako my. Buďme slyšet, ať se konečně fotbal posune na Západ a nezůstává na Východě.

Podepsáni: vedení, zaměstnanci a hráči FC VYSOČINA JIHLAVA, a.s., obchodní a reklamní partneři klubu, fanoušci a podporovatelé FC Vysočina

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Leverkusen před duelem na Slavii porazil 3:1 Augsburg

Fotbalisté Leverkusenu před čtvrtečním duelem na Slavii porazili v dohrávce 5. kola bundesligy Augsburg 3:1. Dva góly Bayeru dal argentinský útočník Lucas Alario, který se střelecky prosadil ve třetím soutěžním utkání za sebou. V nastavení završil skóre jeho francouzský kolega z útoku Moussa Diaby.

Alario po čtvrthodině hry proměnil penaltu za hru rukou. Krátce po přestávce domácí neuhlídali rychlý protiútok a záložník Daniel Caligiuri vyrovnal, ale čtvrt hodiny před koncem si Alario naběhl na centr z přímého kopu a hlavou rozhodl. Diaby v závěru zpečetil výsledek střelou do prázdné branky po zoufalé snaze hostů o vyrovnání i s brankářem v útoku.

Leverkusenu stále chyběl zraněný útočník Patrik Schick. Ze stejného důvodu nebyl připraven na druhé straně záložník Jan Morávek, jen na lavičce strávili zápas brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý.

Leverkusen drží v bundeslize neporazitelnost, po úvodních třech remízách teď podruhé za sebou vyhrál a posunul se na čtvrté místo. Ve čtvrtek se Bayer od 21:00 představí v Edenu ve 2. kole Evropské ligy, v tom prvním v minulém týdnu deklasoval Nice 6:2. Pražané vstoupili do soutěže porážkou 1:3 na hřišti izraelského týmu Beer Ševa.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Leverkusen - Augsburg 3:1 (16. z pen. a 74. Alario, 90.+4 Diaby - 51. Caligiuri).

Zdroj: ČTK
Další zprávy