Fotbalová válka vrcholí. Kritika svazu odvolal soud

Jiří Šidliák
19. 3. 2008 16:07
Lněničku stála funkci procesní chyba ve volbě
Ondřej Lněnička, odvolaný šéf ORK
Ondřej Lněnička, odvolaný šéf ORK | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Dosavadní předseda Kontrolní a revizní komise fotbalového svazu (ORK ČMFS) Ondřej Lněnička byl na základě rozhodnutí obvodního soudu pro Prahu 1 odvolán ze své funkce.

Jihočeský klub TJ Sokol Záblatí totiž 5. března loňského roku podal žalobu proti chybnému zvolení dvou členů ORK, přesně třicet dnů po tom, co proběhla volební valná hromada.

Soud na Praze 1 se poté rozhodl žalobě vyhovět a zvolení dosavadního předsedy komise Ondřeje Lněničky a moravského člena Radka Dvořáka prohlásil za neplatné.

Čtěte více: Válka na ČMFS eskaluje. Korupční kauza kvůli ní stojí

Svaz se podle svého šéfa legislativy Marcela Petráska o celé kauze dozvěděl loni v září.

Předseda Pavel Mokrý přesto nepovažoval za důležité se o tomto faktu zmínit dalším členům výkonného výboru a sám ze své funkce zmocnil k zastupování ČMFS svazového právníka.

"Takových žalob chodí na fotbal několik za měsíc, výkonný výbor se jimi nemůže zabývat," řekl ve středu novinářům Mokrý.

Stojí za žalobou opravdu fotbalový oddíl ležící nedaleko Prachatic? Předseda Záblatí Jiří Pavlík se nejdříve nechtěl k celé záležitosti vyjadřovat. Potom však svolil. "Co nás k tomu vedlo? Mysleli jsme si, že při volbě došlo k určitým nesrovnalostem. Dali jsme to právníkům," řekl Aktuálně.cz Pavlík.

Rozsudek nabyl právní moci letos 26. února. Předtím měl svaz patnáct dnů na případné odvolání, ale vůbec jej nevyužil.

Nastupují náhradníci

"Prozkoumali jsme rozsudek a usoudili, že je to v pořádku," oznámil na tiskové konferenci Petrásek. Oba členové ORK tedy tímto dnem ve svých funkcích skončili.

Na jejich místa by měli nastoupit zvolení náhradníci. Místo Lněničky Adam Vážanský, místo Dvořáka Jiří Volný, dřívější šéf ORK, jenž strávil nedávno pět měsíců ve vazbě.

To však vedení ČMFS nevadí. "Pan Volný je v tuto chvíli volný," vyhodnotil vtipně situaci Marcel Petrásek.

A Mokrý ho hned doplnil: "Pokud je nám známo proti Jiřímu Volnému není v současné době vedeno žádné trestní stíhání, ani není z ničeho obviněn, pouze byl pět měsíců ve vazbě. Je to podobný případ jako Starka."

Lněničkovi a Dvořákovi byl mandát zrušen kvůli údajné špatné proceduře ve druhém kole loňských voleb. Že ve stejném kole byli zvoleni také jejich náhradníci, už je podle šéfa legislativy ČMFS v pořádku.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy