Dočkal: V Číně jsem zjistil, že chci hrát někde, kde budu prožívat opravdové emoce

Foto: Milan Kammermayer
Marek Janoš Marek Janoš
24. 2. 2019 21:03
Po dvou letech a pěti dnech se vrátil Bořek Dočkal na Letnou. Když odcházel, byla Sparta třetí a na vedoucí Plzeň ztrácela sedm bodů. Ve velmi podobné situaci jsou sparťané i nyní, třicetiletý záložník byl ale po výhře nad Baníkem 3:2 hodně optimistický.

"Pokud půjdeme tímto směrem, bude hodně těžké nás příští rok zastavit," zhodnotil vývoj týmu v posledních měsících, kdy se Spartou absolvoval zimní přípravu. "Za dva měsíce vidím velký posun. Vidím progres, i když fanoušci ne. Oni čekají jen na výsledný produkt v sobotu a neděli. Já jsem s týmem každý den a vidím velký rozdíl oproti podzimu," ohradil se při narážce na nespokojenost fandů po prvních dvou jarních zápasech.

V neděli proti Baníku už zaplněná Letná hnala Spartu kupředu. Žádný pískot, žádné nadávky. "Chytili jsme lidi začátkem zápasu, byl to od nás dobrý vstup do utkání," hledal důvody změny nálady Dočkal. "Nebylo by fér to svádět na moji přítomnost. Tým si za dnešní výkon podporu fanoušků zasloužil. Odvedl velký kus práce. V prvních dvou zápasech to nebylo herně tolik vidět. Ale věřil jsem a cítil, že tým na to má. Jen potřebuje získat nějaké sebevědomí."

Sparta v zápase prohrávala 0:1 po brance Dameho Diopa, ale dokázala utkání díky gólům Lukáše Štětiny, Davida Moberga Karlssona a Václava Drchala otočit. Dočkal se na obratu podílel asistencí. Dokázal rozhýbat středovou řadu Sparty, přispěl rychlými nahrávkami do křídel i klidnou myslí na rozehrávce.

Staronový kapitán Sparty se dočkal pochvaly od obou trenérů. "Dočkal je pro Spartu rozhodně přínos. Na jeho příchodu vydělá nejen Sparta, ale celý český fotbal," mínil po utkání trenér Baníku Bohumil Páník, který byl velmi zklamaný z individuálních chyb svého týmu. "Dočkal tomu dal myšlenku navíc, ale celý tým předvedl skvělý výkon," dodal sparťanský trenér Zdeněk Ščasný.

"Cílem a přáním nás všech je mít nejvyšší ambice. Vyhrávat tituly a být zase vidět v Evropě. Je třeba jít postupnými kroky. To, jak dohrajeme tuto sezonu, může být hrozně důležité v budoucím vývoji týmu. Je tu spousta mladých kluků a s každým vítězstvím bude sebevědomí stoupat. Vidím velký potenciál tohoto týmu a jsem tímto směrem pozitivní," neskrýval Dočkal po utkání optimismus.

Sparta dohrávala v deseti a pohyblivému záložníkovi v posledních minutách docházel dech. "Fyzicky to pro mě bylo na konci na hraně. Jenom tréninkem se zápas nedá nikdy nahradit. Cítím, že jak zápasy budou přibývat, budu jistější," komentoval svůj první výkon po návratu do české ligy.

Odchodu do Číny Dočkal nelitoval, přestože poslední dva roky se mu nehodnotily lehce. "Pro můj vývoj to byly důležité dva roky. Sparta si taky prošla nějakým vývojem. Bůhví, jak by to bylo, kdybych tu zůstal," přemýšlel.

Náladu mu nezkazila ani dlouhá jednání mezi Spartou a čínským klubem, která se táhla už od října. Po celou dobu Dočkal věřil, že se kluby dohodnou.

V Číně si ujasnil, jakým směrem se po odchodu z Che-nanu chce ubírat. "Zjistil jsem, že chci hrát někde, kde mi na tom bude záležet a budu prožívat opravdové emoce, které k zápasu patří. Dnes jsem si odnesl víc zážitků než za posledních pár měsíců," uzavřel povídání o svém návratu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy