Praha - Polský expert Michal Listkiewicz se stal v pátek novým předsedou komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR. A už se dal do práce.
Připravil už návrh složení nové komise, tak jak by v jeho představách měla pracovat pod jeho vedením. Oslovil v této souvislosti mimo jiných i Petra Mlsnu, současného náměstka ministra vnitra - a bývalého rozhodčího.
Mlsnovo jméno figuruje mezi dalšími na dosud utajovaném seznamu, který se deníku Aktuálně.cz podařilo získat.
Mezi pěti vybranými, s nimiž Listkiewicz hodlá úzce spolupracovat, se objevila jen jedna osoba patřící do tábora, jenž podléhá vlivu českého místopředsedy FAČR Romana Berbra, a to jeho životní partnerka Dagmar Damková.
Spolu s ní by dále měli komisi tvořit Václav Krondl, Petr Mlsna, Roman Hrubeš a Radek Příhoda.
Pokud v tomto složení komise skutečně projde, znamenalo by to výrazný předpoklad pro oslabení moci českého místopředsedy FAČR Romana Berbra. Alespoň tedy té, o níž se v zákulisí jednohlasně hovoří. On sám totiž odmítá, že by ho nějaká vazba s rozhodčími v současnosti vůbec spojovala.
Po boji o složení komise přijdou na řadu listiny. Vypadne Paták?
Nicméně už v pátek Roman Berbr hlasoval proti jmenování Michala Listkiewicze. Polský expert prošel do funkce nového šéfa komise rozhodčích jen tak tak, jeho zastánci vyhráli hlasování 6:4, více v tomto odkazu.
I celé složení nové komise musí opět schválit výkonný výbor FAČR. Očekává se v této souvislosti ještě bouřlivější svár. Existuje předpoklad, že Berbr v komisi bude chtít posílit své pozice, například zařazením Miroslava Liby, předsedy Středočeského KFS.
Ať už z toho všeho ve finále vyjde komise jakákoli, bude na ní, aby bleskově připravila listinu rozhodčích pro I. a II. ligu. Na listiny samotné už pak Berbr přímo z výkonného výboru nedosáhne, ty jsou v kompetenci komise a VV FAČR je pouze bere na vědomí. Zde se pak má hrát například o budoucnost sudího Michala Patáka a dalších arbitrů, vzbuzujících v uplynulém ročníku ligy až přílišné emoce.
Připomeňme si nejprve, kdo je vlastně Michal Listkiewicz. Někdejší špičkový mezinárodní sudí řídil v roce 1990 finálový zápas MS. S píšťalkou nechyběl ani na OH 1988, ME ve stejném roce nebo na MS 1994. V letech 1999 až 2008 řídil jako prezident fotbalový svaz v Polsku. Nyní je mimo jiné členem komise rozhodčích FIFA. A ke spolupráci s českými sudími ho letos v létě vyzval Miroslav Pelta, předseda FAČR.
Václav Krondl, první z Listkiewiczových vyvolených, usiloval v minulosti rovněž o pozici prvního muže národní asociace, v roce 1999 prohrál ale volby o šéfa Českomoravského fotbalového svazu s Františkem Chvalovským.
Krondl předtím působil jako špičkový mezinárodní rozhodčí, řídil mimo jiné finále PVP 1994 mezi Parmou a Arsenalem, objevil se také na turnaji Euro 1996. Po kvalifikačním utkání o postup na MS 1998 mezi Bulharskem a Ruskem si na jeho výkon stěžovali Rusové, kteří po porážce na turnaj do Francie nepostoupili.
Krondl působil později jako delegát, v roce 2006 se stal předsedou komise rozhodčích FAČR, v níž pracoval i Roman Berbr. Tato komise ale neměla dlouhého trvání a mezi Krondlem a Berbrem vznikl osobní rozkol, dnes se Krondl věnuje zejména své advokátní praxi v Karlových Varech.
Exministr, Peltův přítel a stále aktivní Příhoda
Petr Mlsna se jakožto expert na legislativu pohybuje už několik let ve vládních kruzích. Působil na ministerstvu spravedlnosti, v prosinci 2012 se stal ministrem bez portfeje a byl pověřen řízením Legislativní rady. Jako náměstek pracoval také na ministerstvu školství, nyní na ministerstvu vnitra.
Málokdo si dnes uvědomuje, že se zhruba před deseti lety objevoval též jako fotbalový rozhodčí zhruba na úrovni druhé ligy. Tady je ostatně důkaz.
Romah Hrubeš je taktéž bývalý prvoligový rozhodčí. Je všeobecně známo, že měl vždy blízký přátelský vztah k Miroslavu Peltovi, předsedovi FAČR a šéfovi FK Jablonec. Hrubeš poslední dobou působil jako výkonný ředitel Nadace fotbalových internacionálů.
Radek Příhoda je stále aktivním rozhodčím, na listině FIFA od roku 2008. Jako hlavní arbitr řídil mimo jiné duely předkol Ligy mistrů Steaua Bukurešť - Vardar Skopje nebo Razgrad - Dinamo Záhřeb. Pokud by prošla jeho nominace do komise, s aktivním pískáním by logicky musel skončit.
Dagmar Damková se stala bezesporu nejvýraznější ženskou rozhodčí české fotbalové historie. V domácí nejvyšší soutěži mužů odřídila 45 utkání, na mezinárodní scéně pak uspěla při řízení zápasů ženského fotbalu, kde opakovaně pískala duely na turnajích MS a OH: V Pekingu v roce 2008 řídila olympijské finále.
Posléze se prosadila též jako funkcionářka, stala se členkou komise rozhodčích UEFA, podobnou funkci ještě začátkem tohoto roku zastávala na FAČR. Posléze ale předsednickou funkci opustila se zdůvodněním, že má příliš práce na mezinárodní scéně.
Dočasně pak komisi vedl Miroslav Tulinger, nicméně po sérii skandálů, mezi nimiž nescházeli ani opilí sudí Pilný a Jech, kteří totálně namol řídili ligový duel v Příbrami, pak Pelta mandát Tulingerovi neprodloužil. A ukázal na Michala Listkiewicze.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz