Českým katem byl střelec Kuranyi

SportPlus, ČTK
24. 3. 2007 22:36
Praha - Fotbalový zápas roku rozhodl kanonýr Kevin Kuranyi. Díky jeho dvěma trefám vyhráli Němci v kvalifikaci ME nad českým týmem 2:1. Uvnitř: GALERIE.

Hosté se na Letné dostali do vedení 2:0. V 76. minutě utkání zdramatizovala Barošova teč, ale na vyrovnání už český tým neměl.

Vítězové si upevnili vedení v kvalifikační skupině D, kde mají po pěti zápasech tříbodový náskok před českým týmem. Češi sehrají další zápas ve středu v Liberci proti Kypru.

• Ostatní kvalifikační i přátelské duely sledujte ON-LINE ZDE

Už úvodní minuta naznačila, že česká obrana proti sebevědomým a nabuzeným Němcům nebude příliš jistá. Po nepřesném Jiránkově obranném zákroku pálil na Čecha Schweinsteiger a český gólman vytáhl jeden ze svých výborných zákroků.

Vše o zápase Česko - Německo
Analýzy, rozhovory, reportáže o zápase roku.

Foto zápasu: Čech na všechno nestačil
Češi prohráli po hrubkách obrany, diskutujte, kdo může za porážku v zápase roku!

Pak si sice dobrou šanci vytvořili i čeští fotbalisté, když Barošovu střelu zablokoval skluzem Ballack, ale více ze hry měli i nadále hosté. Jejich obrana s přehledem zachytávala pokusy najít dlouhými míči jednoho z útočné dvojice Baroš, Koller, kteří se prakticky nedostali do hry.

Fotbaloví rowdies řádili v centru Prahy
Obávaní němečtí hooligans se před zápasem střetli v centru Prahy s policií a českými fanoušky.

Naopak na jednoduše vedené německé útoky česká obrana častokrát nestačila. Ve 20. minutě podcenil Ballackův oblouček Galásek a Čech podruhé v zápase vychytal Schweinsteigera, který se před ním ocitl úplně osamocený. Gólman Chelsea pak těsně mimo tyče vytáhl i ránu Podolského a souboj stejných hráčů vyzněl pro Čecha vítězně i v 41. minutě.

Z následujícího rohu už ale český brankář gólu nezabránil. Rozehnala hravě přeskočil Kuranyi a tvrdou umístěnou hlavičkou k tyči poslal Německo do vedení 1:0.

Do poločasu mohl být rozdíl i dvoubrankový. Střelec gólu Kuranyi výborně uvolnil Podolského, který se z hranice šestnáctky opřel do míče a jeho dělovka otřásla břevnem Čechovy branky.

Český kouč Brückner v poločase sáhl ke změnám v sestavě: ze hřiště stáhl nevýrazného Sionka, místo kterého nasadil Plašila, dirigenta Rosického posunul více k levé postranní čáře a na jeho místo do středu stáhl aktivního Poláka. Úvod druhé půle domácí tým udržel v naději, když už po třech minutách zahrozil do té doby neviditelný Baroš.

Za sedm minut napřáhl Rosický a jeho spoluhráč z Arsenalu Lehmann poprvé během zápasu musel čelit přímé střele na branku. Češi postupně zvyšovali tempo a přimáčkli soupeře před jeho pokutové území, ovšem Baroš po centru z levé strany znovu hlavičku mezi tyče nenasměroval.

Český tým se více tlačil do zakončení, ale stoprocentní šanci si vypracovat nedokázal. Naopak otevřená obrana vybízela německé útočníky k brejkům. Kuranyi tak mohl vyslat do samostatného úniku Podolského, ten ale zbytečně posunul na pravou stranu míč na Schneidera, který už nebyl v tak výhodné pozici a Čecha už neohrozil.

O dvě minuty později však Letná znovu strnula: Lahm přesným centrem našel Kuranyiho, německý hrdina dokonale využil nebývalého prostoru a další přesnou hlavičkou zajistil Německu už dvoubrankový náskok.

Němečtí fandové na pražském stadionu spustili vítězné chorály a česká strana hlediště trpěla v němém zklamání, ale čeští reprezentanti ještě dokázali ze závěru udělat drama. Jeho hlavní postavou byl Baroš, který v 76. minutě šťastně tečoval Polákovu střelu mimo Lehmannův dosah.

Baroš na hřišti rázem ožil, chvíli po snížení se otočil kolem Mertesackera a vystřelil do Lehmanna, vzápětí tvrdě vypálil z 20 metrů, ale německý brankář skokem k tyči zachránil německý tým i podruhé.

Češi se v závěru nadechli jen k nevýraznému tlaku, přestože na hřišti operovali vedle Kollera a Baroše i další útočníci Kulič s Vlčkem. Němečtí reprezentanti už těsnou výhru uhlídali, udělali důležitý krok k postupu na mistrovství Evropy a společně s dvěma tisícovkami svých fanoušků se mohli oddávat oslavám.

Výsledek:
Česká republika - Německo 1:2 (0:1)
76. Baroš - 42. a 62. Kuranyi. Rozhodčí: Rosetti - Copelli, Stagnoli (všichni It.). ŽK: Galásek, Koller - Jansen. Diváci: 17.821.
Česko: P. Čech - Ujfaluši (84. Vlček), Jiránek, Rozehnal, Jankulovski - Sionko (46. Plašil), Rosický, Galásek (67. Kulič), Polák - Baroš, Koller. Trenér: Brückner.
Německo: Lehmann - Lahm, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Schneider, Ballack, Frings, Schweinsteiger - Podolski (89. Hitzlsperger), Kuranyi. Trenér: Löw.