Němci byli ve všem lepší, ví Brückner

Václav Rojík
25. 3. 2007 1:00
Praha - Velký rozdíl v kvalitě, tak pojmenoval trenér Karel Brückner příčinu zasloužené prohry české reprezentace s fotbalisty Německa. Uvnitř: AUDIO a GALERIE

"Myslím, že vítězství zaslouženě patří soupeři. Předčil nás na všech postech," uznal Brückner po porážce na Letné 1:2. Jeho tým si téměř celý zápas nevěděl rady s výborně organizovanou hrou soupeře.

Jen díky skvělému gólmanovi Petru Čechovi drželi domácí šance alespoň na bod až do posledních minut zápasu. Jenže hra na riziko přinesla jen snížení po teči Milana Baroše.

Váš tým na Německo v sobotu nestačil, v čem byla hlavní příčina porážky?
Soupeř předvedl výkon se vším všudy. Ukázalo se, že o nějaké oslabení v jejich případě vůbec nešlo. Vítězství Německu patří  zcela zaslouženě.

Německý tým sice měl většinu zápasu pod kontrolou, ale Češi si v závěru přeci jen vytvořili tlak a sahali po vyrovnání. Proč tomu tak bylo až v posledních minutách?
Celý zápas jsme velmi těžko hledali způsob, jak soupeři čelit. Dělala nám problémy jejich hra do nohy a rychlé odskakování od našich obránců. Vyzkoušeli jsme hodně věcí, ale nemohli jsme se prosadit. V závěru už to byla hra na riziko. V první řadě musíte v takovém zápase vycházet z kvalitní obranné činnosti.

Nad síly českých obránců byl evidentně útočník Kuranyi, jenž dal dva góly. Souhlasíte?
Problémů jsme měli víc než jen Kuranyiho. Nedokázali jsem se vyrovnat se silnou levou stranou. Dostali jsme gól ze standardní situace, kdy hráči Kuranyiho neuhlídali. K té situaci, ale i k jiným centrům, hlavně nemělo vůbec dojít. Ty akce se měly zastavit dříve.  Navíc jsem dostali gól ve 42. minutě a to už je pak takové.... Taková branka zkrátka hraje velkou roli.

Na standardní situace jste se ale určitě připravovali, kde se tedy stala ta chyba, kvůli níž první gól padl?
Ten tým je děsivě nebezpečný ze standardek. My je bráníme zónově, nebudu teď říkat, kdo co udělal špatně. Především by k nim ale nemělo dojít.

Do svojí typické hry se viditelně nedostal ani Tomáš Rosický. Předvedl jen náznaky svého umu, navíc často měnil svoje místo v záložní řadě.
Nebudu rozebírat výkony jednotlivců. Tomáš ale nehrál nijak špatně. Naše prohra nebyla o Rosickém. Pravda je, že měnil pozice. Museli jsme více krýt tu levou stranu i střed hřiště. Soupeř byl zkrátka ohromně silný, proti takovému jsme již dlouho nehráli.

V čem byla největší přednost Němců?
Byli na každém postu lepší než my. Měli vynikající obranu. Na levé straně jsem proti nim vyměnil tři hráče a stejně jsme se neprosadili. Důvod porážky vidím jednoduše v kvalitě.

Hráče jednotlivě nehodnotíte, ale Petr Čech si pochvalu asi zaslouží. Ustál několik stoprocentních šancí.
Dá se říct, že nás podržel tak, jak jsme zvyklí.

• Tabulku skupiny D najdete ZDE

Jak porážka mužstvo poznamená? Může mít na něj negativní vliv pro středeční zápas s Kyprem?
Dnes to byla zasloužená porážka od kvalitního soupeře. Ta neudělá mužstvu tolik zle jako nešťastná prohra. Ve středu hrajeme zápas o tři body s Kyprem. Utkání s Němci neznamená pro nás nic zlého, zkrátka jsme tentokrát byli horší. To bylo evidentní.