Němcům se sobotním vítězstvím na Letné 2:1 podařila dokonalá pomsta za potupné vyřazení od Brücknerova mužstva na Euru v Portugalsku. Zvítězili stejným skóre jako před necelými třemi roky Češi, navíc domácí tým téměř k ničemu nepustili.
Českým katem byl střelec Kuranyi
Jak probíhalo utkání na Letné?
Foto zápasu: Čech na všechno nestačil
Češi prohráli po hrubkách obrany, diskutujte, kdo může za porážku v zápase roku!
Hosté předčili Čechy v důrazu, taktice, kombinaci a celkové kompaktnosti svého výkonu. A to přesto, že český celek mohl po dlouhé době nastoupit k reprezentačnímu zápasu v nejsilnějším možném složení. Nechyběla žádná z opor, což v poslední době v reprezentačních zápasech, včetně MS, nebývalo.
- Tipovací soutěž - trefili jste výsledek? Podívejte se ZDE, zda jste nevyhráli
Před zápasem i sami Němci často skloňovali jména klíčových mužů ofenzivy českého národního mužstva - Jana Kollera, Milana Baroše a Tomáše Rosického. Ti měli platit na údajně momentálně slabší německou obranu.
Jenže vše nakonec bylo úplně jinak. Zejména střed zadních řad Německa byl totálně neprostupný. Urostlí stopeři Mertesacker s Metzelderem si bez větších problémů poradili s Janem Kollerem, na něhož stereotypně směřovala většina míčů od jeho spoluhráčů.
- Němci byli ve všem lepší, ví Brückner
Rozhovor s trenérem české reprezentace po nevydařeném utkání.
A nebyla to německá, nýbrž česká defenziva, která nejednou hořela jako papír. Zejména s Kuranyim si ve vzduchu čeští obránci vůbec nevěděli rady. Domácí obrana nestíhala, nabídla soupeři spoustu prostoru a nedokázala reagovat na vynikající pohyb a důraz německých hráčů.
Očekávaná kreativita záložní formace se rovněž nekonala. Kapitán Tomáš Rosický ukázal jen náznak toho, co předvádí v Arsenalu. Jeho akce zastavoval už v zárodku ve velkém stylu hrající defenzivní štít Torsten Frings a jeho spoluhráči.
Snad jen přímočaré akce Jana Poláka byly světlými momenty jinak nevýrazného výkonu obhájců bronzových medailí z posledního ME.
Fotbaloví rowdies řádili v centru Prahy
Obávaní němečtí hooligans se před zápasem střetli v centru Prahy s policií a českými fanoušky. Uvnitř: Galerie
Ukázali jsme sílu, chválí kouč Němců
Maximálně spokojený byl po výhře nad českými fotbalisty trenér Německa Joachim Löw.
Neefektivní a nenápaditá hra středopolařů prakticky odřízla útočné duo Koller, Baroš od hry. Ti většinou dostávali předvídatelné pasy a míče tak přebírali bez momentu překvapení a důsledně pokrytí.
Přestože selhal tým jako celek a v žádné z činností Němce nepředčil, nejviditelnější slabinou Brücknerova týmu byla obranná hra. Na ní se podílí rovněž celé mužstvo, ale slabý střed obrany ve složení Jiránek, Rozehnal byl evidentní.
Trenér Brückner stoperskou dvojici nevyměnil, přestože z ní i v předchozích zápasech čišela nejistota, která se pak přenese na zbytek týmu. Kouč měl v kádru Radoslava Kováče, jenž obstál na tomto postu na MS proti Itálii. Rozhodl se však v důležitém zápase neriskovat a vsadil na vyzkoušenou variantu a Kováče s Grygerou nechal na lavičce.
Obstáli jen Polák s Čechem
Petr Čech: Měl podobnou úlohu jako v zápase na MS proti Ghaně. Porážku odvrátit nemohl, ale zlikvidováním řady stoprocentních šancí soupeře jí dal alespoň přijatelnou tvář. Nebýt jeho, mohl zápas skončit debaklem. Ve vyložených šancích si na něho nepřišel ani Podolski, ani Schweinsteiger. Proti Kuranyiho hlavičkám byl však krátký. Na gólech ale vinu nenese.
Tomáš Ujfaluši: Čelil hlavní síle soupeře. Levá strana německého týmu "zatápěla" domácím nejvíce. Přes jeho kraj obrany se často valil Podolski se Schweinsteigerem. Nic vyloženě nepokazil, ale tentokrát nebyl tím suverénem jako v zápasech proti Walesu nebo Slovensku. K podpoře ofenzivy se dostal minimálně.
Martin Jiránek: Kiksu v obraně se dopustil hned na začátku zápasu. Často nestíhal rychlosti soupeře. Nevyvaroval se nepřesností, v polovině prvního poločasu laxní přihrávkou ve vápně málem "namazal" Podolskému na gól. Svůj podíl měl i na druhém gólu Kuranyiho.
David Rozehnal: Jeho Paris St. Germain se v lize nedaří a pohodu si na zápas s Německem zrovna nepřivezl. Střed obrany byl pro soupeře prostupný. Při prvním gólu jej Kuranyi snadno přeskočil, a to nebyl jediný Rozehnalův prohraný souboj.
Marek Janklulovski: Ani on v soubojích s Kuranyim neměl úplně čisté svědomí. Těsně po vedoucím gólu mu německý střelec zamotal na levé straně hlavu, výborně uvolnil Podolského, který ranou z dálky napálil míč do břevna.
Libor Sionko: V Sionkově případě Brückner potvrdil, že hráč jeho důvěru jen tak neztratí, i když se opakovaně nevejde do klubové jedenáctky. Rychlé křídlo Glasgow Rangers na svůj excelentní výkon proti Slovensku v sobotu nenavázalo. Sionko toho spoustu naběhal, ale jeho rychlé úniky a kličky mu nevycházely. To může logicky pramenit z absence zápasové praxe. Marnost jeho snažení dokumentoval i opakovaný pád po uklouznutí bez cizího zavinění. Po poločase jej střídal Jaroslav Plašil.
Tomáš Galásek: V Norimberku je nepostradatelným. Proti Německu však nebyl defenzivní štít Brücknerova týmu zdaleka takovou oporou, jakou býval. Němci neměli s přechodem středu hřiště moc starostí. Hru dopředu svého týmu brzdil, s rozehrávkou až příliš otálel.
Tomáš Rosický: Byl jen stínem Rosického z Arsenalu. Po zranění už sice hrál ligové utkání, ale starou formu ještě zpět nemá. Jako kapitán a tvůrce hry měl mužstvo strhnout, jenže to se nestalo. I on se stereotypně snažil propasírovat míč středem hřiště na obsazeného Jana Kollera. Jen velmi zřídka pobavil diváky povedenou akcí či přihrávkou. Němci jej uplně eliminovali.
Jan Polák: Jednoznačně nejlepší hráč českého týmu v poli. Předváděl odvážné a přímočaré akce, jeho důrazná hra na soupeře platila. Hned v úvodu zápasu připravil gólovou šanci pro Baroše, ten se však neprosadil. Svůj výkon korunoval gólovou střelou, kterou usměrnil do branky Milan Baroš.
Jaroslav Plašil: Vlétl do druhého poločasu místo Sionka jako uragán. Bylo ho všude plno, jenže velkým přínosem pro tým nebyl. Málem dal vzpomenout na zbytečnou nepovedenou kličku poblíž šestnáctky ze zápasu s Německem na Euru 2004. Se střelbou z dálky vždy váhal tak dlouho, až se před ním zformoval blok německých hráčů.
Jan Koller: Sváděl boj s větrnými mlýny. Jeho hru měli Němci dobře zmapovanou, ale ani jeho důsledné pokrytí neodradilo spoluhráče k nakopávaným míčům, které celý zápas nevedly k úspěchu. Koller byl velmi těsně bráněn, neustále měl někoho na zádech, což s přibývajícím časem nesl čím dál tím hůře. Jeho vztek nad marností jeho snahy vyústil k nakopnutí Fringse, za což inkasoval žlutou kartu. Z blížícím se koncem si častěji stěžoval na verdikty rozhodčího, rozhazoval rukama a ztratil koncentraci.
Milan Baroš: V zápase nebyl příliš vidět. Na začátku nevyužil chytrého vysunutí od Poláka. Víceméně náhodně tečoval Polákovu střelu, která skončila gólem. Po úspěšném zásahu ožil a předvedl několik pěkných momentů. Průnik skoro přes celé hřiště, při němž se prokličkoval mezi dvěma hráči oživil vzpomínky na Baroše v době šampionátu v Portugalsku.
Pozn: Střídající Marek Kulič a Stanislav Vlček nebyli hodnoceni.