Česká fotbalová liga patří k nejútočnějším v Evropě

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
15. 9. 2011 7:00
Nejvíce se útočí v Itálii, nejméně na Slovensku
David Lafata
David Lafata | Foto: ČTK

Praha - Nejen vizuální dojem, ale i fotbalové statistiky dosvědčují skutečnost, že česká Gambrinus liga patří v novém ročníku mezi nejofenzivnější soutěže Evropy.  

V žebříčku, který sestavilo Aktuálně.cz, patří v nově rozjeté sezoně nejvyšší tuzemské fotbalové soutěži osmé místo s průměrem 3,02 branky na jedno utkání.

Daleko za českou ligou tak zůstávají například ofenzivním fotbalem vyhlášené ligy Španělska (2,8 gólu na zápas), Portugalska (2,59 branky na utkání) či Francie (2,44 gólu na zápas).

Čtěte také:

Lafata zničil i Slavii. Vyhodí Sešívaní Petrouše?
Plzeň před LM porazila Sigmu. Ač hrála poločas o deseti

O necelou desetinku horší než Gambrinus liga je v tomto ohledu i slavná anglická Premier League, která se díky ofenzivním hodům týmů z Manchesteru v prvních kolech vypracovala na průměr 2,94 branky na utkání.

Komňacký: nůžky mezi ligovými týmy se rozevírají

Příčiny této pozoruhodné skutečnosti se pokusil pro Aktuálně.cz vysvětlit František Komňacký, kouč momentálně nejútočnějšího celku Gambrinus ligy Jablonce.

Ten především upozornil na to, že na začátku sezony mají ligové týmy méně existenčních starostí, a tak si mohou dovolit hrát bezstarostnější fotbal než v době, kdy jde o poháry či sestupové příčky.

Foto: Aktuálně.cz

"Gólová úroda je letos opravdu nadstandardní. Já osobně si myslím, že zvlášť na začátku sezony se mužstva snaží více útočit, protože nejsou ještě tolik svázána postavením v tabulce a nutností třeba za každou cenu získat bod, a tudíž hrát toho těžkého „zanďoura"," myslí si kouč týmu, který letos nasázel v šesti kolech devatenáct branek. "Zdaleka si nejsem jistý, že to vydrží celou sezonu."

"Je to ale i zásluha trenérů, potažmo majitelů, kteří chtějí, aby se hrálo více dopředu, aby padalo více branek, aby chodili lidé na fotbal. Zkrátka aby se fotbal prezentoval takovým atraktivnějším způsobem. Dost to ale záleží i na hráčích, které má tým k dispozici," míní kouč. 

Vliv navíc může mít i to, že se liga kvalitativně polarizuje, jinými slovy že týmy se dělí na čím dál lepší a čím dál horší. "Rozevírají se nůžky mezi nejlepšími a těmi slabšími, protože nejvíce branek většinou padá, když hraje mužstvo ze špičky s těmi týmy, které mají sestupové starosti," tvrdí Komňacký. 

Nejvíce útočí... Italové?!

V čele žebříčku nejofenzivnějších ligových soutěží je poněkud překvapivě druhdy spíše defenzivou vyhlášená italská liga, ovšem průměr 3,5 branky na zápas může být do jisté míry zkreslen tím, že se zatím odehrálo pouze jediné kolo Serie A. Jen o málo hůře než italští fandové jsou na tom Holanďané. Příznivci tamější Eredivisie průměrně vidí v zápase 3,5 branky.

Foto: Reuters

"V Holandsku je ten akcent na ofenzivní hru značný, což jsme sami poznali, když jsme teď s jedním holandským mužstvem hráli v pohárech (AZ Alkmaar, pozn. red.)," okomentoval čelo žebříčku Komňacký.  "Ta Itálie mě ale překvapuje, tam to totiž vždycky bývalo spíše obráceně."

"Obecně lze pozorovat ofenzivní trend obzvláště v západních ligách právě typu holandské či německé, kde se razí styl hrát se třemi útočníky. Tam, kde chtějí, aby ta soutěž byla atraktivní, a tudíž se nutí jak hráči, tak trenéři, aby bylo stavěno více ofenzivních hráčů a hra byla stavěna více dopředu," dodává úspěšný kouč.

Před Česko, kterému patří společně s Norskem osmá příčka, se na čelo nejofenzivnějších soutěží propracovaly krom Itálie a Holandska ještě nejvyšší ligy Estonska, Severního Irska, Dánska, Lotyšska a Švýcarska.

Nejvíce se brání na Slovensku

Opačný konec žebříčku zabírají někdejší federální partneři Česka Slováci. Corgoň liga se totiž po sedmi odehraných kolech může pochlubit pouze dvěma brankami na utkání. Obecně tak padne v utkání slovenské ligy běžně o gól méně než v zápase Gambrinus ligy.

Foto: Reuters

Zde je podle Komňackého nutné si povšimnout vyrovnanosti slovenské nevyšší soutěže. První a osmý tým tam momentálně dělí pouhé tři body, a tak má Corgoň liga daleko do polarity Gambrinus ligy. (V české lize dělí první Spartu a osmou Příbram devět bodů, přičemž je odehráno dokonce o zápas méně než na Slovensku).

"Celkově je slovenská liga mnohem vyrovnanější, obzvlášť když trochu ztratila Žilina, jež byla dříve tím mužstvem, které dokázalo soupeřům dát třeba pět branek. A to není nikdy moc dobře, protože tam potom záleží na každém bodu, a tak je každý zápas svázán taktikou a atraktivita jde stranou," vysvětlil kouč Jablonce, jenž v minulosti trénoval například právě Žilinu, Púchov nebo Ružomberok.

Nižší gólový průměr na zápas než Gambrinus liga mají i ostatní středoevropské soutěže, nejen ta slovenská. V Bundeslize jsou po pěti kolech na průměru 2,91, v Rakousku na 2,69 a v Polsku na 2,43 brankách na utkání.

Ještě loni by přitom Gambrinus liga hladce zapadla do průměru. Oproti sezoně 2010-2011 si ale polepšila průměr ze 2,68 o téměř čtyři desetiny, a tak se po zásluze vyhřívá na čele tabulek.

Útočit chtějí i reprezentace

Ofenzivnější trend fotbalu zohledňují i některé fotbalové reprezentace, ovšem na této úrovni často svazuje útočné ambice jednotlivých výběrů důležitost utkání. Hrát na přestřílení soupeře si tak mohou dovolit jen ty nejlepší týmy.

Fotbalisté Sigmy Olomouc slaví vítězství.
Fotbalisté Sigmy Olomouc slaví vítězství. | Foto: ČTK

"Celkový trend k ofenzivnějšímu fotbalu tu asi je, na reprezentační úrovni všichni chtějí, aby mužstvo vyhrávalo a prosadilo se atraktivnější hrou. Nám (reprezentaci Česka) se to sice v poslední době moc nedaří, ale například v utkání s Ukrajinou (Česko vyhrálo 4:0, poz. red.) bylo vidět, že mužstvo chtělo hrát a vyhrát," tvrdí Komňacký.

"Na reprezentační úrovni je zodpovědnost ještě vyšší než lize a určitě je tam tlak na výsledek. Třeba Anglie si může dovolit jít do rizika, protože ví, že když dostane branku, je schopná sama dvě nebo tři vstřelit," dodal asistent českého reprezentačního kouče Michala Bílka.

100 branek za ligovou sezonu? Jen teorie

Zajímavé je, že pokud by se podařilo Jablonci pod Komňackého vedením udržet současný průměr více než tří branek na zápas, mohl by v závěru sezony atakovat snovou hranici sta branek za sezonu. Podle zkušeného trenéra to ale moc pravděpodobné není.

"Já si myslím, že stogólová meta moc reálná není. To je spíš z říše teorie. Určitě by to šlo dokázat, pokud by ta nejsilnější mužstva hrála každý zápas na doraz a soustředila se jen na ligu. Pak by asi byla schopná ve spoustě zápasů tři až čtyři branky dát, jenže pak přijdou zápasy, v nichž je soupeř složitější, nebo nechce hrát fotbal, a dokonce i když třeba na Spartě prohrává 0:1, stále to bere jako dobrý výsledek," tvrdí jablonecký lodivod.  

"A navíc je k tomu třeba připočíst i fakt, že ti naši fotbalisté leckdy při dvougólovém vedení a v podstatě rozhodnutém zápase uberou plyn a ta jejich touha vstřelit další branky a bavit diváky někdy chybí. Takže sto gólů je teoreticky možných, ale prakticky těžko představitelných," dodal Komňacký.

Žebříček nejútočnějších fotbalových soutěží Evropy (UEFA)

1. Itálie (1. kolo) 3,5
2. Nizozemí (5. kolo) 3,4
3. Estonsko (27. kolo) 3,3
4. Severní Irsko (5. kolo) 3,27
5. Dánsko (8. kolo) 3,13
6. Lotyšsko (23. kolo) 3,12
7. Švýcarsko (8. kolo) 3,08
8. Česko (6. kolo) 3,02
8. Norsko (22. kolo) 3,02
10. Albánie (1. kolo) 3
...
39. Bělorusko (24. kolo) 2,32
40. Skotsko (6. kolo) 2,21
41. Makedonie (6. kolo) 2,17
42. Kypr (2. kolo) 2,13
43. Slovensko (7. kolo) 2,02

Poznámka: Do žebříčku nebyly zahrnuty některé nejmenší ligové soutěže (např. Malta, Lichtenštejnsko) a také ligy, kde sezona ještě nezačala (Řecko, Irsko, Wales).

 

Právě se děje

Další zprávy